| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza Dumnezeu ajuta zilnic in SPITALE la vindecarea a milioane de oameni, si niciodata in biserica?
Sa fie din cauza ca Dumnezeu iubeste Stiinta si nu religia pentru ca stiinta este divina iar religia Diabolica?
Dau funda celui mai bun raspuns!

13 răspunsuri:
| Moisie explică:

Isus nu a vindecat pe nimeni ci doar i-a exorcizat, dar nici asta nu a facut ci in loc sa scoata "dracii" din oameni, a bagat de 7x mai multi draci in ei, daca nu crezi citeste Biblia sau cauta versetul cu pricina in forumul meu!

| Moisie explică:

Asa este!
Dumnezeu inspira tot ceea ce tine de STIINTA!
Si iata ca in acest exemplu ne arata ca apreciaza stiinti si pe cei care STIU in loc sa CREADA, si ca il doare undeva de credinta unor fraieri care doar cred, in loc sa STIE!

| Moisie explică:

Toti oameni CRED ca Dumnezeu exista, si nu STIU!
Ca doar de asta se numeste CREDinta si nu STIINTA!
Din istorie in niciun caz pentru ca Istoria nu a gasit niciun indiciu despre Domnul Isus, ci eventual despre dulgherul Isus care daca era un vagabond, nu putea sa fie si Domn!

| Moisie explică:

Eu spun adevarul!

| Moisie explică:

Sa fi tu sanatos, Isus nu mai poate zice nimic pentru ca i-au putrezit deja de 2000 de ani, acele madulare cu care ar fi putut sa vorbeasca!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Imi doresc ca acesti crestini sa nu fie primiti in spitale, sa se duca in biserici pentru orice problema medicala

| Moisie explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Asta ar fi chiar foarte corect!
In ultimii 20 de ani s-au construit mii de biserici inutile si s-au inchis zeci de spitale, asa ca pe cei care se declara credicnciosi ar trebui sa-i trateze popa cu rugaciuni.

| Lămâie00 a răspuns:

Pai e simplu, medicii vor sa ii faca in ciuda lui dumnezeu ca ei pot sa vindece

| Moisie explică (pentru Lămâie00):

Adica vrei sa spui ca medicii ajutati de Sfanta Stiinta a Medicinei sunt mai Dumnezei decat Dumnezeul?

| SteinZer0 a răspuns:

Ceva ce nu exista nu poate vindeca. Meritul doctorilor este mereu luat de catre religie.

| Moisie explică (pentru SteinZer0):

Asta e valabil doar pentru pacientii lobotomizati care nu pricep realitatea! Un om normal trebuie sa fie constient ca s-a dus la SPITAL sa fie vindecat si NU la biserica! Si a preferat medicii pentru STIINTA lor si nu preotii pentru rugaciunile lor mincinoase!

| SteinZer0 a răspuns (pentru Moisie):

Asa este. Probabil sunt mai multe minuni in spitale pentru ca stiinta este de fapt Dumnezeul din noi toti.

| Moisie explică (pentru SteinZer0):

Minunile din spitale au la baza doi factori importanti. si anume posibilitatile stiintei medicale, si constiinta bolnavului reflectata in moralul sau si dorinta de viata si de a se face sanatos.
Dar pentru ca suntem la categoria religie, pot spune ca din p de v biblic, esti aproape de ceea ce zicea ateul Isus din Nazareth.
Am zis ateu pentru ca dulgherul Isus spune ca a venit sa inlocuiasca CREDINTA cu IUBIREA. Ca doar de aceea crestinismul este religia iubirii.
Cat despre Dumnezeul care este "stiinta din noi", era cat pe aci s-o nimeresti daca in loc de Stiinta spuneai CONstiinta, dar gresit nu este, pentru ca si constiinta o dobandesti numai prin stiinta, si nicidecum prin credinta a proasta!