| Aalexander a întrebat:

Parca dumnezeu ne iubea pe toti. Atunci de ce mii de oameni mor de foame in fiecare zi?

89 răspunsuri:
| arthu a răspuns:

Pentru ca dumnezeu e 1 aprilie baiete, deschideti ochii si pune mana pe o carte de stiinta sau uitete la niste documentare.

| Medema a răspuns (pentru Lizzu):

Noi nu putem intelege ceva superior noua!

| Medema a răspuns (pentru Lizzu):

De fapt, o poveste, istorisita in piatra prin intermediul imaginilor arata momentul judecatii! Primii vin cei din religia crestina, apoi cei din alte religii apoi ateii!

| Aalexander explică (pentru Medema):

Bravo.

| Aalexander explică (pentru Medema):

Credinta ta se bazeaza pe niste dovezi remarcabile.

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Dumnezeu ne lasa sa facem ce vrem pe Pamant, ne va ajuta doar daca-i cerem, dar nu din lacomie, si ne va trage la raspundere dupa decedare.

| Lizzu a răspuns (pentru Medema):

Nu inteleg. Cum primii vin crestinii, apoi alte religii si apoi ateii? primii la ce?

| Aalexander explică (pentru Lizzu):

Cred ca se refera la faptul ca ei au fost cei primordiali, dupa au aparut alte religii iar dupa asta am venit noi ateii.
E un vampir vechi de 5000 de ani, cred ca are dreptate.

| Lizzu a răspuns (pentru Aalexander):

Aa... pai era si vorba despre judecata si era ceva confuz in mintea mea.
Mersi happy

PS. Nu mi-e frica de vampiri oh go on

| Medema a răspuns (pentru Lizzu):

La judecata!

| Medema a răspuns (pentru Aalexander):

Chiar ai umor pentru un indoctrinat! Uite! daca ai facut rau nu ai observat ca inevitabil si tie, la randul tau, ti se intampla ceva rau? Sau daca faci ceva bun primesti ceva bun? Chiar nu ai observat? Imi pare rau ca esti impotriva Lui! Iti dau un ultim sfatbig grinaca tu continui sa nu crezi, macar fi bun si iubeste-i pe apropiatii tai ca pe tine insuti! In caz ca nu ai observat Dumnezeu ne indeamna spre bine!

| Medema a răspuns (pentru Aalexander):

A,ma refeream ca noi crestinii vin primii LA JUDECATA!

| ioanaAn a răspuns:

Da unde scrie ca mancarea pica din cer? Ce intrebari stupide

| Aalexander explică (pentru Medema):

Ii urasc si i ignore pe toti cei care nu merita atentia mea, ma port urat cu aproape toata lumea, am o ura profunda pentru dumnezeu si prosti. Iar cu toate astea viata mea e aproape perfecta.
Primesc doar lucruri bune deoarece imi doresc asta si muncesc pentru asta, nu pentru ca l ajut pe unu si astept apoi sa ma loveasca fericirea.
In viata ni se intampla lucruri bune si lucruri rele, asa cum nu exista om fara de pacat. Toate astea n au nicio treaba cu dumnezeu ci se numesc viata.

| Aalexander explică (pentru ioanaAn):

Crezi ca cei din Africa daca ar avea ce sa munceasca n ar munci pentru un trai mai bun?
Daca intrebarea ti se pare stupida atunci nu mai raspunde ca nu esti tu marele filozof sa vii sa mi faci mie educatie. Ipocritule.

| anonimg a răspuns:

Ca sa afli un raspuns, trebuie sa iti pui intrebarea corecta.
Astfel, intrebarea trebuie sa sune asa:
"Parca dumnezeu ne iubea pe toti. Atunci de ce a murit Fiul Sau? Si inca cum!"

| Aalexander explică (pentru anonimg):

rolling on the floor
Prima data spui "parca ne iubea", adica nu ne mai iubeste acum. Dupa care spui "de ce a murit fiul sau?", din contextul biblic aceasta moarte semnifica iubirea lui pentru noi, adica ne iubeste. Prin urmare intrebarea ta suna cam asa : Dumnezeu nu ne mai iubeste. Dar ne iubeste.

| anonimg a răspuns (pentru Aalexander):

La prima propozitie am dat copy&paste la ce ai scris tu. Trebuia intr-adevar sa rectific.

| Aalexander explică (pentru anonimg):

Stiu ca ai dat copy paste; incerci cumva sa pui greseala pe umerii mei? desteptule.
Data viitoare gandeste cand spui ceva.

| anonimg a răspuns (pentru Aalexander):

Trebuia sa rectific doar faptul ca Numele lui Dumnezeu trebuie scris cu litera "D"-mare. Doar atat si nimic mai mult.

Apoi tu intrebi de ce mii de oameni mor de foame in fiecare zi. Cuvintele tale sunt ca niste sageti aruncate direct in inima. Astfel dar, te mai intrebi de ce mor oameni? Din pricina... oamenilor, si nu a lui Dumnezeu.

| Aalexander explică (pentru anonimg):

Scriu dumnezeu cu d mic deoarece pentru mine nu inseamna nimic si imi este lene sa mai apas pe shift.
Stiu ca dumnezeu ne a lasat liberi sa facem ce vrem, dar faptul ca in lume este atata agonie iar pe dumnezeu il doare in cot este inca un motiv pentru care el nu exista.

| Lizzu a răspuns (pentru Medema):

Ma asteptam sa fie ateii primii care vin la judecata din perspectiva credinciosilor si nu credinciosii primii.

Iar cei din celelalte religii nu vin la judecata crestina ci se duc la judecata dumnezeului lor. Asa e normal.
De ce raportati toti oamenii la religia crestina? daca exista un dzeu crestin atunci nu e cel adevarat cum cred credinciosii.

Fiecare om din diferite religii spune ca dzeul lui e cel adevarat, dar e posibil sa nu fie nici unul cel adevarat si cel mai probabil sa nu existe nici unul.

| ioanaAn a răspuns (pentru Aalexander):

Unii mor altii traiesc. Nu putem fi toti bogati, frumosi si fericiti. Trebuie sa existe o balanta. Nu cred ca e datoria unui creator sa faca o lume perfecta si in nici un caz incorectitudinea din lume nu reprezinta o dovada ca el nu exista.
Un creator exista pe undeva in tot universul asta dar sub alta forma pe care noi nu o pricepem inca. Deocamdata religia este o afacere pentru oamenii inteligenti care s-au prins cum stau lucrurile.

| Medema a răspuns (pentru Aalexander):

Ok omule! Poti sa mori fericit! Poate il saluti pe bunicul meu, poate va imprieteniti acolo in ..rai sau in.iad, pentru ca si el gandea la fel ca tine!

| anonimg a răspuns (pentru Aalexander):

Daca nu exista, atunci de ce judeci ca si cum ar exista?
Dar si daca exista -si gandul acesta l-a pus in fiecare om- atunci va iesi nevinovat, deoarece asa este scris.
El nu cu oamenii Se cearta; ci El ii cheama pe oameni ca ei sa traiasca asa cum a trait El. Iar daca El nu nu te iubea, sa fii sigur azi ca nu ai fi existat.
Poate ca vei spune: "Mai bine lipsa de viata decat viata in felul acesta"; dar eu spun ca omul poate fi fericit numai daca se apropie de Dumnezeu si Il cauta. El a dat viata omului ca acesta de pe urma sa fie fericit; dar niciodata omul nu poate fi fericit fara Dumnezeu. Niciodata. Absolut niciodata!
E o nebunie ca omul sa fie dusman Aceluia care l-a creat si il iubeste. Datoria noastra este ca sa Il cunoastem pe Dumnezeu si sa cautam raspunsuri la intrebarile pe care le avem doar la El; pentru ce dar cautam raspunsuri la aceia care sunt dusmanii Lui si ne lasam condusi de spiritul de razvratire al celui mai mare dusman atat al omului cat si al lui Dumnezeu?
Iar daca exista oameni saraci pe pamant este pentru ca sa se poata indrepta caracterul pacatos -egoist- al omului, fara de care nu vom putea intra in viata vesnica.

| Aalexander explică (pentru anonimg):

Esti un prost.

| Jijia2013 a răspuns (pentru andreiush25):

Tăindu-l pe "nu", obţinem o propoziţie adevărată.

| andreiush25 a răspuns (pentru Jijia2013):

Dovedeste ca este adevarat..si ca esti asa sigur tu ca exista. Nu ai nici o dovada..decat povesti pe care parintii si societatea ti le-au bagat in cap iar tu acum esti un indoctrinat convins. De aceea o sa incetez sa mai ma contrazic cu tine. O zi buna.