| Dorugar a întrebat:

Oare daca Isus ar trai si astazi, si ar face minuni ca aceea de a transforma apa in vin, nu credeti ca acesta ar fi arestat si considerat un INFRACTOR si in niciun caz fiul lui Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Imperiul Roman a fi magician insemna a fi infractor.

| AliGab a răspuns:

Mai omule...ai niste intrebari... uneori ma amuza imaginatia ta laughing

| Dorugar explică (pentru AliGab):

Amuza-te ca e pe gratis!

| SuNaM a răspuns:

Pai cam asta va face Antihrist si toti vor crede ca e Hristos dar doar cei care au cultivat harul o sa il recunoasca.Pentru restul va fi doar un Mesia care ii va tara dupa el in iad! Ca sa raspund, nu, nu ar fi arestat ci apreciat doar daca ar fi Antihrist dar judecand biblic este imposibil sa revina Hristos pe Pamant intre Prima si a doua venire!

| Dorugar explică (pentru SuNaM):

Dar te-ai gandit vreodata ca cel pe care-l crezi tu Christos este de fapt Antichristul?

| Dorugar explică (pentru SuNaM):

Uite eu am avut Harul sa-l recunosc ca Antichrist, si stii cum?
Foarte simplu, am cautat in DEX si in Wiki ce inseamna cuvantul Christos, si am vazut ca inseamna un UNS, apoi am cautat in Biblie sa vad cand a fost UNS Isus si in ce functie a fost UNS.
Si sti ce am gasit desopre Ungerea lui Isus?
NIMIC!
Pai daca Isus nu a fost UNS cine este Christosul?
Nu cumva Dumnezeul veacului acesta adica Satana?
Sau nu Isus este slavit in biserici ca fiind Dumnezeu?

| Ben00 a răspuns:

1.Pe mine nu ma intereseaza cum il consideri tu sau cum ar fi considerat de altii. Eu il consider ca si ceilalti crestini ortodocsi.
A fost considerat inselator de catre Sinedriu si condamnat la moarte pe cruce; se pare ca nu este suficient pentru tine, care ai vrea sa il mai condamni o data. Si probabil si pe noi.

2. Crezi ca este bine ca oamenii sa se bucure si sa traiasca in libertate?- Da sau nu.

| Dorugar explică (pentru Ben00):

Evident ca Isus a fost un inselator, si asta pentru ca mintea ca scoate diavolii din oameni pe cand el ii scotea doar provizoriu bagand in acel om de 7 x mai multi diavoli fata de cati a scos, si asta o zice chiar Isus in Matei 12:42.
In plus de asta chiar Dumnezeu in Deuteronom 13:1_10(adica in LEGE) porunceste oamenilor sa ucida sarlatanii care fac minuni ca sa fie crezuti Dumnezei ..asa ce vorbim... facem 6, 28 (adica de 2x3, 14 ) pe ce spune Dumnezeu in Lege doar pentru ca nu corespunde cu minciuna care ti s-a bagat in cap?

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun