| Maomau a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii cred ca religia lor este o religie a iubirii, cand se stie din istorie ca este religia celor mai bestiale crime si torturi?
Daca cineva cauta sa invete iubirea de ce nu urmeaza cursuri de Tantra Yoga, pentru ca contrar asteptarilor aici se invata iubirea care te leaga chiar de Dumnezeu!
Nu cumva religia crestina este cea care interzice iubirea semenilor pentru ca sunt de acelasi sex?
Poi daca interzice iubirea semenilor, la care iubire se refera? La iubirea de acei "ochi ai dracului" dupa care se bat toti popii?

12 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si totusi se intampla, cainii latra URSUL merge, daca nu ai toleranta la un medicament dai foc la farmacie?

| milan9 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Să nu se înțeleagă că încurajează cineva ignoranța!
Pe de altă parte, acuzațiile din întrebare se referă la câteva libertăți folosite greșit și nimic mai mult! În consecință sunt greșite!

Generalizarea gratuită este întotdeauna o problemă, de logică, sau mai grav, de reavoință și persecuție...

| M25M a răspuns:

Sunt acele religii care se autointituleaza ca religie a iubirii insa nu fata de dusmani, vrajmasi, respectivei religii.

| LegionarulRoman a răspuns:

Bine ca nu ne propui si practicile sexuale ale indienilor.Bine ma, ca nu ne propui sa fim homo, lesbie simulte altele.ba bine ca din asa dragoste amre,nu ne propui sa ne imprunam pe strada. Iubirea propovaduita de Biblie, e cea pe care a avut Dumnezeu pentru oameni, incat a trimis pe unicul fiu, pe pamant, si l-a sacrificat ca oamenii sa se poata mantui.Probabil mintea ta ingusta, intelege prin iubire, doar cand faci dragoste, ceea ce nu este decat un act animalic intre barbat si femeie, permis de Dumnezeu in cadrul casatoriei pentru a face copii.E o religie a urii.Asta pentru ca dea lungul secolelor niste despteti, au creat Inchizitia, i-au omorat pe bastinasi si i-au convertit, preotii erau rai si intunecati la fata, chiar demonici. Vorbim de biserica romano-catolica cea care s-a desprins din biserica drept -slavitoare dupa schisma din 1054.Si de aici s-au desprins multe alte secte din romano-catolicism, incepand de la Luther si Calvin, pana la cele mai abjecte secte religiaose care s-au indepartat la ani lumina de Cuvantul Lui Dumnezeu.

| Maomau explică (pentru LegionarulRoman):

Eu nu vreau decat un singur lucru! Si anume acela ca religia crestina sa nu fie considerata religia iubirii pentru ca NU este!
Daca nu ai voie sa-ti iubesti seamanul ci doar iubita, inseamna ca nu este o religie a iubirii ci o religie prin care se binecuvanteaza relatia sexuala intre un barbat si femeie!
Crestinismul s-a indepartat de la Cuvantul lui Dumnezeu (Pentateuch) inca de la nastere ei!
Adica s-a nacut handicapata!

| CryChristiAN a răspuns:

Nu mai traim dupa Lege, ci dupa Har.

| Maomau explică (pentru CryChristiAN):

Adica vrei sa zici ca ati luat-o razna?
Poi o fi murit Dumnezeu de nu iii mai urmati Legea?
Sau v-a lovit harul smintelii!
Cum iti permiti sa declari ca nu mai traiesti dupa Legea lui Dumnezeu?
Pentru voi nu mai este valabila rugaciunea Tatal Nostru?
Ia vezi a cui Imparatie sa vie, si a cui Voie sa se faca?
Scrie cumva in aceasta rugaciune ca trebuie sa lasi Voia lui Dumnezeu deoparte ca sa urmam "harul" prostiei?

| CryChristiAN a răspuns:

EU m-am referit la Legea Talionului ma.
Noi traim acum dupa legea Iubirii sau dupa har, cum vrei sa-i-o zicihappy.

| Maomau explică (pentru CryChristiAN):

Legea lui Dumnezeu nu este facuta pentru a o schimba oamenii!
Daca vrei sa traiesti dupa Legile din Codul Penal nu ai de ce sa crezi in Dumnezeu ca pooti la fel de bine sa fii ateu.
Credinciosii lui Dumnezeu trebuie sa ii urmeze Legile fara sa cracneasca si fara sa le schimbe dupa plac sau dupa felul in care le sta palaria.
De aia au un Dumnezeu ca sa-i urmeze si respecte Legea, vezi cazul musulmanilor care nu respecta Codul Penal ba c hiar au renuntat la el, ci Legea Shariei

| CryChristiAN a răspuns:

NU ai vazut ce a zis Domnul Iisus Hristos:
'' probabil ca ati auzit deci expresia ochi pentru ochi. Dar Eu va spun sa nu va-mpotriviti celui rau. Celui ce te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt. Celui ce vrea sa se judece cu tine ca sa-ti ia haina, da-i si camasa...''( Matei 5; 38-48; 6, 1-8)

Deci, de-aici putem trage concluzie ca NUMAI ESTE VALABILA LEGEA VECHE, CI ESTE VAlABILA LEGEA IUBIRII.

| Maomau explică (pentru CryChristiAN):

Domnul Isus Christos nu a zis niciodata nimic!
Eu stiu ca in NT este vorba de un om si Rabin pe nume Isus din Nazareth si el a spus ca NU a venit sa schimbe Legea ...ci sa o implineasca!
Si ce zice acest Isus este Lege pentru ca el cere sa traim sub Legea lui Dumnezeu iar ceea ce spui tu sunt vorbele proaste ale unui ucigas care stiind ca l-a ucis pe Sfantul Stefan, a incalcat Prima Lege a lui Dumnezeu aia cu sa nu ucizi, asa ca acesta si nu rabinul Isus din Nazareth a facut o religie noua pentru criminali si borfasii ca el. (vorbesc de fasul apostol Pavel)
Asa ca daca te iei dupa un criminal care vrea sa impuna o Lege in favoarea criminalilor si borfasilor, e treaba ta, dar nu stiu cum o se fie pentru tine cand dai coltul si dai nas in nas cu Creatorul si te va intreba de ce te-ai cacarisit pe Legea Lui?

| Maomau explică:

Nu stiu daca crestinismul este o inventie a iudeilor pentru ca religia crestina de astazi urmeaza linia deschisa cetateanului roman Pavel "apostolul neamurilor" iar forma actuala a religiei Pauliste a fost propusa la Niccea de Imparatul roman Constantin cel Mare si impusa ca religie de Stat a Imperiului Roman de Imparatul Damasus!
In concluzie crestinismul este o religie inventata de romani!