| r3r3r3r3r3r3 a întrebat:

O intrebare pentru cei ce-i am la prieteni:

Stim ca Legea este ca o oglinda care ne arata cum suntem: murdari sau curati, cu pacat sau fara pacat. Si mai stim ca nu suntem curatiti de oglinda ci de apa. Dar ce se intampla daca se sparge oglinda(echivalent cu desfiintarea legi)?
Pavel spune:"(Căci înainte de Lege păcatul era în lume. Dar păcatul* nu este ţinut în seamă câtă vreme nu este o lege. " Adica ne putem murdari chiar si fara o oglinda dar noi nu ne-am da seama ca suntem murdari. Deci am trai murdari crezand ca suntem curati. Asta poate fi inca un motiv pentru care Legea nu a fost abolita? Dar Legea nu este o oglinda decat daca compari faptele tale cu Legea, ea mai are rolul de ati spune cum sa nu te murdaresti, oglinda poate sa-ti spuna cum sa nu te murdaresti? Ea doar iti arata.
Chestia asta m-a cam derutat, va rog explicati-mi voi.

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Daca nu ai LEGE care arata pacatul, NU EXISTA PACAT. Daca Legea nu spune sa nu ucizi, nimeni de la tribunal nu te poate condamna fiindca nu exista temei LEGAL.
Poti fi murdar pe fata dar fara OGLINDA nu iti dai seama de murdarie.

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Este simplu, salvarea noastra este asigurata de Dumnezeu, mantuirea. Legea ne arata daca suntem sau nu suntem pacatosi, ea nu ne mantuie dar este ca o oglinda pentru faptele noastre, privesti in oglinda si vezi daca esti sau nu esti murdar (pacatos).
Tinem legea din RESPECT pentru cel care a intemeiat-o, Dumnezeu dar si pentru ca Dumnezeu sa vada ca noi il iubim si sa ne mantuiasca.
Ioan 14, 21. Cine are poruncile Mele si le pãzeste, acela Mã iubeste; si cine Mã iubeste, va fi iubit de Tatãl Meu. Eu îl voi iubi, si Mã voi arãta lui."

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru danut):

De-ar fi asa de simplu... Intrebarea a fost: "Ce s-ar intampla daca legea ar fi desfiintata? Ar mai exista sau nu pacat? Pentru ca daca spunem ca Legea este o oglinda care ne arata daca suntem sau nu murdari, ce s-ar intampla in cazul in care s-ar sparge? Oare nu ne-am mai murdari?

| danut a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Daca nu ai LEGE care arata pacatul, NU EXISTA PACAT. Daca Legea nu spune sa nu ucizi, nimeni de la tribunal nu te poate condamna fiindca nu exista temei LEGAL.
Poti fi murdar pe fata dar fara OGLINDA nu iti dai seama de murdarie.

| SG1995 a răspuns:

Te raportezi la lege can la un etalon, cam asta e ideea lui Paul.

| mentholinks a răspuns:

Isus a spus ca, tuturor celor ce fac faradelegea adica nu fac faptele Legii chiar daca au crezut in el si au facut chiar si minuni, le va zice plecati de la mine blestematilor. Asa ca in loc sa te tot intrebi ce a vrut sau nu Pavel sa zica mai bine te ghidezi dupa Isus daca tot crezi in el si incepi sa tii Legea lui Dumnezeu, toata, asa cum cere Isus.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru mentholinks):

Fie ca ai legea si nu-l ai pe Hristos, fie ca-L ai pe Hristos dar nu ai Legea tot aia e.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

" oglinda poate sa-ti spuna cum sa nu te murdaresti? Ea doar iti arata." - este un exemplu asemănarea legii cu oglinda, nu aștepta să fie sută la sută ce făcea legea să facă și oglinda.
" Dar ce se intampla daca se sparge oglinda(echivalent cu desfiintarea legi)? " - îți iai altă oglindă dacă cea pe care o aveai s-a spart. Respectiv - romani 7:6 Dar acum am fost eliberați de sub Lege, fiindcă am murit față de cea care ne ținea legați, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, și nu în sensul vechi, prin codul scris.
Și noua oglindă - 1 corinteni 9:21 Pentru cei ce sunt fără lege m-am făcut ca și cum aș fi fără lege — deși, față de Dumnezeu, eu nu sunt fără lege, ci sunt sub legea lui Cristos.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru iurii75):

Mai, eu tot te-ntreb, ce spune aceasta Lege noua!

| iurii75 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

happy Prietene, unde ai întrebat tu aici ce spune această Lege nouă?
laughing
ți-am răspuns la ce ai întrebat!

Răspuns utilizator avertizat