| Exal a întrebat:

Oricine stie putina biologie stie ca corpul omului este format 90% din substante anorganice (70% fiind H2O).
Cum poate ca ceva format in ceva neviu sa fie de fapt viu? Nu e evident,doar luand-o logic,acum fara nici o stiinta, ca exista ceva care ne face vii si asta nu are legatura cu materialismul?
De ce de exemplu, alte lucruri formate din substante ce le continem si noi nu sunt vii?

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Primo:
Nu stiu sa iti spun in cazul oamenilor.
Dar tot ce face ca o celula sa fie vie sunt procese ce au la baza cauze fizice si chimice. Iar asta e un fapt.

Din moment ce exista lucruri vii care au drept cauza ceva material putem deduce foarte simplu ca logica ta numai logica nu este.
Ideea e ca deja stim ca ce spui tu e fals.

Secundo, chiar daca nu am sti asta, ne-am puta da seama foarte usor ca ce spui tu e o prostie. Aplicand adevarata logica.
In fond ceea ce aplici tu este o eroare de logica ce se bazeaza pe o "diviziune ilogica".
"Diviziunea ilogică sau eroara logică a descompunerii sau eroarea logică a decompoziției se comite atunci când se face asumpția că unele sau toate părțile întregului au o proprietate doar pentru simplul fapt că întregul are acea proprietate. "

Forma generala a erorii este:
"Întregul O, are proprietatea P.
Prin urmare, și unele sau toate părțile lui O au proprietatea P."

Forma particulara pe care tu o aplici este:

"Omul are viata.
Prin urmare el trebuie sa aiba o componenta cu viata, nemoarta (deci care nu e doar materie) care sa ii furnizeze aceasta proprietate a vietii.
Acea componenta se numeste suflet."

E doar fals. In lumea in care traim, o multime de elemente poate avea caracteristici diferite fata de fiecare element in parte.
Pana si apa este formata din doua gaze. Un exemplu
Fptul ca daca amesteci galben cu albastru obtii verde e alt exemplu. Etc, etc. Nici nu are sens sa discutam.

Tertio, viata e o caracteristica pe care noi am inventat-o. Am regrupat alte caracteristici reale si am postulat ca entitatea care poseda toate acele trasaturi are de fapt o noua caracteristica denumita de noi "viata".
Fiecare din aceste caracteristici se gasesc si la lucrurile care sunt moarte.
Deci nu sunt caracteristici exclusiv fiintelor vii.

Ca exemplu, o caracteristica pe care viata o presupune este reproducere. Exista atatea lucruri nevii in natura care se "reproduc". Si uleiul in apa se reproduce.
O alta caracteristica este autoconservarea. O picatura de apa isi conserva forma. Curcubeul isi conserva ordinea culorilor.
etc.
Am luat caracteristica "X" pe care o intalnim la ceva mort, caracteristica "Y" pe care iar o regasim in ceva mort, caracteristica "Z", si tot asa.
Viata=X+Y+Z
Am subsumat cele trei caracteristici intr-una noua denumita "Viata".
Cu alte cuvinte viata este prin definitie produsa din ceva lipsit de viata.

| RAY a răspuns:

Oricine stie putina biologie stie ca corpul omului este format 90%
asta e dovada ca viata a aparut in oceane si ca stramosul nostru comun al tuturor vietatilor traia in apa

| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | Mircea08 a răspuns:
Si eu cred ca viata este un dar de la Dumnezeu, si nu putem explica ce inseamna, asa cum nu putem explica nimic din ce este sufletesc, adica ce este ura, ce este mila, ce este iubirea, ce este durerea sufleteasca etc

empatia, ca tu nu stii nu inseamna ca nu stim

| DeyCj a răspuns:

Cum să nu.S-a demonstrat științific că apa este vie.Se știe ca apa conține ADN, iar acest ADN are memorie.
Revenind la categoria religie. Orice ființă vie are și o parte metafizică, iar acest lucru s-a dovedit științific de mult, chiar dacă acest lucru este unul controversat, dovada există, și chiar și tehnologie medicală ce se bazează pe metafizicul ființelor vi.

| Mircea08 a răspuns:

Si eu cred ca viata este un dar de la Dumnezeu, si nu putem explica ce inseamna, asa cum nu putem explica nimic din ce este sufletesc, adica ce este ura, ce este mila, ce este iubirea, ce este durerea sufleteasca etc

| Uvox a răspuns:

Simplu, ca sa înțelegi si tu, logica fără stiinta este ca barca fara vâsle. Nu ajungi nicăieri.
Iar tu esti ca Titanicul, mare si... ai chiulit mult la școală.

ps. Exal vine de la exaltare?