| anonim_4396 a întrebat:

Pentru martorii lui iehova :

Intrebarea e simpla : din moment ce nu acceptati transfuziile deoarece au anumite riscuri, puteti sa prezentati niste alternative care au 0 riscuri?

Din moment ce treaba asta cu riscul este unul din motivele pentru care va e "frica" de transfuzii, alternativele pe care trebuie sa le oferiti nu au voie sa contina riscuri. Nu prea merge sa o ardeti gen "transfuziile ie naspa pentru ca riscuri dar alternativele e ok chiar daca riscuri".

Deci... puteti sa prezentati alternative care au 0 riscuri?

22 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

:O Ai intalnit martori ai lui Iehova care nu accepta transfuziile?! Lasa-l pe ala de la stiri.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu e vorba de riscuri, ele sunt o parte nasoala a transfuziilor dar nu datorita lor le refuza, e un principiu biblic si anume „abtinerea de la sange". Nu precizeaza metoda, nu precizeaza pe unde si cum, spune doar ca sangele sa nu intre in corpul oamenilor, fie pe cale orala, vie pe cale venoasa, nu conteaza, Biblia spune ca sangele sa fie varsat pe jos, nu are nici o alta intrebuintare. Singura intrebuintare a sangelui era pentru jertfe, era stropit altarul cu sangele animalului jertfit, in rest aruncat.
Asta e motivul pentru care prefera alternative la aceste transfuzii martorii lui Iehova, si in plus, is mai safe decat transfuziile, nu sunt atat de costisitoare, iar un alt lucru bun e ca pacientului nu ii ia 3 saptamani sa isi revina dupa operatie, chiar si o luna, ci durata de spitalizare este redusa, pacientul putand sa se puna pe picioare intr-o saptamana (aproximativ). Nu costa mai nimic aceste interventii, si se pune tot mai mult accent pe ele. Am cunoscut o persoana care vrea sa invete o astfel de chirurgie pentru a efectua astfel de operatii in Romania.
Deci daca is mai bune si mai recomandate alternativele ca transfuziile, de ce sa nu te bucuri de o operatie mai de calitate? Astepti saptamani pana gasesti un donator cu sange compatibil cu al tau, apoi mai stai dupa operatie alte saptamani in spital, is sanse sa te trezesti ca ai alte probleme, sanse si sa fi primit vreun virus...ti-am mai explicat cum sta treaba, tot la problema asta ai ramas, chiar nu ai ce face in timpul liber decat sa te documentezi despre ce fac martorii lui Iehova si ce nu fac? laughing Ai si tu o viata, ce iti bati atata capul cu capra vecinului, problema fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"Nu e vorba de riscuri"... si atunci de ce primul lucruri pe care il vomitati voi cand vine vorba de transfuzii sunt riscurile? Nu v-am auzit sa ziceti "sangele e pentru jertfit si varsat pe jos nu pentru salvat vieti". Tot timpul ati zis "transfuziile ie naspa deoarece riscuri si bla bla bla".

"abtinerea de la sange"... daca e sa vorbim de biblie, biblia zice sa nu CONSUMI sange. Nu zice NIMIC de transfuzie, mai ales atunci cand ele iti salveaza viata. Felicitari pentru fail.

Ia uite ce am gasit pe jw.org :

https://www. jw.org/en/bible-teachings/questions/bible-about-blood-transfusion/

"The Bible commands that we not ingest blood"

Stii ce inseamna "INGEST"?

"sangele sa fie varsat pe jos"... clar mult mai important sa ucizi pe cineva decat sa salvezi pe cineva. Bravo.

"Singura intrebuintare a sangelui era pentru jertfe"... vezi ca in crestinism o aparut un pesonaj numit Isus care o anulat nevoia de jertfe (mai ales jertfe umane) deci scuza asta nu e valida. Mai incearca.

"de ce sa nu te bucuri de o operatie mai de calitate"... pai daca sunt asa bune si safe, de ce crezi tu ca nu sunt principala sursa? De ce crezi ca inca se prefera sangele in locul alternativelor?

Si daca tot sunt mai safe si mai bune, poti sa-mi prezinti o statistica in care sa apara cat de safe sunt in comparatie cu transfuziile de sange?

Apropo de sange, poti sa-mi zici de ce conform bibliei nu e ok sa consumi sange? Ai citit biblia, presupun ca stii (si nu, nu jertfele sunt motivul).

Mai incearca.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mare dreptate ai in tot ce zici tu acolo. Se vede ca il ai pe domnul in tine.
Da n-ai cu cine sa vorbesti. Nu vinde margaritare porcilor.

E foarte simplu. Sangele e sacru. Daca il bem ne spurcam gura si asta ii pacat.
Transfuzile astea sunt tot un fel de baut sange, numai ca in loc sa il bei tu iti baga el un tub pe gat si ti-l pompeaza in stomac. Tot aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

Sigur, danay e un exemplu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

" e un principiu biblic si anume „abtinerea de la sange". Nu precizeaza metoda, nu precizeaza pe unde si cum, spune doar ca sangele sa nu intre in corpul oamenilor, fie pe cale orala, vie pe cale venoasa"
Dragul meu Jonhny te inseli, Biblia condamna consumul de sange, lucru pe care popoarele vecine ale evreiilor il practicau... dar nu transfuziile (mai ales din moment ce in acea vreme nici nu exista acest procedeu). Cat despre motivul pentru care acest lucru era interzis, este deoarece sangele era considera esenta vietii fiind considerat indentic cu sufletul, un simbol al sau.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, sangele este sacru, sangele e viata/sufletul fiintei, iar Dumnezeu a poruncit sa nu ii dam o astfel de intrebuintare. Apoi, in Romania nu prea sunt medici tineri, majoritatea pleaca in strainatate, in Bucuresti sunt medici care fac astfel de operatii, iar in Germania, Austria, SUA is o gramada de astfel de medici. Putini medici cu vechime cunosc procedurile, mai ales in Romania, apoi nu se pune atat de mult accent din cate am observat in Romania pe astfel de operatii, am stat de vorba cu un student care vrea sa fie chirurg, nu l-am intrebat inca despre asta, dar o sa o facwinking. Mergi si vorbeste cu un medic care face astfel de operatii si intreaba-l de ce e mai bine si mai recomandat o operatie folosind alternative. O sa iti dea raspunsuri mai bune decat ale mele. Apoi, de ce se prefera sangele in locul transfuziilor? Medicii daca nu sunt informati si nu isi doresc sa practice astfel de operatii care necesita mai multa atentie, normal ca nici pacientul nu are de unde sa stie de lucrurile astea. Apoi, da prietene, am spus ca „era pentru jertfe" nu am spus ca e. Citeste mai atent, stiu si eu ca a anulat Isus jertfele de animale. Apoi, legat de „INGEST", vezi ca sunt si versete in NT unde scrie sa ne abtinem complet de la sange, nu spune de mancat ca si carnea sau baut, abtinere totala.
Legat de restul chestiilor cu care ma ataci laughing las-o balta okay? Du-te vorbeste cu un medic legat de intrebarile tale, iar legat de ce spune Biblia, ti-am raspuns deja, „abtinere de la sange" deoarece este sacru, sfant, iar utilizarea lui in astfel de scopuri este interzisa.

| minrest a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vela, acum o luna si ceva a murit o fata fiindca parintii ei au refuzat transfuzia, ce tratamente alternative si chiar mai bune, crezi ca suntem ageamii? In Biblie scrie clar sa nu mananci sangele, nu sa nu faci transfuzie. Imi pare foarte rau pentru tine, dar asta e.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu prieten, legea se refera ca sangele sa nu intre in corp, nu conteaza metoda folosita. Acum 3500 de ani nu erau transfuzii, siringi, singura metoda de a-l introduce in corp era mancandu-l. Nu este vorba despre gestul cu care faci asta, a manca e gresit dar a face altceva nu e gresit, e vorba de a il introduce in corp.
Faptele 15:28, 29 „Căci spiritul sfânt şi noi am considerat că este bine să nu vă adăugăm nicio altă povară, decât următoarele lucruri necesare: să vă abţineţi de la jertfite idolilor, de la sânge, de la animale strangulate şi de la fornicaţie. Dacă vă păziţi cu grijă de aceste lucruri, vă va merge bine. Fiţi sănătoşi!". Dupa ce legea mozaica nu mai e in vigoare, sangele nu mai serveste la nimic, iar primii crestini au pus folosirea sangelui in scopuri nepermise la egalitate in balanta cu idolatria si fornicatia. Legat de animalele strangulate, sangele nu se scurge din corp si se incheaga, astfel ca se solidifica.
Legat de consumul sangelui, fac o comparatie, faca medicul spune sa nu bei alcool, nu il introduci in vene nu-i asa? Sau o faci, ca medicul a spus sa nu il bei, nu a spus sa nu il injectezi, rezultatul tot betie va fi nu? Ei, treaba ta acum, si de ce iti bati joc de danay? De ce o calomniezi pe la spate, tu cel ce intelege la perfect legile divine? Ti se pare frumos ce ai facut? Cred ca da

| VelaJohnny a răspuns (pentru minrest):

laughing prietene, nu a fost transfuzia de sange devina, fata a murit dupa o saptamana de la accident, deci daca avea nevoie de sange urgent murea pe loc, intr-o saptamana sangele i s-a regenerat in organism. Apoi, medicii au precizat motivul pentru care trebuia administrat sange? Era nevoie de operatie cica, pentru ce? Multi martori ai lui Iehova din Romania si-au facut operatii folosind alternative. Crezi ca la Bucuresti nu se gaseau doctori? Putea sa vina unul acolo la spital daca era cazul. Daca nu e vorba de nici o boala, nu e nevoie de operatie, si ma refer ca in decursul unei saptamani sa mori datorita faptului ca nu a fost operat pacientul. Doar cei ce sufera de o boala agravata au nevoie urgent. Sunt pacienti care luni de zile asteapta pana cand se doneaza sange compatibil cu grupa lui de sange.
Fata aia nu a murit datorita lipsei de transfuzie, era tinuta in viata de aparatele acelea, daca era deconectata ar fi murit si asa. Medicul care a avut-o sub supraveghere la ultimul inverviu a spus de traumatismele pe care le avusese si a spus ca a cedat corpul, ma rog ceva de genu, verifica-ma. Vei vedea ca nu mai spune nimic de transfuzii. Personal cred ca personalul medica care s-a ocupat de cazul ei este vinovat in primul rand. S-au folosit de porunca Bibliei pe care o respecta ca isi scoata vina. Vezi ca nu tot ce e la tv e adevarat, politica e cel mai bun exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"majoritatea pleaca in strainatate"... eu nu vorbesc doar de Rromania. Ca nu vrei tu sa accepti ca transfuziile sunt mai bune decat alte alternative e problema ta. Momentan nu exista alternative care sa fie mai bune decat transfuziile.

"unde scrie sa ne abtinem complet de la sange"... dupa cum am zis de foarte multe ori (si incep sa ma satur), biblia NU zice NIMIC de transfuzii.

Ba mai mult de atat, e de-a dreptul ridicol sa crezi ca un zeu ca cel crestin este impotriva unei proceduri care salveaza vieti pe motiv ca "sangele e pentru jertfe si pentru ucis nu pentru salvat". Tre sa fii batut in cap sa crezi asa ceva.

" utilizarea lui in astfel de scopuri este interzisa"... nu este. Problema cu voi martorii e ca interpretati absurd biblia in multe cazuri.

"vorbeste cu un medic"... ti-am cerut mai sus sa prezinti o statistica legata de transfuzii vs alternative si sa dovedesti ca alternativele sunt mai bune. Mai astept mult?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"dar nu transfuziile"... bravo. Iote unul care stie cum sta treaba cu biblia si transfuziile. Alex Vela, sa inveti de la Sebaschan.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"legea se refera ca sangele sa nu intre in corp, nu conteaza metoda folosita"... pai biblia zice de MANCAT ba. Esti chiar incapabil sa intelegi partea cu mancatul?

Metoda folosita conteaza deoarece e o diferenta uriasa intre mancat si transfuzie.

Vezi mai sus raspunsul lui Sebaschan.

Cat despre comparatia ta cu alcoolul... mai bine tac. Nu pot comenta calm unor asemenea idiotenii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Pana si site-ul Jw.org te contrazice si e scris absurd.

Cica transfuziile de sange "ie" naspa deoarece mancatul sangelui e interzis in biblie iar la sfarsit : transfuziile "ie" naspa deoarece efecte secundare si bla bla bla.

Tare nu?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Tare esti tu de minte laughing in fine, hai sa ii punem punct okay? Nu vad rostul prietene, de unde pana unde discutia asta, de ce trebuie sa te legi de martori ca nu accepta transfuzii. Nu intelegi valoarea sacra a sangelui, sunt in joc mai multe versete pe tema aceasta. Dar las-o balta okay? Si inceteaza cu judecatile si atacurile la adresa lor pe tema sangelui, e treaba lor, de ce incerci sa ii schimbi sau de ce te iei de ei nu inteleg, iti place sa te iei de crestini datorita faptului ca nu ii intelegi si nu cunosti ce stiu. Legat de alternative, esti suficient de documentat ca „ie nașpa" si ca transfuziile is mai benefice? Ai intrebat un medic care face astfel de operatii? Si legat de „Alex Vela" ar fi mai politicos din partea ta sa incetezi cu porecla asta okay? Eu ii pun punct, nu o sa duca nicaieri conversatia asta, nu o sa ma convingi, am studiat treaba asta mult mai profund decat ti-am prezentat-o tie, stiu bine ce vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Prieten, nu mi-am batut joc de danay am zis doar ca sustine ideea ca transfuziile sunt gresite.
Al doilea lucru e o diferenta intre a consuma sange ceea ce eventual ti-ar putea da o indigestie si a face o transfuzie, lucru care poate salva o viata.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Baiatul ala a spus „Ai intalnit martori ai lui Iehova care nu accepta transfuziile?!" iar tu ai zis ca danay le accepta, aprobandu-l pe el. Daca e minciuna la adresa cuiva pe scurt e calomnie, esti sigur ca le accepta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

6684464 a răspuns:
:O Ai intalnit martori ai lui Iehova care nu accepta transfuziile?! Lasa-l pe ala de la stiri.
Sebaschan a răspuns (pentru 6684464):
Sigur, danay e un exemplu
Deci unde am precizat faptul ca accepta transfuzi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"de ce trebuie sa te legi de martori ca nu accepta transfuzii"... pentru ca nu aveti o baza solida pentru asa ceva.

"sunt in joc mai multe versete pe tema aceasta"... versetele tin de MANCAT sange. NICAIERI in biblie nu scrie despre transfuzii din niste motive exagerat de evidente.

"e treaba lor"... pai nu chiar. Daca din cauza deciziilor lor mort alte persoane, am o problema. Tu daca vrei esti liber sa mori in spital deoarece nu accepti sange. E alegerea ta. Nu e alegerea ta insa sa moara sotia, prietenul, verisorul, copilul, etc.

Sunt multe cazuri in care copiii au murit deoarece parintii au refuzat transfuziile. Cu asta am o problema.

"Legat de alternative"... ti-am cerut de cateva ori pana acum sa-mi prezinti niste surse care sa-ti confirme punctul de vedere cum ca alternativele sunt mai bune. Ba mai mult de atat, din moment ce principalul motiv pe care il invocati este "transfuziile ie naspa deoarece are riscuri", ti-am cerut sa-mi prezinti alternative care au 0 riscuri.

Dupa cum am zis, pana si jw.org zice ca transfuziile "ie" naspa deoarece biblia zice ca MANCATUL sangelui "ie" naspa si pentru ca apar riscuri in transfuzii.

"am studiat treaba asta mult mai profund"... si marmota invelea ciocolata in staniol. Mai e unu aici pe TPU care a studiat profund extrem de multe chestii. Username-ul lui contine numele Oprescu. Sa va luati de mana.

Imi place ca toti ati "studiat profund" o gramada de chestii dar o dati in bara grav.

Eu iti sugerez sa te apuc sa-ti studiezi cartea pe bune si sa nu o mai interpretezi aiurea.

Imi place ca iar eviti sa raspunzi si te retragi din discutie ca un las cand ai vazut ca intampini probleme. Tipic martorilor.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti enervant laughing de asta pun punct la subiect. Apoi, nu sti valoarea sacra sa sangelui cum am mai spus, cand intelegi lucrurile astea vei intelege si de ce trebuie aruncat pe jos ca apa, si nu folosit in vreun fel. Dar na...

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

A intrebat sarcastic laughing oare exista martori ai lui Iehova care nu accepta in afara de cel de la stiri? - ceva de genu. Se pare ca ai inteles gresit. No oricum, scuze frate pentru chestia asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Eu ti-am zis mai sus ca gresesti cand vine vorba de sange si te-am facut sa zici motivul adevarat pentru care in biblie zeul respectiv zice sa nu MANANCI sangele iar tu acum imi zici ca nu stiu valoarea lui? Ce gluma buna.

Imi plac scuzele penibile pe care le bagi acum ca stii ca intampini probleme. Toti faceti la fel. E amuzant sa vezi cum va retrageti din discutii bagand diverse scuze sau incercand sa schimbati subiectul.

Nici acum nu ai raspuns la ce ti-am cerut cu toate ca in fiecare comentariu ti-am repetat acelasi lucru.

Postarea mea este exagerat de simpla : ai exemple de alternative care prezinta 0 riscuri? Daca da, prezinta-le. Din moment ce in fiecare comentariu ai evitat sa raspunzi, concluzionez ca nu ai asa ceva.

Cat despre "valoarea sacra", voi martorii nu dati 2 bani pe asa ceva. Se observa si pe jw.org. Motivul principal pentru care va temeti de transfuzii sunt riscurile.