| Moisie a întrebat:

Sa fie oare acesta semnul ca se implineste Apocalipsa
Ieri in loc de minuni, la pelerinajul Sfantei Parascheva, a murit o femeie, si astazi au mai murit alte 6 persoane?
Nu cumva este un semn ca Diavolul s-a oprit din a face minuni si a inceput sa-si ia in serios scopul/interesul de a lua vietile oamenilor, ca doar nu pe degeaba se lauda ca detine cheile mortii si cheile Iadului, (dar nu si ale vietii si raiului)?
Vezi Apoc 1.18)

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Nu, acest semn(si multe altele) ne indica ca religia este cancerul societatii.

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Este un semn ca o gramada de idioti care nu sint in stare sa stea citeva ore in picioare s-au dus sa moara la coada la pupat moaste. Eu am fost azi prin zona si am simtit ca imi crapa capatina de stres la ce imbulzeala era pe acolo. Din fericire, nu aveam nici o treaba cu moastele, dar Diavolul cu siguranta si-a bagat coada, ca nu am mai gasit placinte cu brinza sarata de care voiam sa iau, asa ca a trebuit sa ma multumesc cu niste kurtush si marmelada. Amin!

| milan9 a răspuns:

Stalin, ca elev a fost exmatriculat în 1899, după ce nu s-a prezentat la examenele programate.
El a intrat la seminar nu datorită vreunei vocații religioase, ci datorită faptului că era una dintre puținele opțiuni educaționale disponibile, atâta vreme cât guvernul țarist nu dorea să permită existența unei universități în Georgia.

| Moisie explică (pentru milan9):

Nimeni nu se naste cu vocatie religioasa, asa ca vocatia religioasa nu poate avea nicio valoare.
Important este ca el era primul la invatatura, adica destupat la minte si astfel a inteles "modelul crestin" pe care l-a aplicat in religia impusa de el in care el juca rolul de Dumnezeu la fel ca si primul model crestin cel al Imparatului Constantin.
la fel de bine este ca ai inteles si tu ca avea la baza o pregatire religioasa!

| milan9 a răspuns:

Ce anume te face pe tine sa minti fara rusine?
Pentru ca nu a mai murit nimeni acolo azi din cauza unor accidente vasculare si nici din alte motive (inevitabile in cazul unor boli foarte grave pe care le unii dintre noi le poarta). thinking

Una e sa se anunte ca la 6 persoane il s-a facut rau si alta e sa presupui ca au murit...

| Moisie explică (pentru milan9):

Am spus eu ca au murit din cauza de accidente vasculare?
na, vezi ca tu esti acela care minti!
Wu am spus ca azi au murit alte 6 persoane pentru ca asta am vazut la stirile de la TVR

| oprescudorin11 a răspuns:

Oamenii mor in fiecare zi.Ca asa este! Nu are treaba nici cu apocalipsa. Diavolul se foloseste de Raul din noi. Daca exista! Daca nu e neputincios.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Dar cand babele alea manate de interese strict egoiste se calca in picioare ca sa linga icoana aia spurcata cu bacili, convinse ca bacilii fac minuni, cine le anima sa se comporte in asemenea hal?
Dumnezeul din ele sau Diavolul din ele?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Nu judeca si nu fei fi judecat! Atentie la tine, nu e treaba ta cu 'babele'>

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

De judecata de Apoi nu poti scapa tot asa cum nu poti scapa nici de moarte!
Asa ca JUDECA absolut orice se intampla in jurul tau, ca doar de asta ti-a dat Mama Natura capacitatea de a "judeca" adica Rationamentul!
Asa ca schimbati ideile ca de Judecata lui Dumnezeu nu vei scapa tot asa cum nici Adam nu a scapat, asta desi a "pacatuit" mult mai putin ca tine, cel care ai incalcat Legea lui Dumnezeu ca sa-l urmezi pe cel care a adus Nelegiuirea!

| oprescudorin11 a răspuns:

Parca stiam ca esti ateu. De ce nu-l intrebi pe Tatuca Iosif Visarionovici Stalin? Fa o sedinta de spiritism!

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Iosif Visarionovici nu a fost ateu pentru ca el era de "profesie" PREOT, si a terminat teologia ca seful de promotie al institutului teologic din Gori.
Cei drept el a lovit rau in religia crestina pentru ca voia sa-si impuna religia sa proprie, adica COMUNISMUL cu fata ateista, dar care il avea ca "dumnezeu" pe Stalin tot asa cum si Constantin cel Mare a fost slavit in senatul roman ca fiind Mantuitorul.
Deci modelul religios este tot acelasi si la Stalin, Mao sau Hitler, adica identic cu modelul crestin doar ca s-au schimbat personajele!

| oprescudorin11 a răspuns:

Aveti vreo calificare ca sa faceti aceasta afirmatie?
Ce s-a intamplat la procesiunea cu Sf. Paraschieva, nu are nici o legatura cu Apocalipsa. Oamenii mor mereu, altii se nasc. asta e firescul lumii.Cand apare un cutremur de pamant, se supraliciteaza mereu numarul mortilor:oamenii care mor din cauze naturale.De ce? Ca sa se dea ajutoare mai mari etc. Sper ca intelegeti! Tampiti intalniti in orce imprejurare! Diavoli? Pai chiar voi? Cum v-ati califica? Important este ca oamenii sa aiba Credinta, sa fie mai buni, sa-si indeplineasca menirea, chiar aia care unora vi se pare umila!

| ErrorFound a răspuns:

Ma pai la cum se imbulzesc astia si se lovesc cu drai cucarul peste ceafa sa ajunga la moaste sa le linga, ar fi si normal sa moara unii calcati in picioare de babele fanatice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Undeva ajunsau acei decedati.au murit si au vazut. oamenii mai si mor, printre altele. uite lupul crede ca au murit de cancer.eu cred ca asa le-a fost dat, si cam atat cat au trait.si voi veti muri.probabil nu in vreun perelijan. poate intr-o excursie, ori la vreo conferinta de teligenti, fiindca s-a mai intamplat.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Evident ca de moarte nu scapa nimeni, dar nu ti se pare culmea religiei sa mori langa niste moaste care ar trebui sa faca minuni si astfel sa traiesti mai mult?

| sempreinvolo30 a răspuns:

Revelatia4:8"Sfant este Dumnezeu"
Oamenii pot sfinti in sensul de a fii curati pur dar sfant cu adevarat e doar Dumnezeu nu si pacatosii cum este si Paraschiva.Cred si eu ca mor dupa atateaore de stat in picioare, saracii batrani se duc