| FreddieM a întrebat:

Pentru credinciosi.
De ce considerati credinta necesara? In ce mod va este utila sau va imbunatateste calitatea de persoana? Va rog sa raspundeti folosindu-va de propia ratiune, fara sa plagiati citate si versete biblice.
Raspunsurile ateilor le stiu deja asa ca nu va mai obositi sa-i insultati.

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Convingerea mea e că așa am fost creați ca să funcționăm bine în timp ce comunicăm cu Creatorul nostru. Dacă încercăm să comunicăm cu El, El are modul Lui inconfundabil de a ne răspunde. Până nu ajungem să comunicăm cu El, în adâncul sufletului nostru suntem orfani și singuri. Credința e darul Creatorului pentru cine e deschis la a comunica cu El.

| RAY a răspuns:

Pentru credinciosi laughing laughing unde? poporul roman este cel mai pacatos din toata europa si tu vb de credinta

| RAY a răspuns:

Ania Credința e darul Creatorului pentru cine e deschis la a comunica cu El.

vezi asta e aiurea la voi, ca puneti accent doar pe credinta, dar nu doar voi si cam toti crestini, credinta fara fapte egal moarte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspund eu pentru ei.
Ca că trăiești, ai nevoie de ce știi tu ( știință), de ce știm noi toți împreună (conștiință) și de credință ( ce nu știi nici tu nici alții).
Amestecul celor trei formează cadrul interior cu care structurezi Lumea. Există informație non vie, în sistemele structurile non vii, și bio informație în structurile vii, inclusiv oamenii.
Informația non vie seamănă cu cea de pe PC.
Bioinformația are în plus interpretare, cu o dimensiune în plus.
Bine-rău. Pentru ce? Pentru viață. Această interpretare adaugă la informația seacă non vie emoția. Emoția este de altă natură decât biții din PC.
Nu are rost să ceri rațiune în zona credinței. Acolo este zona emoțiilor.
În zona știință, conștiință acolo poți aplica raționament.
Așa că, nu le cere la credicioși să raționeze despre credința lor, nu are rost.
Tot așa, nu are rost să raționezi tu despre credința lor, așa cum încerci să faci punând această întrebare.

| Celcestietot a răspuns:

Credința cea adevărată te dezvolta moral, și prin faptele pe care le săvârșești, locul îți va fi stabilit la Judecata de Apoi. Suflarea de viață există, așa că nici nu se pune problema că trăim și murim.

| CostinAlamariu a răspuns:

Tie in ce mod iti este util faptul ca crezi intr-o lume exterioara constiintei tale? Fiindca pare mult mai rational decat sa fi doar un creier care isi imagineaza toata lumea exterioara. Asa si pentru mine pare mult mai rational ca Dumnezeu sa existe decat sa nu existe.

| mastadont a răspuns:

Eu cred pentru că, în fiecare zi, rămân uimit de creația sa, rămân uimit de cât de multe poți descoperi dacă ai mintea deschisă și inima plină de iubire și compasiune. Nu cred ca să mă ajute în viață, nu cred în el ca să-mi dea sănătate și bani, cred în el pentru că el este în toate și în mine și pentru că știu că după ce voi muri mă voi reuni cu întregul. Cred pentru că, doar prin El, am reușit să scap definitiv de frica de moarte, am reușit să văd dincolo de văl și să realizez ce e moartea de fapt, doar o transformare nici decum o pierdere, Așa cum apa se transformă în gheață sub 0 grade celsius așa și noi trecem într-o altă stare atunci când vine momentul morții.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ne face sens in viata.Este importanta credință adevarata, bazată pe Biblie,

| Irinel15123532 a răspuns:

Credem, pentru ca il cunoastem pe Domnul Iisus Hristos, cautandu-L, cunoscandu-L, iubindu-L, urmandu-L, gasesti o fericire si o pace care nu se compara cu nimic altceva. Ti-as prezenta cateva versete dar ai precizat ca nu le doresti, asa ca nu le voi lista.
Noi crestinii, incercam sa ne axam pe nevoile altora, nu doar ale noastre, asa cu spune Domnul Iisus, sa ne daruim altora, sa fim izvoare de binecuvantare pentru altii, Iisus prin modul Lui de viata ne-a dat un exemplu, un model de urmat, El nu a stat acolo in cer si a zis ''faceti aia, faceti aia, lasa ca stiti voi cum'' nu. Ci El a luat initiativa si a venit pe pamant, in principal pentru a muri pentru pacatele noastre, in asa fel incat noi sa fim liberi, sa avem iertare, prin Hristos, singura cale de mantuire si intrare in cer, prin acceptarea jertfei Lui.
Iti voi spune o mica povestioara cu un mic mesaj. ''Unui om i s-a aratat un inger in vis, si ingerul i-a zis ''Maine te voi lua la cer, ia-ti daca vrei ceva de aici de pe pamant sa ai amintire, si maine vin sa te iau''
Omnul nostru a mers si a vandut tot ce a avut si a cumparat aur, foarte mult aur, l-a topit pe tot, si a facut un lingou mare de aur, l-a bagat intr-o valiza mare si s-a dus acasa asteptand ingerul. Ingerul a venit, si l-a intrebat pe om ce si-a luat cu el, si omul i-a aratat lingoul mare de aur, ingerul a privit lung si nu a zis nimic, l-a luat pe om si l-a dus la poarta cerului. Acolo un alt inger statea si pazea poarta, si l-a intrebat pe ingerul cu care era omul nostru ''Ce are in valiza?'' Ingerul omului nostru a raspuns ''Are o bucata de trotuar'' Ingerul de la poarta intreaba ''Si ce face cu ea?'' Ingerul omului nostru a raspuns ''Nu stiu, daca el a vrut sa o ia cu el, treaba lui''.
Cand a intrat omul in rai, a vazut ca strazile erau pavate cu aur, diamante, argint, si alte lucruri foarte frumoase.''

Mica povestioara este doar un mic exemplu, lucrurile in biblie sunt diferite, dar este mentionat in biblie ca strazile sunt pavate cu aur, asta este adevarat, dar este un bun exemplu ca, trebuie sa ne daruim pe noi insine altora, si orice avere am avea, ea nu va mai conta intr-o zi, fie ca mergem in rai si Domnul se va ingriji de toate, fie ca l-am respins pe Dumnezeu si mergem in iad unde nimic nu va mai conta pentru ca oricum nu vom lua nimic cu noi. Sa ne traim vietile incat sa fim o binecuvantare pentru altii, desigur, trebuie sa ne ingrijim si de noi si de familiile noastre, biblia subliniaza sa ne ingrijim de familiile noastre si de noi, dar sa dam si altora, sa oferim, sa daruim, sa fim oameni, nu doar de craciun si de paste, ci tot timpul anului. Hristos a spus mereu sa ne iubim unii pe altii, suntem copiii aceluiasi Dumnezeu, indiferent de culoarea pielii, de nationalitate, de limba vorbita, de varsta, de sex, de orice, usntem copiii Lui Dumnezeu, si Dumnezeu vrea sa ne pocaim, sa ne intoarcem la El, la Hristos. De aceea il urmez pe Hristos, pentru ca il iubesc, si pentru ca El ma indruma in viata, ma pazeste, ma vegheaza, ma iubeste, vrea tot ce este mai bun pentru mine si sa scoata adevaratul meu potential, El m-a numit ''Prieten'' si ''Fiu''. Ti-as da si versetele respective, dar nu in acest mesaj, chiar daca nu il vad, il simt langa mine, este ceva ce nu pot explica.
Domnul sa te binecuvanteze, o seara frumoasa in continuare.

| Jay1 a răspuns:

Mulți dintre noi ne dorim motive solide, chiar excesive, să credem în Dumnezeu. Unii oameni cred în existența lui Dumnezeu din motive puternice faptice și filozofice (unele dintre ele sunt prezentate în Existență). Alții cred în Dumnezeu datorită rugăciunilor tăcute, îndrumării pe care le-a oferit-o în viață sau a modului în care Dumnezeu le-a schimbat viața.

Pentru a putea crede în ceva nevăzut, trebuie să avem dovezi verosimile. O dovadă pentru existenţa lui Dumnezeu a Creatorului, este creaţiunea, care este prea minunată ca noi, oamenii, s-o putem înţelege pe deplin.

| suntserios a răspuns (pentru Jay1):

Ai uitat ca unii cred din frica si altii cred din naivitate

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Jay1):

Foarte adevarat,, creația vorbește despre Creator

| Meme10Memu a răspuns (pentru suntserios):

Un credincios nu se teme nici chiar de moarte. De ce s-ar teme de Dumnezeu? Dumnezeu e doar bun.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vrei sa imi spui ca nu sunt credinciosi care cred in dumnezeu doar de frica? Eu cred ca astia sunt majoritatea. Ca pe toti ii aud ca fac/nu fac asta sau ailalta ca altfel ii bate dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Adevarat va spun ca crestini se teama de dumnezeu mai mult decat atei

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Respect plin de apreciere si recunostinta fata de Dumnezeu nu inseamna teama.

| Meme10Memu a răspuns (pentru suntserios):

Aia nu-l cunosc bine pe Dumnezeu. Priveste la corpul uman. Dumnezeu l-a facut cu toate simturile pentru a se bucura de viata. De ce ar da Dumnezeu porunci spre raul omului?
Dumnezeu nu a dat si nu da porunci rele. Cand a dat porunca sa fie ucisi acei pagani a facut-o spre binele lor pentru a nu se mai chinui in mediul creat de Dumnezeu. Cine nu respecta instructiunile de protectia muncii si de manipulare a mediului se chinuie foarte mult. In Apocalipsa se vorbeste despre un astfel de chin. Apocalipsa 16:2:"Şi o bubă rea şi ucigătoare s-a ivit pe oamenii care aveau semnul fiarei şi care se închinau chipului fiarei." Isaia 48:18:"Dacă ai fi luat aminte la poruncile Mele, fericirea ta ar fi fost asemenea unui râu şi dreptatea ta ca valurile mării." Matei 11:29, 30:"Luaţi jugul Meu asupra voastră şi învăţaţi-vă de la Mine, că sunt blând şi smerit cu inima şi veţi găsi odihnă sufletelor voastre.
30. Căci jugul Meu e bun şi povara Mea este uşoară." Evrei 4:3-5:"Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în odihnă, precum s-a zis: "M-am jurat întru mânia Mea: nu vor intra întru odihna Mea", măcar că lucrurile erau săvârşite de la întemeierea lumii.
4. Căci undeva, despre ziua a şaptea, a zis astfel: "Şi S-a odihnit Dumnezeu în ziua a şaptea de toate lucrurile Sale".
5. Şi în acelaşi loc, zice iarăşi: "Nu vor intra întru odihna Mea!".

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Am citit doar prima parte a raspunsului tau. Nu citesc niciodata bucati din raspunsuri unde sunt citate de prim carti "sfinte" din doua motive:
1. sunt citate din carti scrise de oameni pentru oameni si nu vad de ce ar fi niste argumente intr o discutie despre personaje fantastice.
2. nu vad de ce mereu se apeleaza la citate. Minte si ratiunea ta nu pot crea argumente?

Revenind la partea din raspuns gandita de tine si nu copiata di citate, mi-a atras atentia

"Cand a dat porunca sa fie ucisi acei pagani a facut-o spre binele lor pentru a nu se mai chinui in mediul creat de Dumnezeu"

Lucru care confirma fix ce ziceam eu. Dumnezeu te nimiceste daca nu esti cu el cum ar veni. Ori cu el, ori esti eliminat. Fix frica asta ii face pe unii "credinciosi"

| Meme10Memu a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu asculta omul de Dumnezeu viata omului e un chin. Nu e vorba de frica.

| FreddieM explică (pentru Meme10Memu):

Bati campii. Imi ascult doar constiinta si am o viata minunata tipule la care tu nici nu visezi. Si-s capabil sa impart si bucurii in jurul meu daca te intrebai.

| Meme10Memu a răspuns (pentru FreddieM):

Freddi M a murit fara sa cunoasca adevarul despre Dumnezeu. Nu recunosti ca viata ta e un chin. A trai in minciuna e suferinta. Crezi ca nu te chinui nestiind adevarul? Ia gandeste-te.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Bazaconii propagandiste religioase.
topul tarilor in care cetatenii sunt cei mai fericiti cuprind Suedia, Finlanda, Norwegia, Australia.

In topul tarilor cu cei mai putini atei sau credinciosi nepracticanti sunt... ghici Suedia, Finlanda, Norwegia, Australia.

Deci argumentele tale nu au nicio valoare.

| Meme10Memu a răspuns (pentru suntserios):

Minti. Traiesti in minciuna.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Traiesc doar in realitate

| Meme10Memu a răspuns (pentru suntserios):

Ti se pare.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu are ce sa mi se para. Realitatea e realitate. Statisticile sunt statistici. E incomparabila calitatea vietii din statele nordice unde religia nu controlează viata oamenilor cu spre exemplu calitatea vietii din tarile ortodoxe sau musulmane. Legatura e clara. Cu cat esti mai educat și duci o viata mai calitativa cu atat realizezi bazaconiile religiei. Crezi ca in Suedia popii merg cu Mercedes cumparat pe banii prostimii?