| Inferno a întrebat:

Observ ca majoritatea de pe TPU care se declara crestini, sunt crestini doar pentru ca ei cunosc doar o singura teorie.(Cea creationista), iar daca ii intrebi de cea evolutionista, nici nu stiu ce-i aia, sau iti vor spune niste aberatii complet pe langa subiect.
Poate fi numit crestin adevarat un om care cunoaste doar teoria creationsita, deci este obligat sa creada in ea, pentru ca de cealalta nici nu a auzit, sau stie ceva fals?

45 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Observi prost.
Si asa as putea si eu intreba: poate un om care cunoaste doar partea evolutionista, deoarece Biblia nu a inteles-o si nici nu a studiat-o, pentru ca sunt mii de carti explicite pentru Biblie in caz ca nu o intelegi, sa se declare ateu?

| Inferno explică (pentru Esperança):

Nu cred ca observ eu prost. Toti crestinii cu care am o conversatie(Una primitiva) pe TPU m-au uimit in prostia lor. Aproape toti.
Unii spuneau de T evolutionista ca omul a fost facut de maimuta, altul la care i-am explicat cum sta cu evolutia dandu-i exemplu balena, a inteles ca toate animalele se trag din balena. Etc.
Cat despre intrebarea ta: In Biblie nu este nimic clar, spre deosebire de stiinta, unde lucrurile sunt ceva mai explicite si par sa fie cele corecte.Nu vad ce ai putea sa nu intelegi din Biblie, in afara de lucrurile care nu au logica.
Deci nu, nu poate.

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Ai dreptate. Mintea omului e limitata la lucrurile divine si nu, nu poate.

| Inferno explică (pentru Esperança):

Nu asta am vrut sa spun, desi daca ar exista o asemenea entitate ca Dumnezeu, atat de complexa, logic ca nu am putea sa o intelegem.

| Inferno explică (pentru Esperança):

Bine,dar nu ai raspuns inca la intrebare. Poate sa se numeasca crestin adevarat sau nu?

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Crestin adevarat nu este acela care a studiat evolutionismul si creationismul, ci acela care l-a gasit pe Dumnezeu personal.
Crestin nu inseamna doar sa crezi,pentru ca si dracii cred si se infioara, ci sa iL iubesti pe Domnul Dumnezeu cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau si sa faci Voia Lui!
Crestin inseamna sa traiesti prin pocainta in fiecare zi. Si sa ai ca si conducator in viata pe Dumnezeu. Sa nu te abati nici la stanga, nici la dreapta!

| Inferno explică (pentru Esperança):

Da,dar asa putem spune de un om care cunoaste doar creationismul ca este crestin adevarat, dar imediat dupa ce a auit de evolutionsim poate sa devina ateu pe loc.
Nu poti sa separi crestinii (care vor crede indiferent de dovezile aduse) si cei ce nu sunt crestini (si ar deveni atei pe loc daca ar auze de evolutionsim), nu se pot separa decat daca le arati ambele teorii si ii lasi sa aleaga.

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Nu sunt crestinii atat de incuiati precum crezi. Sunt multi care au studiat evolutionismul, pe langa creationism si au ramas tot la faptul ca Dumnezeu a creat omul si sunt multi atei care au studiat si creationismul si au ajuns crestini.
Deci argumentul tau e cam invalid.

| Inferno explică (pentru Esperança):

Eu intrebam daca putem spune de un crestin ca este crestin adevarat fara sa il punem la incercare.
Adica sa ii prezentam ambele variante si sa ii verificam credinta. Sa vedem ce alege.

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Un crestin oricum este pus la incercare in fiecare zi. Probele vietii!
De exemplu eu daca L-am cunoscut pe Dumnezeu personal,inainte sa fiu interesata de evolutionism asta inseamna ca nu sunt crestin adevarat ca n-am studiat si partea cealalta? Nu!
Poate am studiat-o pe parcurs,dar credinta mea a fost tot in Dumnezeu deoarece eu am aceasta certitudine. Eu stiu sigur ca exista!
E ca si cum mi=ai zice sa studiez mai bine sa vad ca nu maicamea m-a nascut ci ca am aparut dintr-o floare.
Pai din moment ce eu o cunosc pe maicamea si stiu ca ea m-a nascut, probabil ma voi interesa si despre viata aparuta din flori,de curiozitate, dar increderea mea va fi in maicamea caci ea m-a nascut si fiindca stiu lucrul acesta cu certitudine,chiar daca n-as studia despre viata aparuta din flori asta nu inseamna ca nu sunt crestin. Pur si simplu poate nu am vrut sa studiez asemenea aberatii.
Asa este si cu Dumnezeu si cu creationismul!
Daca as avea indoieli in privinta existentei lui Dumnezeu m-as strofoca si eu sa aflu, sa vad dar asa nu prea sunt interesata. Dar am anumite informatii si despre evolutionism. Dar nu ma intereseaza sa stiu mai mult pentru ca nu am de ce, nu ma ajuta cu absolut nimic. Pierdere de timp si cam atat!

| Darklightt a răspuns (pentru Esperança):

Intrebarea mea este: cum si cand l-ai cunoscut pe dumnezeu,de esti atat de sigura? Eu pana acum cativa ani puteai zice ca is cea mai credincioasa fiinta din lume rolling on the floor, faza ii ca eu stiam amandoua teoriiile si tot credeam in dumnezeu,ma rugam ca proasta cateva ore in fiecare zi pana cand am vazut ca degeaba stateam atata timp, pentru ca nu se schimba nimic, ba din contra : totul era din ce in ce mai rau, incepusem sa sufar prea mult ca sa mai cred ca mai exista vreo sansa.acum is atee, si ii aceeasi chestie.rezultatul : mi-am pierdut cei mai frumosi ani,rugandu-ma de cineva care nu exista. Si daca ar exista, de ce nu se arata macar in biserica? doar e ''casa lui'' rolling on the floor si de ce se zice sufera cand pacatuim,cand el are puterea suprema? nu are deloc logica, plus ca, ca sa crezi ca cineva exista,trebuie sa-l vezi,nu-i asa ca atunci cand iti zice cineva ceva mai greu de crezut,zici : ''trebuie sa vad''. Plus ca,majoritatea se cred crestini pentru. ca parintii lor i-au crescut in acea religie, nu pentru ca ei au ales asa, GANDITI PUTIN, ca doar va credeti destepti rolling on the floor

| Esperança a răspuns (pentru Darklightt):

Nici macar nu ma obesesc sa citesc ce ai scris.

| Darklightt a răspuns (pentru Esperança):

Faza ii ca l-ai citit, dar nu vrei sa raspunzi la faza cu "GANDITI PUTIN, ca doar va credeti destepti" si stii ca am dreptate rolling on the floorwinking

| Esperança a răspuns (pentru Darklightt):

Eu sunt invatata sa nu ma cobor la mintea nebunului si sa il las sa se creada destept in lumea lui!

| Dumnezău a răspuns:

Poate fi numit,fara cursur,si fara sa te inseli,o oaie lipsita de mentalitate,ce face orice,ca asa zice in Biblie,sau ca asa a fost indoctrinat de mic.Ii invit pe crestini sa observe asemanarile dintre dinozaurii mari si gaini,dintre dinozauri de mici dimensiuni si reptile, sa mai citeasca niste chestii despre degetul opozabil, sa observe cum aratau oamenii acum 1000 de ani,si cum arata acum, si sa puna in balanta chestiile alea cu o teorie ce zice ca suntem descendentii a doua persoane facute din lut, peste care un nene barbos a suflat niste metaamfetamine magice si fabuloase.

| negru30 a răspuns:

Conteaza - bine ca le stii tu pe toate - daca esti asa destept invata si pe altii - sau vrei sa mori cu desteptaciunea in gusa

| Inferno explică (pentru negru30):

Am incercat sa ii invat, dar sunt depasit de numarul de dobitoci de pe TPU. Sunt prea multi si ma plictisesc sa spun mereu aceleasi lucruri.

| negru30 a răspuns (pentru Inferno):

Nu conteaza - tu spune in continuare - cine doreste invata cine nu doreste este treaba lui - sfatul meu este sa continui daca este ceva bun legat de Dumnezeu

| Inferno explică (pentru negru30):

Bine,dar tot nu mi-ai raspuns la intrebare.

| costis a răspuns:

A fi crestin nu inseamna a cunoaste teorii (cum a aparut viata, cum a aparut universul, cum functioneaza soarele). A fi crestin insemna a crede in Dumnezeu si a te stradui sa ii faci voia. Altfel ar insemna ca biserica sa fie o societate de teoreticieni, din care cultivatorii, crescatorii de animale, soldatii (au fost categorii sociale mii de ani ) sa fie exclusi.

| Inferno explică (pentru costis):

Dar poate acei oameni care se declara crestini daca ar auzi de evolutionism ar deveni imediat atei. Asa ca nu stiu decat de creationism este normal sa ramana crestini. Deci nu cred ca poti numi crestin adevarat un om care nu cunoaste ambele parti ca sa poata alege intre ele.

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Inferno, de ce nu iti creezi un forum, dai link-ul aici pe TPU si cei interesati sa intre si sa comenteze acolo. Aici doar umpli spatiul...aiurea!

| ProjectJackpot a răspuns:

De ce va pasa asa de mult? Are vreo importanta?! Mai bine posteaza si tu o intrebare pe un subiect mai creativ, ce, numai religie visezi?

| Inferno explică (pentru ProjectJackpot):

Imi pare rau, dar o intrebare mai interesanta si inteligenta de atat nu este perceputa de mononeuronalii de pe TPU, deoarece ei nu pot procesa atat de multa informatie. Deci trebuie sa ma rezum la intrebarile stupide ce pot fi intelese de utilizatorii de pe TPU.

| ProjectJackpot a răspuns (pentru Inferno):

Intrebarea aceasta: http://www.TPU.ro/......-sf-ioan/, care se situeaza la "populare", spune tot...

| GEORGE a răspuns:

Si tu esti ateu ma?

| Inferno explică (pentru GEORGE):

Nu.

| GEORGE a răspuns (pentru Inferno):

Adica ii urasc si sa nu te injur degeaba

| missClumsy a răspuns (pentru GEORGE):

Si ce crestin mai esti tu atunci cand sustii ca urasti o anumita categorie de oameni...si pe desupra o mai si injuri... :/

| GEORGE a răspuns (pentru missClumsy):

Sunt doar crestin, n-am zis ca sunt mare credincios, n-am mai fost la biserica de un an de zile, dar ii urasc pe oamenii astia care s-au nascut crestini si au fost crestini pana la o anumita varsta si apoi s-au trezit ei la realitate ca nu exista dumnezeu, daca exista sau nu asta n-o sa aflu da eu cred in legea mea in el, stiu ca ceva s-a intamplat. mai mult nu stiu, nu sunt mare credincios cum spuneam dar urasc ateii la fel de mult cum urasc babele, scoala si Romanialaughing))

| Inferno explică (pentru GEORGE):

Nimeni nu s-a nascut crestin.Ne-am nascut atei si am devenit crestini.

| missClumsy a răspuns (pentru GEORGE):

Atunci ar trebui sa te abtii de la comentarii de genu asta. Pentru ca tot ceea ce faci tu si cei ca tine, e sa ii faci pe cei care sustin chestii ca cea de mai sus sa fie si mai fermi in credintele lor.No hard feelings. happy

| GEORGE a răspuns (pentru missClumsy):

Stii cv, o sa iti urmez sfatul si chiar n-am chef sa ma iau de tine acum ca ma doare destul de rau capul, un lucru iti mai zic, pentru mine oamenii astia sunt egali cu 0. si din cate observ le cam iei apararea, si incep sa te consider una dintre ei, las-o balta oh go on

| GEORGE a răspuns (pentru Inferno):

Da stiu, m-am exprimat eu gresit

| missClumsy a răspuns (pentru GEORGE):

Nu dragule happy oh go on nu le iau apararea. Nu stiu deca tu ai citit toate comment-urile din acest post-eu sunt crestina. Iar daca tu nu te consideri un crestin care poate sa aduca niste argumente fara sa injure sau sa vorbeasca urat atunci abtine-te si nu mai fi cauza pentru care unii urasc crestinii si tot ceea ce tine de ei... si pe deasupra ii mai si considera ignoranti. Pentru ca nu asta e realitea.Tu nu te iei de oameni pentru ca sunt atei...tu te iei de oameni pentru ca nu sunt ca tine si nu esti in stare sa le aduci niste argumente sa le demostrezi contrariul. Cu asta am terminat discutia ca un om civilizat. Fara '' sa ma iau'' de nimeni.

| LNK a răspuns:

Se pare ca observi cam prost.

| missClumsy a răspuns:

Cunosc teoria evolutionista si.ia ghici...sunt crestina in continuare.Stiinta nu imi respune la unele intrebari. Therefore your argument is invalid. Si nu cred ca e doar cazul meu.happy

| Inferno explică (pentru missClumsy):

Si ce te face sa fi crestina?

| missClumsy a răspuns (pentru Inferno):

Faptul ca am asistat la o chestie care nu mi-o pot explica nici in ziua de azi...Tu ai vazut vreodata un demonizat in viata reala? worried

| Inferno explică (pentru missClumsy):

Nu,si tu vrei sa spui ca ai vazut?
Daca nu te superi poti sa imi dai mai multe detalii.i

| missClumsy a răspuns (pentru Inferno):

Eu am vazut o fata la o manastire... se manifesta foarte violent, radea diabolic apoi era furioasa, si chestia care m-a speriat cel mai tare a fost vocea ei. Vorbea ca un barbat. Stiinta ar puta sa vina cu raspunsul ca a fost doar autosugestia. Dar nu poate sa imi explice vocea ei si faptul ca ea timp de 4 ani a fost considerata schiozofrenica. straight face Din cate stiu eu schizofrenia e incurabila. Si bineinteles ca asta nu e singurul argument care ma face sa fiu in continuare crestina.

| trolololo a răspuns (pentru missClumsy):

E posibil sa fi fost diagnosticata greșit. Chiar dacă e cronica, pacientul poate duce o viata relativ normala dacă urmează cu strictețe tratamentul medicamentos.
O femeie poate sa imite o voce groasa de bărbat, deci argumentul tău e invalid.

| missClumsy a răspuns (pentru trolololo):

Si toate consultatiile sa aiba acelasi rezulat? Si sa fie perfect normala exact din momentul ala in care a fost ea la manastirea aia? Greu de crezut. Prea multe coincidente. Si vocea aceea era inumana. Argumentul meu e foarte valid.

| BobbyTheOne a răspuns:

Am doar un citat pentru intrebarea ta happy
``Too stupid to understand science? Try religion``winking (Esti prea idiot sa intelegi stiinta? incearca religia)

| Vlad_3922 a răspuns:

Sa fi crestin nu inseamna sa te uiti doar in fata si sa ignori tot ce nu tine de religie.Eu sunt ortodox si mai trec si pe la biserica, dar imi place spihologia, informatica si sportul.Acuma depinde de fiecare cum intelege, sa fi crestin inseamna sa fi bun cu aproapele si sa incerci sa nu faci rau intentionat, nu sa te ascunzi intr-o pestera si sa stai pustiu cu o biblie, mancare si apa.