| RAY a întrebat:

O fata de 25 ani sufera de cancer in ultimul stadiu,conform religiei cine i-a dat boala aia dumnezeu, satana, pacatele ei?
http://ro.blastingnews.com/......55575.html
va rog fara ipocrizie

30 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Aia e o boala letala, daca e metastaza esti pa!
Cred ca are plamanii sita la cat a fumat,, vorba lui @Deaad, a bagat pachet dupa pachet, fumatul ucide( inca o dovada).

| RAY explică (pentru Drimmero):

De unde sti tu cat a fumat? ai stat langa ea? mai crestine dar tu duci lipsa de iubire fata de aproapele tau iisus spune sasi iubesti aproapele ca pe tine insati

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

Cancerul la plamani l-a luat de fumat fara oprire(probabil 2 pachete si ceva pe zi).
Nu toata lumea face cancer doar dupa varsta de 40, 50 de ani.
Unii au un sistem imunitar foarte slab.

Prin urmare, dorintele si placerile ei(fumatul, cel mai probabil) au adus-o catre suferinta(boala, in cazul asta).

Nu Dumnezeu.
Iar comform Bibliei, tot ea s-a adus pe sine in situatia asta.

| RAY explică (pentru Deaad):

Fata are doar 25 de ani iar de fumat nu poti sti asa ceva daca fuma, crezi ca daca nu fumezi nu poti avea cancer la plamani? deci nu dumnezeu i-a dat boala atunci cine? daca boala a aparut prin mecanisme naturale cum se poate ca interventi supranaturale sa existe? tu imi spui ca sa imbolnavit fara o interventie divina da?

| RAY explică (pentru Deaad):

Eși fumatul este de departe cel mai important factor de risc pentru boală, aproximativ 10%-15% dintre pacienţii americani cu cancer pulmonar nu au fumat niciodată. Majoritatea sunt femei tinere, diagnosticate în ultimele stadii ale bolii. „La pacienţii în vârstă, boala este depistată accidental printr-o analiză realizată din alt motiv. Dar la tineri, care sunt în mod evident sănătoși, simptomele sunt de multe ori ignorate sau confundate drept altceva", explică Oxnard

https://semneletimpului.ro/......monar.html

| SG1995 a răspuns (pentru Deaad):

Hm fumat nu poate fi singura cauză a cancerului, nu sunt prea la curent cu manelisti, dar din ce știu asta nu era fumătoare...

| Deaad a răspuns (pentru RAY):

Pe bune acum.

Oricine se uita la fata ei isi da seama ca e fumatoare.

Tenul ala imbatranit(de o fata de 27 de ani) arata ca fumeaza de la 11, 12 ani si a ajuns la peste 2 pachete pe zi.

| Deaad a răspuns (pentru SG1995):

N-am cum sa cred asa ceva.

Uitati-va bine la tenul ei.
Iti dai seama de la o posta ca e fumatoare.

| anamariarot a răspuns (pentru Deaad):

Poate nu e fumătoare activă, dar pasivă sigur e, având în vedere profesia ei, că stă printre tot felul de oameni; cel puțin asta e părerea mea.

| SG1995 a răspuns (pentru Deaad):

Frate și maică-mea fumează câte un pachet pe zi, nu zic, că fumatul e un factor, dar nu e factorul principal...

| RAY explică (pentru Deaad):

Cum sti tu dupa fata omului ca fumeaza sunt curios?

| RAY explică (pentru anamariarot):

Sau poate ca nu e in fine intrebarea mea e cine causeaza boala un fenomen divin sau unul natural simplu

| Deaad a răspuns (pentru RAY):

Fumatul imbatraneste tenul, ce e atat de greu de inteles?

Il stiu pe taica-meu care fumeaza 2 pachete pe zi.
O stiu pe maica-mea.

Si ma stiu si pe mine, ca si eu fumez.

Sunt sigur ca fumeaza.(sau ma rog, a fumat, ca am inteles ca e pe moarte).

E pacat de ea, la 27 de ani doar.

| RAY explică (pentru Deaad):

Uite ca si alimentele au efectul asta http://www.libertatea.ro/......esc-921389

crezi ca ai merita sa ai cancer doar pentru ca fumezi?

| Deaad a răspuns (pentru RAY):

Ohooo.

Nu-mi spune de alimente,ca nu ma mai opresc pana maine,crede-ma. laughing

"crezi ca ai merita sa ai cancer doar pentru ca fumezi?"

Uite,fumatul e foarte ok,daca nu e in exces(eu nu fumez in exces) si e combinat cu un stil de viata sanatos.

Insa,Denisa asta,pe langa fumatul pe care consider ca il practica(desi hai sa nu mai fiu atat de sigur,ca am vazut in comentarii ca cica se stie ca nu fumeaza),exista stres.

Iar stresul este,cu adevarat cel mai al dracu.
Impreuna cu fumatul in exces si alimentatie necorespunzatoare(fast food-uri de exemplu), iti distruge organismul.

Chestia e, ca pe al ei, i l-a distrus foarte tanara.
Posibil sa aiba ceva genetic.
Nu toti oamenii se imbolnavesc asa usor, majoritatea nu.

| BlackRose03 a răspuns:

De curiozitate... daca nu esti credincios de ce mai pui intrebari de genu?
Voi incerca sa ofer o explicatie,dar nu sunt buna la asta(deloc), deci nu ma judeca.
Pai... daca n-ar exista bolile si am trai intr-o lume in care toti am muri de batranete la o varsta inaintata lumea asta s-ar fi sfarsit de mult. Oamenii sunt cauza datorita caruia Pamantul isi pierde din resurse si incetul cu incetul moare.
Toti contribuim putin cate putin la asta si n-o putem nega.
Ce vina avea acea fata? E om si oamenii aduc distrugere, asta a fost vina ei. Poate cu aceste mici sacrificii(fie ca e vorba de oameni rai sau buni) peste mai multi ani, in timp ce avanseaza si tehnologia vom gasi o cale prin care sa reconstruim ce-am distrus.
D-zeu nu pedepseste, nu El e cauza bolilor si a razboaielor.Noi suntem.
Fiecare dintre noi face lucruri rele, suntem mult inferiori animalelor.
Si de multe ori un om bun care are si el la randul lui pacatele lui ajunge sa sufere o moarte cumplita.
Fiecare sacrificiu e o sansa de a ne rascumpara greselile in viitor prin urmatoarele generatii.Astfel castigam timp, timp sa reparam ce-am stricat.
Si pentru asta mai e drum lung si vor fi multe vieti luate, fie a oamenilor rai sau buni.
Dar dupa parerea mea se va ajunge undeva.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Deci vina e a ei in totalitate ok, deci doar pacatosi au cancer?

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Toti suntem "pacatosi". Toti facem nenumarate lucruri care ii afecteaza pe cei din jurul nostru.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Deci fata asta e mai pacatoasa ca alti? de ce trebuie sa plateasca alti pentru ce face cineva?

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Toti platim pentru ce facem, se zice ca ceea ce nu se plateste aici se plateste dupa moarte.O fi adevarat, nu m-am interesat si nu stiu prea multe despre asta, dar stiu ca fiecare dintre noi e un pacatos, nimeni nu e perfect si moartea atator persoane va asigura un viitor urmatoarelor generatii.
Poate moartea ei e totusi un mic avantaj laolalta cu moartea altora.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Deci daca x omoara pe cineva tu cum platesti pentru asta? desi moartea ei e un avantaj pentru moartea altora, daca tu ai muri ai spune la fel, lipsa de empatie la maxim

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Moartea unei persoane e intr-un fel un avantaj.Nimic nu e vesnic, toti pierim la un moment dat din diferite cauze.
Gandeste-te la o lume in care ar exista viata vesnica sau fiecare dintre noi ar trai in jur de 80-90 de ani.
Nu te poti gandi pentru ca n-ai fi existat daca asta ar fi fost posibil.
Daca as muri mi-as accepta soarta.
Nu putem supravietui cu totii, pentru o continuare e nevoie de sacrificii.
Fara aceste sacrificii n-am avea sansa sa reparam ce-am stricat.
"Deci daca x omoara pe cineva tu cum platesti pentru asta?"
Cu o eternitate de suferinta dupa moarte in timp ce cel ucis va avea parte de o eternitate de fericire.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Ce frumos deci cei omorati au parte de paradis si cei care ucid ard pe veci in iad, si nici macar nu sunt rasplatiti cei care ucid pe alti vorba aia te trimit in rai, fata aia are 27 de ani nu 80, 90 de ani, deci dumnezeu da viata si cand are chef isi da o boala si gata ai murit, deci pentru el omul e doar un sclav cu care face ce vrea

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Si daca am trai pana la 80-90 de ani si lumea ar fi pierit de mult ar fi fost mai bine?
Cred ca cauti ceva, vrei sa dovedesti ceva, dar iti spun de pe acum ca nu vei reusi sa dovedesti nimic nimanui.
Ti-as raspunde la intrebari, dar nu ai intelege si ai gasi mereu un argument invalid sa ma contrazici.
Poate nu vrei sa accepti ca este o posibilitate ca D-zeu sa existe si vrei sa iti impui si altora punctul tau de vedere.
N-o sa-ti mearga.Nu vreau sa ma cert sau sa par personajul negativ,iti spun doar ca iti irosesti timpul punand intrebari legate de D-zeu si sa cauti cearta.
Nu iti mai fac jocul,mi-am dat seama ce cauti.
Cum? In aceasta discutie nu era vorba despre D-zeu, incercam sa spun ca natura are un anumit curs, totul are un sens, nimic nu moare sau se naste degeaba, dar tot la asta ai ajuns:"Deci dumnezeu da viata si cand are chef isi da o boala si gata ai murit, deci pentru el omul e doar un sclav cu care face ce vrea."
Nu stii cat am ras citind asta.Dar tot nu imi voi schimba opinia.Degeaba incerci sa ma convingi ca gresesc, nu reusesti.
Nu vreau sa te fac sa te superi pe mine, nu caut cearta si nu vreau sa pierd o persoana pe care o respect, dar ma deranjeaza faptul ca incerci sa te demontrezi ceva si ai parte zilnic de certuri in mediul virtual cu credinciosii.De ce? Ai rezolvat ceva? Vreau doar sa stiu ce cauti, ce ai rezolvat si ce vrei sa schimbi.
Si ca sa iti raspund si la asta...
D-zeu nu nu considera omul un sclav(desi ar merita), dar daca gandesti din punctul de vedere al unui credincios viata de aici e neansemnata cu etetnitatea de dupa "moarte".Nu poate lua viata, nu exista moarte ci doar noi inceputuri.
Nu poti obtine totul pe tava, pentru fericire e nevoie de provocari.Si D-zeu ne pune la incercare. Fara aceste provocari existenta noastra e neansemnata.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

De ce ar merita un om sa fie un sclav a lui dumnezeu? zi-mi si mie un copil orb din nastere de ce sa-i multumeasca la dumnezeu ca l-a creat? eu nu fac nici un joc dar simt ura care e in tine, parca erai crestin in fine, tu urasti toti semeni aia vad

| Elide a răspuns:

Doamne fereste aseara vazusem o stire dar nu se stia sigur ce boala are..sistemul imunitar foarte slab, si nu nu Dumnezeu i la dat, Dumnezeu vindeca oameni de asemenea boli! "Cand il simti pe Dumnezeu pana in venele tale, atunci te linistesti.Acesta este medicamentul care vindeca de cancer''

| RAY explică (pentru Elide):

Desi cine i-a dat asta e intrebarea de fapt, daca e doar mecanism natural inseamna ca dumnezeu nu causeaza totul si ca boala e o cauza naturala, cancerul nu-i din cauza sistemului imunitar slab

| JesseH a răspuns:

„Ucenicii Lui L-au întrebat: "Învățătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau parinții lui, de s-a născut orb?"" (Ioan 9:2)

Timpul n-a schimbat nimic. Suntem capabili și azi de întrebări asemănătoare. Right? happy

Dar serios, cum le-o fi trecut prin minte că omul ăla orb ar fi putut păcătui înainte de naștere ca să fie pe urmă pedepsit pentru neascultarea lui?

Nu pot să justific întrebarea lor. Nici a ta.

Boala e un rău, dar nu e neapărat o vină. Moartea e un rău, dar nu neapărat o vină. Răul ne afectează pe toți, dar vina o avem în urma alegerilor noastre.

Nu cunosc fata, dar sper să fie cât mai mulți care să se teamă să cânte manele. Serios, e o alegere proastă.

| RAY explică (pentru JesseH):

Zero empatie crestine