| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza se spune ca Isus s-a nascut ca om dintr-o Treime, in conditiile in care Sfanta Treime s-a unit cu fecioara Maria si astfel au devenit 4 participanti la nasterea lui Isus ca om, De ce nu se poate spune ca Isus s-a nascut dintr-o Patrime!
Sa fie oare din cauza ca femeile sunt discriminate de biserica ortodoxa?

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ma cam doare capul.Nu exista. Daca te uiti atent vrea sa se spuna ca e valabil pentru fiecare om in parte nu numai pentru Iisus, fie el femeie sau barbat.

| seagate a răspuns:

Prostul poate pune într-o ora mai multe întrebari decât poate raspunde un întelept în sapte ani

| Sabin91 a răspuns:

Asa e povestea facuta de oamenii care au scornit'o.

| Artesano a răspuns:

Treimea nu este o învățătură biblica, așa că întrebarea ta este ilogică!

| soimos explică (pentru Artesano):

Ilogic esti tu!
Treimea este tocmai "dovada" ca Isus este parte din aceeasi Treime cu Dumnezeu!
Daca in Biblie nu este mentionata acest lucru deosebit de important despre Isus si nasterea sa din Dumnezeu, asta inseamna ca toata religia crestina este doar o MINCIUNAS sfruntata!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Prietene,daca vrei sa intelegi cum sta treaba cu sfanta treime si intrebarea ta nu e o,, bascalie,, o sa incerc sa-ti raspund.

| raluk27 a răspuns:

Nu a fost o nastere in adevaratul sens al cuvantului, ci o intrupare. Duhul Sfant s-a pogorat asupra Fecioarei Maria. Nu are legatura cu discriminarea. Atunci Maria era o fata de 15-16 ani, un om ca oricare altul, deci nu Dumnezeu. De asta nu sunt 4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orgie

| mat31new a răspuns:

Sunt baptist si nu am mai auzit asa ceva. s-ar putea, nu stiu big grin

| soimos explică (pentru mat31new):

Ma bucur sa te cunosc, dar ma mir ca nu stii ca Isus s-a nascut din fecioara Maria care a ramas gravida cu soldat... aaaaa am vrut sa spun cu Duhul sfant care era parte a Treimii!
Iar Treimea + Maria = 4!