| Dorugar a întrebat:

In Biblie la cap. 1 Timotei 6 ni se vorbeste de superioritatea adevarurilor credintei fata de MINCIUNILE stiintei!
Plecand de la aceasta si de la realitatea ca religia crestina a fost mereu impotriva Stiintei inca de la inceputurile ei, atunci cand crestinii au ucis-o pe matematiciana Hypathia, fata filozofului si matematicianului Theon din Alexandria, pina la arderea pe rug a lui Giordano Bruno ca sa nu mai vorbim de interzicera astronomiei si a medicinii, oare din ce cauza tinerii crestini mai ales pocaitii ca sunt mai fanatici, TRADEAZA regulat aceste cerinte de baza ale crestinismului si fac cariere bazate pe studii in diverse stiinte, si nu traiesc asa cum a trait Isus si apostolii sai din cersit si vagabondaj?
Oare nu li se mai pare morala viata pe care a dus-o Isus Christos?
Poi atunci de ce nu renunta definitiv la calea crestinismului?

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si care parte nu ai inteles-o?!
Pocaitii sunt fantastici nu fanatici.
Ei fac studii ca sa nu poti tu sa ii faci analfabeti!laughing

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Eu cunosc oameni care studiaza 12 ore pe zi efectele soarelui pe un borcan cu apa, si zau ca asta nu-i face destepti!
Tot asa este si in cazul pocaitilor care studiaza 20-30 de ani caeasi carte dar pe degeaba ca progresul nu vine din studiul unei lecturi scrise de oameni primitivi!
Dar stii cum se spune in lumea normala a oamenilor rationali?
Se spune asa:"sa te fereasca Dumnezeu de omul care in viata lui nu a citit decat o singura carte" (fie ea si Biblia)!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Imi pare rau sa te contrazic.Am doua biblioteci cu o gama variata de carti si aproape pe toate le-am citit!

| cristi202 a răspuns:

Te contrazic intr-o privinta: Isus si ucenicii lui nu au trait din vagabondaj si cersit. Isus a fost timplar, iar ucenicii, unii au fost pescari, altul vames, iar altul un luptator din ceea ce ar fi fost atunci Rezistenta. Iar daca te uiti printre femeile ce l-au urmat, vei descoperi ca erau unele sus-puse, de la curtea regala.
Cit despre stiinta, pasajul se refera la asa-zisa stiinta (cum ar fi astrologia, care tot o "stiinta" se numeste in ziua de azi, si care numai stiinta nu e). Citeste mai atent, citeste tot Noul Testament, si vei vedea de ce crestinismul dainuie de 2000 de ani si va mai dainui mult timp de acum incolo, si de ce nu se renunta la calea pe care el o ofera. Trebuie doar sa citesti atent!
Si nu crestinii au ucis oamenii de stiinta, nu adevaratii crestini. Adevaratii crestini iubesc, si nu fac nici un rau, conform cu invatatura lui Isus pe care El le-a dat-o lor. Dar asta e, daca nu ai citit, nu ai cum sa intelegi.

| Dorugar explică (pentru cristi202):

1 Nu ma contrazici cu nimic, o fi fost Isus tamplar/dulgher dar nu traia din tamplarie, ci din sarlatanii/exorcizari de care era constient ca nu fac bine ci agraveaza raul, iar de practicat practica mai ales vagabondajul activ impreuna cu sleahta sa de derbedei puturosi si iresponsabili!
2 Care curte regala pentru ca Israelul, ca si Romania de azi nu avea rege sau presedinte ci guvernator strain!
3 Astrologia nu este stiinta ci o pseudostiinta, si Isus ca "dumnezeu" trebuia sa stie asta si sa faca diferenta intre ele!
4 crestinismul dainuie de 2000 de ani datorita faptului ca a fost impus prin crime si torturi aplicate cu darnicie tuturor acelora care nu voiau sa accepte crestinismul!
5 Ba tocmai crestinii ca tine au ucis milioane de oameni pentru ca crestinismul este religia iubirii doar in vorbe, nu si in fapte, ba chiar incurajeaza crima si criminalii inca de la inceputuri, adica atunci cand UCIGASUL Pavel a fost declarat apostol, crestinii au fost scosi de sub "blestemul" Legii lui Dumnezeu vezi Galateni 3:13; si Romani 10, 4.

| cristi202 a răspuns (pentru Dorugar):

1) A te plimba din loc in loc, pentru a face bine oamenilor, nu cred ca asta e definitia vagabondajului. Cti despre "sarlataniile" lui, toti oamenii au recunoscut ca ce face, face bine - oamenii erau vindecati, erau eliberati de sub puterea diavolului.
2) OK, eu m-am exprimat gresit, erau de la curtea guvernatorului. E bine?
3) Dar totusi astrologia se declara a fi stiinta. si mai sunt si altele ca ea.
4) Crestinismul s-a impus datorita vietii traite de primii credinciosi. Viata lor vorbea mai mult decit cuvintele lor si ea a dus la raspindirea crestinismului. Si e normal, ca daca respecti invatatura lui Isus, vei avea un mod de viata atit de frumos incit va fi observat de cei din jur si ii va determina sa devina si ei credinciosi.
5) A fost Pavel un ucigas, insa a fost unul care s-a convertit, i-a parut rau de ce a facut, s-a pocait, si a cautat sa faca numai bine de atunci incolo.

| Dorugar explică (pentru cristi202):

Te pomenesti ca un tamplar analfabet indeplinea rolul de medic de familie.
Cat despre sarlatanii nu stiu ce spuneau oamenii dar stiu ca recunoaste chiar el singur ca facea sarlatanii, adica primea foloase pentru a face exorcizari, si accepta foloasele constiend ca face mai mult rau si de asta te poti convinge in Matei 12.42 si urmatoarele.
2 Cred ca ai gresit filmul, te refereai la filmul Un yankeu la curea regelui soare? Isus era un amarat de cioban analfabet care juca rolul de tamplar care si-a ratat meseria din cauza iubirii de vagabonzi si de vagabondaj!
3 Dar matematica geometria si astronomia avansate in aceleasi timpuri ce erau? Erau cumva religii?
4 Cine erau acei primii credinciosi? Indienii, chinezi sau grecii din antichitate, egiptenii sau poate mozaicii a caror credinta a inceput cu cca 2000 de ani inaintea lui Isus?
5 Un Ucigas tot ucigas ramane si trebuie spanzurat sau pus pe scaunul electric, chiar daca s-a pocait, pentru ca nu s-a pocait atat de tare incat mortu sa revina la viata, doamne feri de binele facut de criminali si sarlatani, un criminal ar face bine sa atarne in streang, asa cum cerea Legea Torrei aia cu "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" Lege care vine direct de la Dumnezeul lui Isus cel care spune ca a venit sa implineasca Legea!