| Moisie a întrebat:

Pentru crestini!
Vi se pare normal sa fiti crestini si bogati atunci cand "dumnezeul" vostru, Isus, cel care propovaduieste SARACIA va atrage atentia spunand CLAR, ca mai usor se va strecura o camila printre urechile acului, decat sa ajunga un om bogat in RAI?
Nu va dati seama ca strangand valori in viata aceasta va lingeti pe bot de RAI, asta chiar daca traiti smeriti...

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stii bancul cu Eva? "E va"labil pentru toate religiile. Asa ca nu te da rotund.

| Moisie explică (pentru Salontanul):

Nu dar stiu ca ce a spus Isus este pentru crestini LEGE si nu un banc si pe de alta parte bancurile cu "labiile" mi se par hidoase chiar daca e vorba de "labiile" Evei, in concluzie nu te da tu rotund ca e vorbe de o LEGE si nu despre un banc!

| Salontanul a răspuns (pentru Moisie):

Esti un idiot. Ce am spus eu si ce ai inteles tu! Prostul nu intelege dar le potriveste s-ar adapta o veche zicala romaneasca. Se vede ca ai intelect liminar. Probabil ca nu o sa intelegi nici asta. Intreaba un medic. Oricum o sa te blochez macar sa nu-ti mai vad teoriile idioate care seamana mult cu ale unui musulman indobitocit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îţi imaginezi oare că toţi săracii (cei fără bani, vilă şi maşină) vor ajunge în Rai? laughing

În parabolă se face referire la EGOISM, la folosirea averilor în interes personal şi nu pentru a-i ajuta pe semeni.
Dumnezeu l-a "condamnat" pe bogat pentru materialitatea gândirii lui. În exemplul dat de tine, nu bogăţia în sine deranjează, ci felul în care bogatul se foloseşte de ea. În mintea lui nu e loc nici pentru Dumnezeu (nu ştie să-şi manifeste recunoştiinţa) şi nici pentru aproapele lui. În inima lui nu s-a mai găsit loc pentru nimeni, numai pentru sine.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Probabil ca nu ai inteles ca aici NU e vorba de imaginatia mea ci de un verset din LEGEA NOUA pe care a dat-o "dumnezeul" crestinilor pentru crestinii sai!
Nu este nicio parabola ci este vorba de o idee Leit Motiv aflata in NT si9 mentionata de absolut toti evanghelistii, si confirmat
Daca asta ai inteles dintr-un verset in care este totul clar descris, si apoi confirmat in exemplul cu pasarile cerului care NU AU NIMIC, atunci ma ingrijorezi, pentru ca trag concluzia ca nu ai capacitatea de a intelege un verset atat de simplu, si asta in cel mai bun caz denota analfabetism structural, daca nu ceva mult mai grav dar nu-mi permit sa-ti spun pentru ca nu mi-am propus sa te blamez sau sa te jignesc.

Răspuns utilizator avertizat