| unbaiatanonim a întrebat:

Oare cum ar arata tara asta daca Codul Penal si Constitutia ar fi bazate pe Biblia Ortodoxa? Ce credeti ca s-ar invata la facultatea de drept? Cum ar arata un proces in instanta si cam ce argumente ar putea avea avocatii?

18 răspunsuri:
| William a răspuns:

Pai nu ar fi procese. Dumnezeu zice sa nu facem nicio judecata. Cred ca ar fi extraordinar de bine, daca nu s-ar face legi dupa Vechiul Testament si dupa Noul Testament.

| Dandanache a răspuns (pentru William):

"Pai nu ar fi procese."

Asta nu inseamna ca nu ar fi crime. Chiar dimpotriva, avand in vedere ca nu ar fi pedepsite. Extraordinar de bine e cam mult spus, nu crezi?

NOname
| NOname a răspuns:

În completare: http://youtu.be/ld_tg4W7Hf8 :))

NOname
| NOname a răspuns:

...şi toţi pedofilii şi criminalii s-ar plimba liberi pe străzi. Doamne ajută! : ))

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NOname):

In concluzie ar fi minunat.

| doctorandus a răspuns:

Simplu, pentru violarea unei fecioare pedeapsa ar fi casatoria. Poligamia ar fi legalizata (Biblia o fi fost ea tradusa de ortodocsi, dar a fost scrisa de evrei, care erau poligami).

| NOname a răspuns (pentru doctorandus):

...nici incestul nu ar fi o problemă sau luarea în căsătorie sau sclavie a unor minore, iar "biblicii" ar avea dreptul să-i măcelărească pe "non-biblici".hee hee

| KhludCiprian a răspuns (pentru NOname):

Draga NOname, trebuie sa zic ca esti jignitoare la adresa crestinilor!

Trebuie sa lasi la o parte "Legea Vechiul Testament", aceea era prea brutala si toate lucrurile au fost "doar pentru evrei". Totul s-a terminal la Golgota! Pacatul a fost infrant acolo! Nu ai inteles? S-a rupt perdeaua de la templu si Dumnezeu este acum (daca nu era intotdeauna) pretutindeni!

Singura "lege" ce ar fi ca si cod penal ar avea doua aliniate, asa cum ne zice Domnul, Cuvantul, Calea, Adevarul si Viata:
Aliniatul 1: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta,..."
Aliniatul 2: "Sa iubesti aproapele ca pe tine insuti".

Deci nu mai trebuie sa omori porumbei ca sa salvezi pe cineva cu lepra! E inutil, trebuie doar sa iubesti!

Vine cineva si violeaza toata familia: iubeste-l! Vine cineva si ucide si fura? Iubeste-l! Vine cineva si zice ca cine e infidel trebuie sa moara si se sinucide omorand un autobuz plin de copii: iubeste-l!

Poti daca vrei, pe oricine il prinzi, sa ii zici ca Isus l-a iubit cel mai mult si ca el va veni impreuna cu cei 12 apostoli sa ii judece pe cei pacatosi in viitor. Nu acum, doar trebuie sa astepti, ca nu va trece aceasta generatie! Dar pe moment pe pamant vor vi doar cei rai, asa ca iubeste-i.

Cand nu stii ce sa faci, ca n-ai ce manca, roaga-te Tatal Nostru in care ceri explicit sa ii ierti pe cei ce iti gresesc, sa speri ca vei primi mancare si ca sa astepti inca o data ca Dumnezeu si Fiul Omului sa judece omenirea venind cu imparatia sa pe pamant, dar nu uita, pana atunci iubeste-i!

Deci draga mea, iubeste si nu fa nimic pentru a iti apara familia, decat sa ii inveti pe cei din familia ta sa iubeasca pe asupritori, nu fa nimic pentru a hrani familia, chiar trebuie sa o lasi sa se descurce, asta e ceea ce ne-a chemat Isus, nu fa nimic pentru a adopta copii, in fapt fa doar un lucru: iubeste!

| NOname a răspuns (pentru KhludCiprian):

Dragă KhludCiprian, observ ironia şi dezavantajul imaginarului avantaj. Era fain dacă o observai şi tu pe a mea şi nu mă certai aiurea. Umorul nu a omorât încă pe nimeni, din câte ştiu.

Aşa cum Codul Penal nu se respectă de toţi şi în întregime, că nu suntem nişte roboţi care pot fi programaţi, nu s-ar respecta orbeşte şi de toţi nici Constituţia bazată pe Biblie - din care, mă rog, ai şters totul şi ai lăsat doar "iubeşte!", care putea la fel de bine să fie citat din "Tortura nou-născuţilor pe înţelesul tuturor" sau "10 metode de a-ţi omorî vecinul".

Îţi închipui cumva că brusc toţi vor deveni nişte zombi şi dacă le spui să nu facă nimic altceva în afară de a se iubi între ei, ca nişte plante non-productive, dar inofensive, te vor asculta?

Poţi vedea şi acum cât de bine funcţionează în societatea creştină "iubeşte-ţi aproapele!" şi cum nu sunt deloc-deloc, da' deloc, pedofili, hoţi, violatori, criminali, misogini, homofobi şi în general sadicii de tot felul, plăcerea cărora vine din suferinţa altcuiva.

| KhludCiprian a răspuns (pentru NOname):

Ai dreptate,

Trebuia sa citesc mai bine porunca a 4-a:
http://ro.wikipedia.org/......e_Spaghete

Imi pare rau ca am gresit, sper sa ma ierti!

Nu pentru o rasplata, dar daca vei trece printr-o tara estica (in Belarus) sau prin Iasi si voi fi si eu pe acolo, am sa te invit la o clatita sau ceva dulce ca sa iti treaca supararea!

| NOname a răspuns (pentru KhludCiprian):

Gata, mă convertesc! : ))
Mi-ai făcut poftă de nişte spaghete. Îţi las ce-ţi scriam mai înainte, ca o completare - până să apari - şi merg să-mi fac.

Aşadar, să ne întoarcem la oile noastre:

... oricum, teoretic, nu ar trebui să fie foarte diferit faţă de societatea românească de acum, în care marea majoritatea se declară creştină.
Biblia pentru ei oricum este un fel de Constituţie Supremă şi deci, după logica ta (în parte ironică, sper), ar trebui să curgă numai lapte şi miere în ţară, puşcăriile ar trebui să fie goale sau să rătăcească în ele doar câţiva atei şi ar trebui să fiu înconjurată de nişte îngeri, întruchipări de bunăvoinţă, care nu fac altceva decât să mă iubească necondiţionat. Yeah, right! : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Am citit raspunsul dat pentru NOname cel cu iubeste si mi-a placut.
Am citit zeci de carti din religii diferite ca sa ajung si eu la aceeasi concluzie.
Iarta si iubeste.

=)

| milan9 a răspuns:

Scuze, am mai spus asta, dar pentru ca postarea si intrebarea cu pricina este aceeasi, reiau idea...
"Trebuie sa recunoastem cu totii ca cei prezentati in acele filmulete chiar NU au ce cauta in misiunea preoteasca...
Si nu inteleg de ce nu sunt dati afara de la prima abatere astfel de oameni nepotriviti - cei mai mari dusmani ai credintei lor.

Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor.

| milan9 a răspuns:

Sunt mai multe cazuri pentru că sunt raportate la un numar total de vreo 23000 de preoti si calugari cati sunt in aceasta tara, dar ca procent, imi place sa cred si statistic se poate observa usor, ca acei "duşmani ai credintei lor" sunt minoritari. Ar fi dramatic pentru biata Biserica a lui Hristos să fie altfel...
Cei din fruntea Bisericii au responsabilitatea de a-i da afară de la prima abatere. Proastă înţelegere a "iubirii" creştine, de a ierta pe cel care greşeşete în acest "domeniu"...

| sublime89 a răspuns:

Ne-am putea uita la Afganistan si ne-am da seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Biblia Ortodoxa"
Daca ne inspiram din Biblia catolicilor este mai bine?
Sau este una si aceeasi?

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur nu e una si aceeasi. Biblia "protestanta" si cea "catolica" exclude "cartile apocrife". BO din cate stiu are 80 de carti (sau aproape de acest numar) pe cand Biblia Cornilescu (cea mai populara "protestanta") are doar 66.

http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83r%C8%9Bile_Bibliei

Daca vrei sa fii si mai detaliat si intrebi, care ortodocsi?

Ai sa vezi ca anumite biblii ortodoxe ca cea etiopiana are inca alte carti necanonice ce se gasesc si in cea mai veche biblie ortodoxa istorica (de exemplu: Pastorul din Hermas ce se gaseste in Codex Sinaiaticus).

Si de asemenea Codex Sinaiaticus are cateva versete lipsa, si din pacate cine le-a adaugat (de exemplu la Sf. lui Marcu) a facut o mare greseala medicinala: adica se spune ca serpii daca vor musca crestinii, ei nu vor muri.
Aici e referinta catre Marcu 16 (Luca 1), unde Marcu se opreste la versetul 8:
http://www.codexsinaiticus.org/......cript.aspx

| godge a răspuns:

Cred ca Romania ar fi plina de lagare de exterminare naziste, pardon crestine.