| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza revolutionarii de pe strazile Bucurestiului strigau vrem Spitale si nu Catedrale?

S-o fi prin lumea ca mantuitorii sunt la spitale si nu in biserica?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Din cauza înţelegerii paradoxale a modelului dat de Iisus, neproprietarul de către liderii religioşi.

| Dorugar explică (pentru ania):

Isus a spus ca cine vrea sa-l urmeze sa traiasca in palate de lux imbracat cu haine aurii?
Nu ti vine sa vomiti cand vezi cu un primitiv fara nicio legatura cu Isus este patriarhul unei biserici facuta in numele lui Isus?

| J0B0MAT a răspuns:

Mantuitori nu sunt nici colo nici colo.In spitale sunt sarlatani la fel ca si in biserici, chiar mai rau si acolo e in joc viata oamenilor.

| Dorugar explică (pentru J0B0MAT):

Asa e daca traiesti intr-o tara ORTODOXA in care valorile societatii sunt smecheria si sarlatania.
Eu de ex.traiesc intr-o lume normala in care toate medicamentele pentru toti pacientii sunt compensate si la spitale ti se fac cele mai complexe operatii pe gratis...asta daca esti asigurat medical!
Asa ca am absolut toate motivele sa ii numesc pe medici MANTUITORI!

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

In Romania poate dar nu in fiecare tara, si inca o chestie importanta, unii din sarlatanii aia chiar ajuta oamenii ( cei din spitale ) fata de aia din biserici care doar fura bani pe fata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Dar unde te aflii domne?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dorugar):

Bravo tie.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii...

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

In cea mai bogata si puternica tara din UE si care e pe cale sa fie distrusa si din interior de catre tradatorii de tara si mai ales din exterior de al IV lea Reich care este cel mai mare imperiu condus de mafia financiara

| AliGab a răspuns:

Pentru ca asa vrea Remus Cernea, ca de la cei asemenea lui a plecat tampenia asta. Normal, biserica este impotriva nonvalorilor promovate de ei, si atunci biserica trebuie data jos.
Oare oamenii or gandi cand spun asta? Nuuuu. De ce? Cine crede ca poate face si intretine un spital cu banii care ar fi de ajuns pentru a construi o biserica? Daca pui pe unul sa faca asta sa vezi cum da inapoi: vai de capetele celor ce striga lozinci fara macar sa gandeasca. Nu m-as mira sa fii un infocat sustinator al celui mai sus mentionat, mai ales ca vorba aceea "cap am, minte ce-mi mai trebuie?"
P.S: sunt de acord ca singura cotizatie de la stat sa fie salariile, asa vor ramane in biserica doar cei ce doresc cu adevarat, fara coruptie si invarteli si lux pe la patriarhie

| Dorugar explică (pentru AliGab):

Gandesti foarte gresit! Cu bani pentru mii de biserici poti construi cateva zeci de spitale si cu salariile a multor zeci de mii de preoti poti plati bine cateva mii de doctori. Lozinca aia cu "cap am " este gvalabila pentru toti aceia care crted totul asa a proasta fara nicio alta baza decat fantezia lor aberata. Preotii care-l slujesc pe Dumnezeu NU au de ce sa primeasca salariii de la stat ci sa-i plateasca patronul pentru care lucreaza, adica sa-i plateasca Dumnezeu! Si astfel vei avea ocazia sa vezi cat de mult ii ajuta Dumnezeu pe slujitorii Lui, astfel incat sa vada toata lumea ce ajutor pot spera de la Dumnezeu

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Verifica si legislatia altor tari din UE si ai sa vezi ca preotii sunt salariati ai statului. DE CE nu te bagi dumitale sa construiesti acele spitale cu banii aceeia? Pentru ca va place decat sa sporovaiti si sa nu faceti nimic. Halal!

| Dorugar explică (pentru AliGab):

Gresit!
Uite eu traiesc in Germania si aici si in toate tarile din jur, preotii NU sunt platiti de stat ci din contributia benevola a oamenilor care se declara religiosi, si cum numarul religiosilor scade pe zi ce trece, tot mai multe biserici se inchid tocmai din cauza ca nu mai vin bani de la credinciosi

| Dorugar explică (pentru AliGab):

In statele civilizate exista spitale performante si moderne in absolut toate oraselele peste 10 mii de locuitori, si aceste spitale sunt construite de primarii cu banii statului. numai in tarile retardate statul si oamenii platesc pentru ca preotii nu slujesc statul ci il slujesc pe Dumnezeu si ca atare ar trebui sa-i platesca Dumnezeu, dar cum Dumnezeu nu incurajeaza sarlatania, iata ca el refuza sa platesca preotii ortodocsi pentru ca acestia nu au niciun Legamant cu EL, ci doar harul minciunii si al excrocheriei primit de la " dumnezeul" pe care-l slujesc si anume Dumnezeul Veacului Acesta cel numit si Satana si slavit cu numele de Lucifer!