| anonim_4396 a întrebat:

Oare exista Dumnezeu? De ce?
cel mai bun raspuns=funda

16 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Da exista. sa nu pleci urechea la balivernele ateilor. pentru a avea credinta ai nevoie de vointa din partea ta si de Har de la Dumnezeu.
Care este cauza indepartarii tale de la credinta? ai pacatuit? sau pur si simplu ti s-a stopat brusc credinta? oricare ar fi cauza iti recomand sincer:mergi si spovedeste-te curat la preot(sa nu "uiti" intentionat pacate, sa vii cu toata increderea ca Dumnezeu ca te va ierta si cu dorinta de schimbare si ascultare de Dumneze pe viitor), Domnul te va ierta, te vei simti eliberata si dornica de a face Voia Lui.In fiecare dimineata rosteste crezul.http://www.crestinortodox.ro/......79213.html cumparati o biblie, fa-ti un obicei in a citi din biblie mai ales noul testament.citeste psaltirea http://psaltirea.org/ scoate lacrimi si din cea mai impietrita inima. tine post cateva zile tot e postul craciunului, macar vineri si miercuri, fa milostenie, nu saracesti daca ajuti un necajit si ii dai cativa banuti sa isi ia o paine. dimineata bea trei inghitituri de aghiasma. Tatal Nostru ajuta foarte mult.Roaga-l pe Dumnezeu sa te ierte pentru necredinta si pacate: "Doamne cred, ajuta necredintei mele!". si ai incredere in Dumnezeu. Sfantul Duh poate aduce si cel mai pacatos si impietrit om la credinta.trece.si eu am avut aceasta problema.respecta sfaturile si va trece.totul este nadejdea catre Dumnezeu! Domnul sa te lumineze. fa-ti un obicei in a merge la biserica, nu ezita sa vb cu un preot daca simti nevoie despre ce te macina, nu este o rusine.te va sfatui mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista. de ce? deoarece multe lucruri nu s-ar explica fara existenta lui Dumnezeu. Nimic nu este intamplator. Simetria uimitoare din natura nu este intamplatoare. Mintea omului asa de complexa si uimitoare capabila de lucruri inimaginabile nu este intamplatoare.

| nesuferit a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios, de asta exista dumnezeu, pentru ca exista simetrie? ce legatura are dumnezeu cu asta

| anonim_4396 explică (pentru nesuferit):

Ma refeream ca aceasta nu este intamplatoare

| nesuferit a răspuns (pentru anonim_4396):

Decat sa dai raspunsuri stupide, mai bine vii cu argumente ca exista dumnezeu, sa avem si noi ce combate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iti pui o astfel de intrebare, inseamna ca nu exista, intrucat credinta nu se judeca, se simte.

| GizazCraist a răspuns:

Stiu si eu
am fost ateu timp de 2 ani( 2 ani oribili) iar can am inceut sa ma rog viata mi s-a indulcit putin
daca nu exista dumnezeu o fi din cauza energiei positive p cr o adun cand ma rog?

| GizazCraist a răspuns:

Exista sau nu inca din antichitate omul e obisnuit a creada in ceva real sau nu care sa-i dea sperenta de a lupta inca o zi
real sau nu nu cred ca strica sa cred, asa sa am oleaca de speranta

| GizazCraist a răspuns:

14 si viaata mea e destul de grea din mai multe puncte de vedere

| GizazCraist a răspuns:

Noop tocmai ei sunt principalul factor al lipsei de incedere in mine pentru ca nu stiu sa ma incurajeze

| GizazCraist a răspuns:

Sportul ii una dinproblemele mele pentru ca stau la 5km de cea mai apropiata sala
am practiat un timp karate dar nu prea aveam cu ce sa ma intorc ca troleele s raresc dupa 7:00

| victoria00 a răspuns:

Roga-L pe Dumnezeu sa ti sa descopere, daca exista cu adevarat...nu te va dezamagi, dar trebuie sa il rogi sincer.
O zi frumoasa!

| Ellysha a răspuns:

Prerea mea e ca nu ar trebui sa intrebi aceste lucruri pe internet pentru ca exista multe persoane care iti pot incurca mintea si mai rau. Te sfatuiesc sa mergi la un preot si sa il intrebi pe el. Eu una cred in Dumnezeu, dar sa dau argumente nu prea stiu.

| Georgex12 a răspuns (pentru Ellysha):

Sa mearga la un preot? Glumesti?laughing

Biserica este creata de om pentru a ne controla in masa cu religia lor de **** ..cu tot felul de restrictii si povesti...
Tu unul nu trebuie sa ai incredere in Biserica ci in Dumnezeu.Trebuie sa nu slujesti Biserica asa cum fac multi..foarte multi..trebuie sa il slujesti pe Dumnezeu
"Să, nu te închini lor, nici să le slujeşti, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos"

| unbaiatanonim a răspuns (pentru Georgex12):

"Să nu te închini înaintea lor, şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sînt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii pînă la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc." (Exod 20:4-6)