| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Nu mai stiu exact care natie de pocaiti spuneau ca daca iti sarbatoresti ziua de nastere e pacat!
De ce e pacat?
Daca ne distram pacatuim?

18 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Lasă că n-au voie să-și sărbătorească ziua... nici să bea n-au voie straight face

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Paganule!

| Bia_8599 a răspuns:

Chiar daca nu crezi in Dumnezeu macar da dovada de bun simt si schimba-ti numele.
Sarbatorile I le inchinam Domnului, le facem spre slava Lui, in semn de multumire etc 1 Corinteni 10:31 - ¨Deci, fie ca mancati, fie ca beti, fie ca faceti altceva: sa faceti totul pentru slava lui Dumnezeu. ¨
Pocaitii nu se distreaza in felul lumii, nu danseaza, nu beau etc nu pentru-ca nu au voie ci pentru-ca nu au nevoie! e total diferit... Au gasit altceva mult mai bun! Cand ai gustat bunatatea lui Dumnezeu si frumusetea vietii traite cu El, nu mai poti trai altfel!

¨Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.¨ Eclesiast 11:9
„Bucuraţi-vă totdeauna în Domnul! Iarăşi zic: Bucuraţi-vă!" (Filipeni 4:4) E cea mai sublima bucurie! Si no vei intelege pana nu experimentezi.

| Bia_8599 a răspuns:

Apreciez ca ti-ai schimbat numele. Poate fi un inceput diferit...

Răspuns utilizator avertizat
| Bia_8599 a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

Asa este.

Răspuns utilizator avertizat
| Bia_8599 a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

¨Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sînt pe calea pierzării: dar pentru noi, cari sîntem pe calea mîntuirii, este puterea lui Dumnezeu.¨1 Corinteni 1:18

¨Caci intelepciunea lumii acesteia este o nebunie inaintea lui Dumnezeu¨ 1 Corinteni 3:19

¨Noi suntem nebuni pentru Hristos¨ 1 COrinteni 4:10

| Wehrmacht a răspuns:

Bai...lasa-ne dq(dq=dracu') cu pocaitii tai ca este enervant! pune si tu o intrebare ca ateii care sa merite sa o citesc nu .Chestia...asta

| DorelSudoru a răspuns:

"Nu fumezzi, nu bei esti treaz? Nai nici un haz"laughing

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Pocaitii nu prea pot da petreceri deoarece nu au voie sa danseze, sa vorbeasca urat si multe altele...
sincer nu iti mai bate joc de ei ca si ei is oameni si nu e important ce nu au voie sa faca... si ei cred in Dumnezeu si asta conteaza
sa stii ca de credinciosi is mai credinciosi ca noi si pacatuiesc mai putin ca noi ortodocsii care avem dreptul la de toate dar nu ne impunem si noi limite (macar de bun simt)

| marinelpop a răspuns:

M priveau primii creştini şi iudeii din timpurile biblice aniversarea zilei de naştere?
„Noţiunea de aniversare a zilei de naştere era cu totul străină gândirii creştinilor din acea perioadă." — Allgemeine Geschichte der christlichen Religion unde Kirche, de Augustus Neander, 1842, vol. I, pe. 518.
„În vremurile de mai târziu, evreii considerau aniversarea zilei de naştere o formă de închinare idolatră, concepţie confirmată din plin de ceea ce vedeau ei în ritualurile legate de această zi." — The Imperial Bible-Dictionary, de Patrick Fairbairn (Londra, 1874), vol. I, pe. 225.

| BAIATUL110 a răspuns:

Nu e o natie, e o religie si cred ca este vorba de Martorii lui Iehova!

" Martorii lui Iehova nu sărbătoresc zile de naștere, Crăciunul, Paștele, 8 Martie sau alte zile, refuză transfuziile de sânge. "

uita`te si singur :)

http://ro.wikipedia.org/......lui_Iehova

| BeatriceBiaa a răspuns:

E pacat sa te iei dupa nebuni ca aia laughing

| OSimplaFata29 a răspuns:

In biblie scrie ca nici o zi nu este a noastra sau datorita noua... tu interpreteaza asta cum vrei dar mie mi se pare destul de clar ce vrea sa zica...

| Andy_7438 a răspuns:

Http://www.theophilos.3x.ro/......ehova.html

Astia spun ca si transfuzia de sange e pacat..."Acesta este un păcat mai grav decât furtul sau adulterul"

| adb a răspuns (pentru Andy_7438):

Cate aberatii, blasfemii la adresa crestinismului...n-am vazut asa ceva.
Ce ti-e si cu sectarii astia! Ce se ascunde in spatele zambetului binevoitor pe care il afiseaza.

| misu17 a răspuns:

@adb ce?

A si cica nu au voie sa mearga in armata sau sa se **** pana la casatorie, am fost in clasa cu ala, intr.un fel mi-e mila ca a fost indoctrinat astfel.