| Romanul86 a întrebat:

Oamenii evoluează din maimuțe spun unii! Atunci cum au apărut atâtea limbi în lume? Normal trebuia să existe doar o limbă.

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Formularea nu are niciun sens.

1.) Ce legatura are afirmatia: "Oameni evoluează din maimuțe spun unii!" cu restul intrebarii? Nu se leaga absolut deloc.
2.) De ce prima intrebare incepe cu "Atunci" ca si cand s-ar lega de afirmatia anterioara, desi nu o face?
3.) De ce afirmi ca ar trebui sa existe o singura limba? Din moment ce ai presupus (in mod eronat) ca omul a evoluat din maimuta concluzia ar fie exact pe dos: Ca ar trebui sa existe mai mult de o limba. Asta pentru ca maimutele au un limbaj complex si variabil de la un grup la altul.

| Romanul86 explică (pentru Inferno):

Maimuțele nu au limbaj articulat! Deci, cum au creat oamenii evoluați din maimuțe limbaje articulate?

| RAY a răspuns:

Serios Oameni evoluează din maimuțe spun unii? eu nu am vazut vreo maimutica sa devina fata sau baiat, a vazut cineva asa ceva? daca tot scrii ceva macar informeaza-te, maimutele nu au devenit oameni, iar faza cu limbiile ele sau modificat in timp, asa nici romana acum cateva secole nu era la fel, limba se diversifica apar dialecte noi care in timp apar noi limbi, uite latina cate au aparut din ia

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

"din ia" mda... a... evoluat laughing

| RAY a răspuns (pentru 6684464):

Apar mereu noi cuvinte, mai ales acum cu tehnologia asta, cuvinte care se integreaza in limbajul zilnic, ele devin parte a acelei limbi in timp

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Limba se dersifică dar cum au apărut atâtea limbi foarte deosebite?
Eu înțeleg că englezi nu pronuță „bî" ci „bi" și în combinație cu alte sunete dau cuvântul lor specific limbii lor.
Atâtea limbi sunt un miracol.
Cum a evoluat omul?

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Nu cunosc atat de bine istoria limba engleze, dar limba engeza este o limba Germanica, engleza veche nu seamana cu engleza de azi si cu germana, cand nomazi au venit in Anglia au facut limba lor prioritara astfel english este o limba cu un vocabular latin -germanic

https://www.youtube.com/watch?v=RLJGTYkEKLI

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......mului.html
cand ai timp vezi aceste documentare

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu prea ai prins nimic din ceea ce inseamna teoria evolutiei. Oamenii si maimutele au avut un stramos comun... nu au evoluat oamenii din maimute.

Si animalele cum scot sunete diferite? Oamenii de ce nu ar face o?

Ai impresia ca limba romana a aparut odata cu prima urma de viata umana?

| Romanul86 explică (pentru suntserios):

Deci, cum au evoluat oameni?

| suntserios a răspuns (pentru Romanul86):

Cum au evoluat? Pas cu pas sa zic asa. Sunt zeci de documentare si carti despre asta. procesul e unul de durata si o sa afli toate etapele prin care a trecut specia umana pana sa ajunga la starea din ziua de azi. Poate ti se pare mai usor sa crezi ca au aparut asa pufff, din creatia unui batranel cu barba dar cu un pic de efort ai sa intelegi si teoriile evolutioniste

| Romanul86 explică (pentru suntserios):

Eu știam că au evoluat din maimuțe așa am învățat la școală! Acum am observat că și omul și maimuța au evoluat dintr-un animal comun? Deci care e acest animal? Poate e Yeti sau Bigfoot.

| Inferno a răspuns (pentru Romanul86):

"Eu știam că au evoluat din maimuțe așa am învățat la școală! "
Buna incercare. Teoria evolutiei nici macar nu se gaseste in programa scolara.

| Romanul86 explică (pentru Inferno):

Teoria evolutiei în 2008 a fost scoasă din programa școlară.

| Inferno a răspuns (pentru Romanul86):

Aha. Nu stiam asta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca erau grupuri diferite.
Presupunand un grup in centrul Americii de Nord si un alt grup in Australia, este evident ca fiecare grup are nevoie de a comunica cu ceilalti. Niciun grup neavand nimic in comun cu celalalt si neputand lua legatura, fiecare dintre cele doua si-au dezvoltat un limbaj. Pentru aceste limbaje exista o posibilitate ca ele sa fie identice, dar e prea mica. Posibilitatea e data de diferitele sunete pe care le poate articula o persoana.

| Romanul86 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Există vreo 6000 de limbi! E complicat.
Oricum doar religia iudaică și-a pus problema aceasta a limbilor și cum au apărut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii erau mult mai constienti de mediul inconjurator, acum nu isi stiu nici macar existenta.
Primele litere scrise erau desene, din Greacã, Egipteanã si popoarele asiei fiecare si-a modificatit limba in timp, din perioade de rãzboi si sa le fie furate informatia detinutã mã gândesc. Si multe alte motive.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Tăblițele sumeriene numai a desene nu seamănă. Sumerieni foloseau colțul unui bețișor ca sa scrie (cuneiform) si aveau exagerat de multe litere. Ei se ocupau cu agricultura si creșterea animalelor si in loc să scrie, pe tăblițe de lut, producția in kg/hectar si litri de lapte... ei se apucau si calculau " the radius of a circle through the vertices of an isosceles triangle", mai făceau liste cu "tripleții lui Pitagora (cel nenăscut), de plictiseală mai calculau radicali in baza 16, pardon, in baza 60. Apoi ce făceau sumerienii? ...ardeau aceste table de lut ca sa rămână pentru vesnicie, si asta tot din plictiseală, se plictiseau ca toți angajați pe noile posturi de cioban, deoarece chiar se încheiase evoluția lor din maimuțe.
Pentru un istoric este ușor sa confunde niște calcule in baza 60 cu "tabele administrative"... nu si pentru geniile in matematica de la Yale.
http://www-history.mcs.st-and.ac.uk/HistTopics/Babylonian_Pythagoras.html

| Romanul86 explică (pentru anonim_4396):

Lingviștii spun că limbajul ține de inteligență și e un vehicul al gândirii.

| 6684464 a răspuns:

Si animalele au "cuvintele"(sunetele) lor pentru a le atentiona pe celelalte de pradatori, la fel si cu australopitecus si apoi ceilalti.
Dupa ce australopitecus au plecat din africa in eurasia, acolo au evoluat mai multe genuri de oameni in functie de mediul in care s-au adaptat(unii erau mici, altii mari si puternici, etc) insa toti aveau un limbaj, cel putin pentru "atentie, pradator". Stim ca homo sapiens este sociabil, cel mai probabil limbajul a evoluat in jurul focului cand aveau chef de barfa(da, cheful de barfa este real; uitate numai cate s-au facut numai pentru asta).

Daca un grup mare de oameni(gandeste-te la francezi-americani) se duc intr-un loc indepartat si fac copii, ei nu le spun copiilor cuvinte pentru absolut tot ce vad sau se gandesc copiii, astfel acestia sunt nevoiti sa inventeze cuvinte noi, le mai stalcesc pe cele vechi si totusi se pastreaza forma in viitor si uite asa apare o limba noua.

| Romanul86 explică (pentru 6684464):

Omul scoate suntete foarte complexe cum sunt cele guturale, labiale, dentale, fricative, palatale.
Unele sunete sunt consoane unele silabe unele grupuri de sunete.
Datorită inteligenței ar fi răspunsul că exista atâtea limbi dar totuși rămâne de dezbătut.

| 6684464 a răspuns (pentru Romanul86):

Normal ca datorita inteligentei. Noi din cauza limbajului si imaginatiei am evoluat.

| Romanul86 explică (pentru 6684464):

Limba e un produs cultural omul nu se naște cu o limbă ci o învață.
Limba e foarte importană. Nici Lingvistul Ferdinand de Saussure nu a găsit un răspuns de ce există atâtea limbi.

| 6684464 a răspuns (pentru Romanul86):

Saracu', poate daca mai citea niste carti ajungea la o concluzie corectahee hee

| Romanul86 explică (pentru 6684464):

Ferdinand de Saussure e cel mai mare lingvist al tuturor timpurilor alaturi de Pāṇini.

| 6684464 a răspuns (pentru Romanul86):

Din punctul meu de vedere nu a fost mai destept ca un profesor universitar actual.

| Romanul86 explică (pentru 6684464):

Saussure a pus bazele lingvistici iar Pāṇini ale gramatici. : PPP

| 6684464 a răspuns (pentru Romanul86):

Sigur stii despre ce vorbesti? "lingvistici", "gramatici"...