| TrăieşteClipa a întrebat:

Nu seamana mai degraba a ritual satanic?

Iesirea 24
6. Atunci Moise, luând jumătate din sânge, l-a turnat într-un vas, iar cu cealaltă jumătate de sânge a stropit jertfelnicul.
8. După aceea, luând Moise sângele, a stropit poporul, zicând: "Acesta este sângele legământului, pe care l-a încheiat Domnul cu voi, după toate cuvintele acestea".
Iesirea 29
20. Să iei din sângele lui şi să pui pe vârful urechii drepte a lui Aaron, pe vârful degetului mare al mâinii drepte, pe vârful degetului mare al piciorului drept şi pe vârful urechilor drepte ale fiilor lui şi pe vârful degetelor mari ale mâinilor drepte ale lor şi pe vârful degetelor mari ale picioarelor drepte ale lor. Şi să stropeşti cu sânge jertfelnicul pe toate părţile.
21. Să iei din sângele de pe jertfelnic şi din untdelemnul de ungere şi să stropeşti asupra lui Aaron şi asupra veşmintelor lui, asupra fiilor lui şi asupra veşmintelor fiilor lui, şi se va sfinţi el şi veşmintele lui, fiii lui şi veşmintele fiilor lui. Iar celălalt sânge al berbecului să-l torni lângă altar împrejur.

7 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Pai satanismul este impotriva lui Iahve, totodata declara ca poporul evreu a furat multe ritualuri de la alte civilizatii precum egiptenii, indo-arienii etc.
Si, da, este un ritual foarte crud si daca ar fi fost practicat intr-o incapere obscura cu o pentagrama cu varful in jos desenata pe un perete, majoritatea crestinilor ar considera asta satanism. Asta spune multe.
Satanismul venereaza fiinta extraterestra Lucifer, candva in conflict cu Iahve. Acest Lucifer este considerat protectorul gentililor, adica civilizatia ariana, si demasca, dupa parerea lor, crestinismul ca fiind o inventie a evreilor, evrei care detin controlul global.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu seamana mai degraba a ritual satanic?"
Daca zici tu da, dar nu, nu tocmai, in cultura ebraica sangele este considerat esenta vetii, iar in majoritate culturilor din aproprierea spatiului Mesopotamian considerau ca doar sangele poate purifica un om, pot de acea se si pune in Noul Testament accentul pe sangele lui Christos, daca te uiti atent la citat apare urmatoarea fraza, care presemnifica aparitia lui Messiah:
"Acesta este sângele legământului, pe care l-a încheiat Domnul cu voi, după toate cuvintele acestea."

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Lasa culturile in pace.Aici discutam despre unul care se da omniprezent, omnipotent, omniscent etc si se balaceste cu sange de animale, vrea jertfe de animale si uneori de copii primi nascuti ca sa se stie ca el este Domnul.
Care Domn? Al mortii?
rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Cum ai tras concluzia ca evreiilor li se cerea jertfe umane? Nu exista dovezi istorice care sa ateste o asfel de practicta, caci daca ar fi asa atunci si epsiodul in care profetul Samuel este "inchinat" de maica-sa lui Yahewh ar fi tot jertfa umana, deci de unde pana unde ai scos gogmania asta?

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

N-ar fi prima oara cand Yahve ucide milioane de copii.
Jehova s-a mai distrat sa ucida primii nascuti ai egiptenilor de la demnitari pana la ultimul satean.Un Domn "iubitor" care ucide copii nevinovati.
Cat despre evrei aici este destul de clar chiar daca biserica a mai indulcit unele cuvinte.
Exegetii evrei spre deosebire de crestini au recunoscut ca nu este vorba despre nici-o inchinare ci doar despre jertfe umane.

29 Să nu pregeţi să-Mi aduci pîrga secerişului tău şi a culesului viei tale. Să-Mi dai pe întîiul născut din fiii tăi.

Ezechiel 20:25-26
25 Ba încă le-am dat şi legi cari nu erau bune, şi porunci prin cari nu puteau să trăiască.
26 I-am spurcat prin darurile lor de mîncare, cînd treceau prin foc pe toţi întîii lor născuţi; am vrut să-i pedepsesc astfel, şi să le arăt că Eu sînt Domnul.
Levitic27:29
29. Orice om afierosit cu jurământ nu se răscumpără, ci trebuie să se dea morţii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

"Exegetii evrei spre deosebire de crestini au recunoscut ca nu este vorba despre nici-o inchinare ci doar despre jertfe umane."
Sursa: Si aici ma refer inclusiv la dovezi arheologie care sa ateste ca la evrei se practica jertfe umane.

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Citesti Biblia pentru copii si vrei dovezi arheologice pentru intrebarile pe care nu le intelegi?
http://www.tpu.ro/......-o-citesc/

Nu am timp de pierdut cu copilasi dezinformati care isi fac cultura din desenele animate Naruto.=))