| anonim_4396 a întrebat:

Pentru crestini : potopul a fost real sau nu?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Evident! Tot ce este scris in Sfanta Carte este real.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Tot ce scrie in cartea de care pomeneai sunt doar niste afirmatii nedemonstrate.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Sunt desoperiri stiintifice care sunt in conformitate cu Sfanta Carte!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Sunt desoperiri stiintifice care sunt in conformitate cu Sfanta Carte!''
laughing Hai nu mai spune?! Care sunt acelea?! Sper sa nu vii iar cu lemnele din muntii Turciei. Zic si eu, poate aduci niste dovezi si din Emisfera Sudica, Si de prin Mongolia, poate si din Brazilia, putin de prin Rusia, Faptul ca a existat candva o inundatie in Orientul Mijlociu de o amploare mai mare, nu confirma ipoteza unui potop global ca cel descris in biblie.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ramasitele milioanelor de oameni care au murit in potop, cu ele ce s-a intamplat?! S-au evaporat?! Nu de alta dar s-au evaporat ei dinozaurii de atatea miliarde de ani, si lista poate continua.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Inca o dovada pentru cei necredinciosi.Am citit cartea lui Werner Keller,, Si totusi Biblia are dreptate,, unde scriitorul datorita abordarii documentare a istoriei si arheologiei biblice, demonstreaza stiintific ca Biblia contine date reale.De-a lungul Nilului, Iordanului, Eufratului, a Marii Moarte a Marii Mediterane au descoperit multe dovezi ale celor spuse in Biblie.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

1. Care sunt dovezile?!
2. Revarsarea raurilor si bazinelor de care ai adus aminte nu pot duce la formarea unui potop global.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Aşadar, Biblia este în armonie cu adevărurile ştiinţifice referitoare la lumea naturală. De fapt, cele două domenii de studiu nu numai că sunt compatibile, dar se şi întregesc unul pe celălalt. A ignora unul dintre ele înseamnă a lăsa închisă o uşă care duce spre cunoaşterea lui Dumnezeu. Ați încercat vreodată să deschideți această ușă?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Conform bibliei, soarele se roteste in jurul pamantului iar acesta sta nemiscat, pamantul este plat, soarele nu e o stea, luna ofera lumina proprie, si multe altele. Unde-i armonia intre afirmatiile de mai sus si stiinta?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde este scris asa ceva?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Niciun asadar, care asadar? Unde este dovada potului biblic?! Ala din care s-au salvat doar membrii familiei lui Moise si animale din fiecare specie?! Ia vezi poate poti sa faci un ''asadar'' si pe tema aceasta, nu doar pe baliverne. In biblie sunt scrise cel mult niste intamplari despre istoria poporului israelit si despre ce credeau ei. O astfel de carte puteau scoate si egiptenii.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

„Domnul a zis lui Noe: ‚Intră în corabie, tu şi toată ca¬sa ta; căci după şapte
zile voi face să ploaie pe pământ patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi; şi voi
şterge astfel de pe faţa pământului toate făpturile pe care le-am făcut.’ După
cele şapte zile, au venit ape¬le potopului pe pământ"
Unde sunt toate faturile despre care dumnezeu ii spunea lui Noe ca o sa le stearga de pe fata pamantului?! S-au teleportat?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

'''Treptat, cu ajutorul a tot felul de teste, limitele potopului au fost stabilite. După Woolley, dezastrul a curpins aria de nord-vest a Golfului Persic având o lungime de 630 km.
Reconstituindu-l pe hartă, l-am putea numi astăzi o catastrofă locală, dar pentru locuitorii câmpiilor din vecinătatea râurilor a părut într-adevăr o nenorocire de proporţii.''
Faptul ca localnicii din acea zona au considerat potopul ca fiind unul global, nu inseamna ca asa a fost, iar ce scrie in aceasta carte, pe care am gasit-o pe net, nu confirma deloc ceea ce scrie in bibilie, poate fi vorba ce cel mult un potop local, dupa cum sustinea si acel specialist care a studiat acele morminte, pai un potop pe distanta de 630 de km nu-i un potop global, rezulta ca biblia minte.
Una e sa citesti tu ca un crestin si sa vezi, vai a existat un potop, fara insa, a face diferenta ca potopul descris in biblie fata de cel descris de cercetatori este de alta anvergura, pai vezi tu, ignoranta nu te ajuta prea mult la aflarea adevarului.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Dovedeste-o happy

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde scrie in biblie ca : " soarele se roteste in jurul pamantului iar acesta sta nemiscat, pamantul este plat, soarele nu e o stea, luna ofera lumina proprie"?

| chelstone a răspuns:

''Acest
fenomen a avut loc în condiţii în care oamenii au existat, au supravieţuit şi
chiar au relatat despre el.''
Pai ce zice aici nenea asta nu mai e in concordanta cu biblia, cum adica oamenii au supravetuit si au relatat despre el, parca dumnezeu zicea ca ia stirpit pe toti?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Există numeroase dovezi extra-biblice care arată de asemenea că în istoria planetei a avut loc o catastrofă mondială precum un astfel de potop. Mormintele vaste de fosile găsite pe toate continentele, cantitatea mare de depozite de cărbune care ar implica acoperirea rapidă a unor cantităţi impresionante de vegetaţie, faptul că fosile oceanice sunt descoperite pe vârfurile muntoase din întreaga lume, cele peste 270 de relatări legate de potop descoperite în întreaga lume, şi numărul extrem de mare al formaţiunilor geologice care prezintă straturi vaste de depuneri sedimentare (inclusiv cele descoperite în Marele Canion al fluviului Colorado din SUA), toate acestea conduc la faptul că potopul a fost unul global, la scară planetară.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''faptul că fosile oceanice sunt descoperite pe vârfurile muntoase din întreaga lume''
Nici vorba, pai cu multe miliarde de ani inainte configuratia terrestra era alta. Adica, acolo unde astazi sunt munti inainte era mare.

''depuneri sedimentare (inclusiv cele descoperite în Marele Canion al fluviului Colorado din SUA)''
laughing Mai mai, depunerile de sedimente sunt niste elemente normale in albiile orcarui rau, ce sa mai spun despre un fluviu ca Colorado
Iar aceste sedimente nu trebuie gasite doar pe albiile raurilor, ci pretutindeni.
Apoi, eu zic ca in Olanda ar trebui sa sapi in curtea fiecarui om si sa gasesti asfel de sedimente.
Apoi, sedimentele trebuie sa fie datate din aceeasi perioada, ca altfel...

| Rapplex a răspuns:

Revarsarea Mediteranei in fostul lac care este acum numit „Marea Neagra" a avut loc, iar cum lumea de acolo nu prea avea habar de alte tinuturi (ex: America de Sud, Australia etc.), a spus ca a fost inundata lumea.Prostie pe paine, mancata cam de multi. laughing

| Musique a răspuns:

Dacă așa spune Biblia.
N-am trăit eu atunci ca să știu dacă a fost real sau nu.

| reihiuke a răspuns:

Real. S-a scufundat Atlantida big grin Funda?:X laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu dau funde sau voturi nimanui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu dau fundite, evaluari, ignor sau raporeaza nimanui indiferent cat de bune, proaste, jignitoare sau aiurea sunt raspunsurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

14 de ce?

| roxaa15 a răspuns:

Binenteles ca e real.Te indoiesti de cuvanatul lui Dumnezeu?

| bogdan1004 a răspuns:

In biblie real, si Dumnezeu s-a intristat dupa potop, si a promis ca nu va mai trimite asupra Omenirii apa si focul.Asta am vazut-o la televizor

| ILoveMoon a răspuns:

Potopul sau cum ii se zice nu cum se zice in biblie, oamenii de stiinta au o teorie conform caruia o cometa sa indreptat catre Pamant si cand a intrat in atmosfera s-a spart in cateva bucati si au cazut toate in oceane si au creat valuri uriase asta e o teorie mai buna decat ca un batran a dat dintr-un bat si a plouat 40 de zile si 40 de nopti de obicei cand stiinta vine cu o teorie trebuie sa aduca dovezi pe cand religia zice ca a fost creata de zeul X, y sau z si gata oameni cred unii

| borla a răspuns:

Pentru cei care cred in asa ceva, aceste statistici sunt REALE: in prezent exista aprox. 5 milioane de specii de animale. aceste 5 milioane reprezinta 0, 1% din toate speciile care au existat vreodata. adica 99.9% au disparut. un calcul rapid: 2 x 5.000.000 = 10.000.000 de vietuitore. intr-o barca. timp de 40 de zile. va las pe voi sa trageti concluziile