| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza Biblia crestinilor este compusa din 2Testamente?
Era cumva Dumnezeu pe pat de moarte si a vrut sa ne lase Testamentul sau inainte de a-si da sfarsitul?

Sau poate crestinii au vrut sa-l declare mort pe Dumnezeu si Legile sale pentru ca sa isi impuna ei propriul lor Dumnezeu, adica pe Isus Christos, si ca acesta sa fie credibil au impartit scriptura in doua testamente a doi Dumnezei, care erau de fapt Trei si toti au murit deodata pe cruce pentru ca Treimea era indivizibila si ne-au ramas noua Testamentele?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică:

Sa inteleg ca textul asta este raspunsul la intrebarea din Titlu?
Sau la ce ai raspuns?
Poi nu era suficient de bun numele de Tanach si trebuia rebotezat in VT?

| OOOLEOOO a răspuns:

Si in al doilea Testament se vorbeste de Dumnezeu, Dumnezeu face parte din toate cele 2 testamente doar ca in al doilea testament Dumnezeu il trimite pe Iisus sa moara pentru noi sad.

Dar acum hai sa te intreb eu! de ce pui numai intrebari si nu asculti nici un raspuns? am vazut cum iti raspund multi si tu doar cu idea ca Iisus e rau! atunci de ce ne mai intrebi,daca nu vrei sa intelegi ce iti spunem? Poate ai observat ca nimeni nu prea iti raspunde,dc? stii dc? deoarece esti orb si intelegi doar cea ce vrei din raspunsurile pe care le primesti! lumea s-a plictisit sa fie criticata de tine la orce raspuns,daca nu vrei sa intelegi ca Iisus e bun este ok! dar hai ca ne-ai obosit!
si sti de ce? in primul rand intrebarile tale nu au sens deoarece pui la indoiala doar un verset si nu citesti ce scrie inainte si dupa acel verset! si in al doilea rand devii obositor cu aceleasi intrebari mereu, despre Iisus ca este rau, daca nu ai inteles pana acum ca Iisus este fiul lui Dumnezeu nu vei intelege nici in viitor! ce te face sa crezi ca vei intelege daca pui 1000 de intrebari de acelasi fel? si citesti toate raspunsurile orbeste?

| soimos explică (pentru OOOLEOOO):

De unde ai scos tampenia ca Dumnezeu l-a trimis pe Isus sa moara pentru noi?

Din cosmarurile unor animale cu aspect uman duse cu pluta?

| Purec a răspuns:

Hmm hai sa incerc sa iti explic eu. In VT, Dumnezeu era razbunator si crud, pedepsea, omora si distrugea totul cand avea El chef. Pentru un timp a mers asa, oamenii de atunci, destul de limitati intelectual au crezut. Aveau frica de zeul suprem si erau controlati. Apoi insa surpriza, oamenii au inceput sa vada ca indiferent ce ar face, nu ii trasneste si nu ii inneaca nimeni, si nu mai mergea asa, indoctrianare cu bata. Si cineva inteligent s-a gandit sa schimbe putin situatia. A adus in discutie sacrificiul suprem, Dumnezeu si-a dat unicul fiu ( de parca a murit pe bune, oricum a inviat, plus de asta de ce unicul? Putea avea inca unul oricand) sa ne ierte noua pacatele ( iti dai seama cat de crud? ( e ca si cum eu ti-as gresii tie cu ceva, iar tu l-ai ucide cu sange rece pe copilul tau ca sa ma poti ierta pe mine ). Si a mers indoctrinarea mult si bine cu gestul suprem de iubire a lui Dumnezeu. Probabil insa, in zilele noastre e nevoie de inca un testament, pentru ca din ce in ce mai multa lume, nu mai gusta sacrificiul asta macabru si de prost gust. Ce zici te bagi sa il scrii? "Testament reloaded" ar merge? Eu zic ca da, putem face si un film si o mai tinem in prostii crestina inca 2000 de ani

| soimos explică (pentru Purec):

Nu m-a satisfacut raspunsul tau!
Daca Dumnezeu era de la inceput un ucigator de oameni, inseamna ca asta este Dumnezeu si el nu se schimba! (vezi Maleahi 3.6)
Daca nu va convine acceptati ca Dumnezeu pe Vaca Muuu!

Isus nu avea si nici acum nu are niciun Fiu!
Blasfemia cu Trimea nu are fundament biblic ca este scrisa de niste sarlatani manati de interese materiale!
In ziua de azi nu este nevoie de niciun Testament religios pentru ca avem ca testament cartea de Stiintele Naturii, in plus de asta nu este moral sa traiesti ca un parazit in carca prostilor!