| Moisie a întrebat:

Daca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa, atunci cum va explicati ca din punct de vedere genetic, omul este asemanator cu o maimuta in proportie de 98.7 %?
Intreb si nu dau cu maciuca:
Sa fi fost si Dumnezeu tot un fel de maimuta?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Deci sa clarificam:
- evolutia este masurabila si observabila. E stiinta.
- pot sfintii sau stramosii tai sa se invarta in mormant ca nu vor ca sa fie definiti ca maimulte, suntem definiti ca maimute de peste 200 de ani de oamenii de stiinta. Sa iti clarific: suntem mai apropiati de cimpanzei decat cimpanzeii de gorile sau cimpanzeii de urangutani. Ca o analogie: cainii sunt mai apropiati de lupi decat cainii sunt de sacali sau coioti, si de aceea numim Canis Lupus atat cainii cat si lupii (subspecia cainilor e numita Canis Lupus Familiaris, dar e clar ca este lup). Similar, daca definesti primatele, oamenii intra in ele, cum cainii sunt lupi
- chiar daca nu ar fi evolutia adevarata (asta e doar un exercitiu de imaginatie, e doar Reductio ad absurdum), tot avem 1.3% diferit fata de cimpanzei, si cum ingeri isi Iahve s-au incrucisat cu oamenii (deci Iahve are diferente mai mici) ar fi in 1.3% distanta genetica distanta fata de cimpanzei, deci chiar si asa ar fi aproximativ o maimuta, doar 98.5%+
- la final: vad ca accepti ca plantele si animalele au stramosi comuni (ai uitat ca Fungi - ciupercile sunt exact intre) si distantele genetice intre aceste grupe de fiinte vii sunt mult mai mari decat bineinteles: oameni si cimpanzei. Deci macar de consistenta, daca definesti plante si animale ca au stramos comun, ar fi macar consistent sa definesti si omul ca animal. Apropos, zi-mi cum definesti un om fiziologic ca sa nu fie animal (ca doar asa definim animalele), sau sa nu fie mamifer (adica animale ce dau lapte) sau vertebrat?

7 răspunsuri:
| DarkAndDreary a răspuns:

Presupunand ca Dumnezeu exista, probabil.

| Moisie explică (pentru DarkAndDreary):

Pai daca ar fi sa credem ca exista, ar insemna ca el este de fapt King Kong!

| BpBycaBestEVer a răspuns:

Aici iti zic 100% ca parerile vor fi imparite si ca poate fi interpretabil...Ti-as sugera sa citesti Biblia(chiar daca eu nu m-am atins de ea)daca esti curios.Vei afla foarte, foarte multe lucruri de acolo.

| Moisie explică (pentru BpBycaBestEVer):

Imi pare rau ca trebuie sa nu-ti ascut sfatul cu cititul Bibliei, dar din principiu nu mai are rost sa mai citesc ceea ce odata am STUDIAT si ca atare cunosc foarte bine!

| Ceiriog a răspuns:

Desi exista o teorie care spune ca oamenii se trag din maimute, multi biologi contesta adevarul ei. Noi suntem considerati a fi o fiinta superioara. Da, maimutele antropoide au o semanare mare cu noi, insa asta nu inseamna ca noi ne tragem din ei.
Se observa stramosi comuni intre Regnul Plantae si Animal, dar in niciun caz intre Regnul Animal si oameni. Omul a fost facut dupa chipul Lui Dumnezeu din iubirea Sa pentru noi, si mai ales sa arate superioritatea noastra pe pamant (din punct de vedere evolutiv fata de celelalte animale ). Totodata asta poate sa insemne ca omul a primit ratiune, ceea ce nu putem zice despre animale sau oricare alte fiinte.
Scuza-ma, dar sa zici ca Dumnezeu e tot un fel de maimuta inseamna lipsa de respect.

| Moisie explică (pentru Ceiriog):

Sa zici ca omul nu se trage din maimuta este o dovada crasa de incultura crasa din moment ce stiinta geneticii a dovedit ca omul este identic cu maimuta in proportie de 98, 7 %.
Si prin urmare daca Biblia spune ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa, si daca Stiinta spune ca si omul este identic cu o maimuta, tragem concluzia ca si Dumnezeu este tot un fel de maimuta, ca daca spunea Biblia ca a facut porcul dupa chipul si asemanarea sa, atunci nu puteam sa cred ca este si el un fel de maimuta!
Deci nu este o problema de respect ci una de logica bazata chiar pe afirmatia sa din Biblie!

| Holiday a răspuns (pentru Ceiriog):

"Se observa stramosi comuni intre Regnul Plantae si Animal, dar in niciun caz intre Regnul Animal si oameni."

Poate ai uitat ca si animalele au fost create conform Bibliei tot de Dumnezeu, ca si omul, deci nici vorba de evolutionism in Biblie, oricum, ideea asta a ta e new entry, adica animalele si plantele sunt rodul evolutiei si omul e facut de Dumnezeu asa cum e el acum... minunat...

"Scuza-ma, dar sa zici ca Dumnezeu e tot un fel de maimuta inseamna lipsa de respect."

Fata de maimuta?!?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ceiriog):

Deci sa clarificam:
- evolutia este masurabila si observabila. E stiinta.
- pot sfintii sau stramosii tai sa se invarta in mormant ca nu vor ca sa fie definiti ca maimulte, suntem definiti ca maimute de peste 200 de ani de oamenii de stiinta. Sa iti clarific: suntem mai apropiati de cimpanzei decat cimpanzeii de gorile sau cimpanzeii de urangutani. Ca o analogie: cainii sunt mai apropiati de lupi decat cainii sunt de sacali sau coioti, si de aceea numim Canis Lupus atat cainii cat si lupii (subspecia cainilor e numita Canis Lupus Familiaris, dar e clar ca este lup). Similar, daca definesti primatele, oamenii intra in ele, cum cainii sunt lupi
- chiar daca nu ar fi evolutia adevarata (asta e doar un exercitiu de imaginatie, e doar Reductio ad absurdum), tot avem 1.3% diferit fata de cimpanzei, si cum ingeri isi Iahve s-au incrucisat cu oamenii (deci Iahve are diferente mai mici) ar fi in 1.3% distanta genetica distanta fata de cimpanzei, deci chiar si asa ar fi aproximativ o maimuta, doar 98.5%+
- la final: vad ca accepti ca plantele si animalele au stramosi comuni (ai uitat ca Fungi - ciupercile sunt exact intre) si distantele genetice intre aceste grupe de fiinte vii sunt mult mai mari decat bineinteles: oameni si cimpanzei. Deci macar de consistenta, daca definesti plante si animale ca au stramos comun, ar fi macar consistent sa definesti si omul ca animal. Apropos, zi-mi cum definesti un om fiziologic ca sa nu fie animal (ca doar asa definim animalele), sau sa nu fie mamifer (adica animale ce dau lapte) sau vertebrat?