| Moisie a întrebat:

Plecand de la faptul ca Isus a fost un rabin al religiei mozaice care nu a avut nicio legatura cu crestinismul, oare din ce cauza crestinii au impresia ca Isus ii mantuieste pe ei si nu pe coreligionarii lui"
Intrebarea este cu atat mai importanta cu cat crestinii nici nu urmeaza Evangheliile Apostolilor lui Isus, ci evangheliile ucigasilor si prigonitorilor lui Isus?
Ce interes ar avea Isus sa ii mantuiasca pe dusmanii lui?

32 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Daca tu esti dintr-o RELIGIE NECRESTINA cine oare iti da dreptul sa insulti pe nedrept CRESTINISMUL?

| Moisie explică (pentru milan9):

Daca spui ca eu insult crestinismul, inseamna ca nu te prea duce capul sa intelegi nimic din ceea ce eu postez!
Eu nu insult crestinismul ci pun niste intrebari logice bazate pe cunostiintele mele despre crestinism

| milan9 a răspuns:

Singurul care este numit MANTUITOT in Sfanta Scriptura este Fiul lui Dumnezeu.
Vechiul Testament il numea pe Yahve singurul Mantuitor, deci, poti face imediat legatura...

| Moisie explică (pentru milan9):

Ti-am spus ca nu cunosti scriptura si uite ca o dovedesti!
Ia vezi tu in Isaia 43 : 11 sa vezi ca nu este adevarat ce spui tu.
Esti in mare confuzie, Yahwe nu este Fiul lui Dumnezeu ci este Dumnezeul care nu are fii!
Asa ca legatura ta este ca orice alta legatura bazata pe legatura dintre minciuna si Diavol.

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| Moisie explică (pentru milan9):

Iata ca paranteze pot sa pun si eu:
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos= Diavol ) AU FOST FĂCUTE TOATE (minciunile si atrocitatile comise de biserica Diavolului)
Vezi ca paraneze pot sa pun si eu?
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca ce scrie fiecare idiot in paranteza este conform cu realitat, asa ca mai bine nu mai pune tu parantezele tale mincinoase, pentru ca altfel risti sa intri in categoria celor pe care i-am denumit idioti, si zau ca nu vreau sa te pun in aceeasta categorie, nu de alta dar vad ca tu nu esti un idiot, ci numai un preot care isi apara bucata lui de pita uscata si amara, asa ca te inteleg si de aceea imi esti chiar simpatic!

| milan9 a răspuns:

Nu ai negat si asta inseamna ca stii foarte bine despre ce vorbesc. In NOUL TESTAMENT, singurul care este numit MANTUITOT este doar Fiul lui Dumnezeu.
Si daca Vechiul Testament il numea doar pe Yahve a fi Mantuitor, concluzia este una simpla chiar si pentru un copil de 3 ani...

| milan9 a răspuns:

Nu inteleg de ce te legi de paranteze. Din moment ce nu am dat intregul context al citatelor e normal sa fac macar referire la presoana la care se refera...

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| Moisie explică (pentru milan9):

Ma leg de paranteze pentru ca sunt scoase din burta ta, si nbu cred ca burta ta este mai indreptatita sa scoata parturi decatburtile altor oameni!
Si unde ai vazut tu in acele versete numele de Isus?
Cu ce gresesc eu daca spun ca acele versete NU se refera la Isus din nazareth ci la Simon Bar Kochba, care a fost recunoscut ca Fiul lui Dumnezeu, a fost recunoscut ca fiind Messiah cel prorocit de profeti, si unde mai pui si faptul ca afost UNS in functia de Rege, asa ca era adevaratul Christos, fara sa uitam a mentioina ca a avut aceeasi soarta ca si Isus, adica a fost crucifacat, adica s-a sacrificat pentru mantuirea pacatelor noastre!
Pai daca asastau lucrurile din p de v istoric, atunci de ce sa cred minciunile din parantezele tale si de ce sa nu cred realitatea prezentata de istorie?

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Tu insuti ai afirmat in varii ocazii fatul ca nu ai citit Biblia. Citeste Sfanta Scriptura si vei vedea ca acele versete se refera la Fiul lui Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru milan9):

Hahaha ce am spus eu si ce intelegi tu!
Eu am spus ca NU am citit Biblia, ci am STUDIAT-o, si de asta puteai sa-ti dai seama daca aveai o minte clara, fie si numai dupa cum scot din ea versetele cu care iti demontez prostiile pe care le debitezi!
Fiu al lui Dumnezeu sunt si eu si inca cateva miliarde la fel ca mine, asa ca nu de Isus era vorba ci de Messiah care este acel Simon Bar Kochba care a fost recunoscut ca rege, bineinteles nu de fonfalai ca tine pentru ca nu ai \, si nici Papa de la Roma nu are competente sa recunoasca Christosii altei religii
Voi vedeti-va de sarlanatii vostrii care toarna la Secu tot ce afla la Spovada!

| milan9 a răspuns:

Daca tu nu stii ca aceste versete se refera la Fiul lui Dumnezeu atunci inseamna ca tu te referi la o alta Scriptura si nu la cea crestina...
Sfanta Scriptura crestina este foarte clara si nu lasa loc pentru interpretari:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| Moisie explică (pentru milan9):

Tu chiar nu poti pricepe ca Dumnezeul adevarat NU are fii nici pina in ziua de astazi, si nici chiar dulgherul Isus nu a avut nerusinarea sa spuna ca el este fiul lui Dumnezeu ci doar fiul tatalui, asa cum suntem absolut fii sau ficele tatilor nostri.
2 Daca Isus era inca de la inceputuri, de ce a trebuit sa o lase gravida, ca parte a Treimii, pe viitoarea sa mama ca sa se nascatot el care deja exista?
Te rog raspunde-mi logic la aceasta intrevbare

| milan9 a răspuns:

Toate, dar absout toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| Moisie explică (pentru milan9):

Se pare ca problemele tale sunt legate de minciuna cu Treimea, si nici nu vrei sa accepti adevarul ca in Biblie nici Dumnezeu si nici Isus nu pomenesc nimic desp[re treimea ta.
Nu exista niciun Dumnezeu fiul pentru ca Dumnezeul lui Moise si a lui Avraam NU are copii nici pina in ziua de astazi, si pentru a afla adevarul este suficient sa te duci in "bisericile" lui Dumnezeu numite Sinagogi sau moschee si vezi ca in religia originala Dumnezeu NU are copii, si ca acel "fiu" al lui Dumnezeu este de fapt Potrivnicu lui Dumnezeu, adica DRACU, fapt confirmat si de Biblia voastra unde vedem ca Legea lui Dumnezeu este inlocuita cu Legea Noua a Potrivnicului sau "fiu" care se recunoaste singur ca fiind Lucifer si se lauda ca este seful Iadului, fara sa mai amintim ca Biserica Crestina l-a slavit pe acest Fiu cu numele de Lucifer timp de peste 1000 de ani, adica pina s-ab tradus Biblia!

| milan9 a răspuns:

Spui doar blasfemii. Ti-ai vandut sufletul pe care nicinu stiai ca-l ai...

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| Moisie explică (pentru milan9):

Iarasi pui parantezele tale mincinoase?
Crezi ca daca scoti paranetezele din burdihanul tau, minciuna ta crestina va deveni un Adevar?
Hahahaha...
Numai faptul ca tu pui paraneteze care in Biblie nu exista, ne dovedesc faptul ca TU MINTI!

| milan9 a răspuns:

Cum se face tu ca evreu te infratesti pana si cu "fratii" musulmani numai pentru a calomnia crestinismul?

| Moisie explică (pentru milan9):

Crestinismul s-a calomniat singur prin faptul ca s-a nascut din minciuna, a fost nasit de niste sarlatani condusi de un criminal, s-a impus prin amenintari cu moarte si prin crime, iar cand a ajuns la putere a comis zeci de milioane de crime si bicisnicii, iar cand acestea au fost interzise in statele in care francmasoneria a preluat puterea,(citeste State Democratice) iata ca vedem ca si astazi traieste din sarlatanii, si alte bicisnicii pre cum ar fi Prea curvia sau mai grav PEDOFILIA!
Asa ca crestinismul nu poate fi calomniat prin cuvinte, pentru ca se calomniaza singur prin FAPTE. Si acesta este un motiv pentru care ar trebui interzis prin lege!

| cristimihailov a răspuns:

Crestinortodox.ro iti poate raspunde la ciudatenia asta de intrebare.

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Nu contest asta!
Eu contest faptul ca acel crestinortodox.ro are INTERESUL sa recunoasca ADEVARUL
Nu de alta dar mie mi se pare ca tot crestinismul este bazata pe minciuna si sarlatanie, si nu cred ca are interesul sa isi taie craca pe care sta.

| cristimihailov a răspuns (pentru Moisie):

Si care religie nu este?
Dar nu conteaza asta. Nu uita si zicala ca pana la Dumnezeu, te mananca sfintii.

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Acele religii care corespund definitiei cuvantului religie!
Si cum religie vine din latinul "re-legare" sau pe romaneste tot relagare de Dumnezeu, deci toate asa zisele religii NU fac aceasta legatura, ci aceasta legatura este facuta NU de religie, ci de STIINTE, pentru ca ele ne arata si invata Legile cu care a lucrat Creatorul cand a creat Universul Pamantul, Natura si Viata

| cristimihailov a răspuns (pentru Moisie):

Poti sa te uiti de unde vin cuvintele. Si sa faci istoria lor si ce au insemnat original si ce au ajuns in prezent. La fel poti sa ma iei si cu cum se scrie Isus. Cu un singur I sau doi de i.

Dar la final, vorbim vorbe...

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Sa stii ca ai mare dreptate, si de fapt asta si fac!
Eu inteleg ca Biblia are origini iudaice, si pentru a o intelege corect, caut sa o inteleg in contextul religiei originale si nu in contextul mincinos in care o prezita cei care au FURAT-O. Si in original se scrie cu "Y" si nu cu un "i" sau doi de "i"!
Dar la final...ce ar fi sa raspunzi la intrebarea din titlu, ca pina acum vad ca toti bateti campii dar nimeni nu-mi poate raspunde la o intrebare atat de simpla!

| oprescudorin11 a răspuns:

Iisus a venit sa mantuiasca lumea. El a accentuat ideile prin care orice om, din orice religie sau neam, se poate mantui.Si o parte din 'coreligionarii lui" s-au crestinat.Crestinarea este ulterioara religiei iudaice.
Mantuirea o cauta orice om, e in structura lui genomica. Iisus a acordat o mai mare atentie 'pacatosilor' gravi.
Tocmai a si spus pe undeva prin N.T. ca si marii pacatosi pot fi mantuiti (le-a dat si o speranta), daca isi recunosc pacatul (in fata constiinei lor macar).
E o idee absolut excelenta : daca unui criminal i-ai taiat orice speranta in mantuire, acesta va omora mai departe, nu mai are ce pierde. In schimb, cei care se pocaiesc,( isi recunosc greseala-isi promit sa nu o mai faca si o regreta), macar 5% se fac 'baieti cuminti'.Tot este un castig.
Mantuirea unui presupus om perfect este lipsita de sens! citeste din N.T. pilda 'Fiului Risipitor".In care si cel considerat 'Fara greseala, ascultator ', tot a calcat niste reguli.Mai mare pacatos decat asta care a recunoscut macar.Nu dau date, capitole, etc. mi se par ineptii...nu asa se explica! Nu am vazut ca Iisus sa zica la vreo prelegere...'ma baieti, cititi cap. XV, paragraful 7, art. 25(pardon -versetul).
Iisus le-a explicat la gradul lor de intelegere, cel mai adesea prin pilde.Crestinii aia care 'au impresia ca Iisus ii mantuieste numai pe ei?'Nu cred ca un crestin si-a pus problema asta, un crestin nu e o baba la coada la carne sau banane sau la doctor care sa-i dea certificat de handicap sau medicamente, in care se gandeste ce spaga sa dea sa intre mai in fata. Isuus nu lua spaga, toti oamenii care cred in El sunt bineveniti!

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Isus nu a venit de niciune, ci s-a nascut!
De venit din ceruri a venit doar E.T.
Isus nu este mantuitorul, mantuitorul este doar Dumnezeu, si asta o zice chiar El in Isaia 8:44. dar o confirma si numele lui "Isus" cel care nu se numea Isus ci Yehoshua, si Yehoshua se traduce cu Yehova este singurul mantuitor, asa ca ce vrei mai clar decat asta?
2 Dupa ce un criminal a comis o crima, trebuie sa raspunda in fata Legii lui Dumnezeu pentru acesta bicisnicie, si nu sa-i dai sansa sa mai omoare cativa ca tot va fi mantuit, pentru ca nici victima sa nu mai are sansa sa traia, sca.
A mantui/ierta un ucigas inseamna a-l incuraja sa mai comita crime si rasplati rasplatipentru ele, si numai Diavolul rasplateste pe cei care comit atrocitati, iar daca acel Christos, care recunoaste ca este Seful Iadului face acest lucru, asta este o dovada ca acel Christos este Diavolul, lucru confirmat si de Biblie unbde vedem ca Diavolul s-a nascut odata cu aparitia lui Christos!
Cei care ucid sau comit alte atrocitati NU sunt bine venjiti in fata Creatorului, ci doar in fata "Dumnezeului veacului acesta" care s-a asezat in biserici si se lasa slavit ca Dumnezeu,(vezi 2 Tesaloniceni 2:4) si aici e clar vorba despre Christosul care este seful Iadului!

| suffarstar a răspuns:

Isus a venit sa revolutioneze religia mozaica, El a fost un revolutionar, din aceasta cauza a fost si rastignit, s-a opus sistemului.

| Moisie explică (pentru suffarstar):

Este total adevarat ce spui tu, dar crezi ca un om care s-a opus sistemului motiv pentru care a fost arestat, anchetat, judecat condamnat si executat conform legilor acelor vremi, poate fi considerat ca "s-a sacrificat" pentru pacatele noastre?
Pai in tari ca si China sunt zilnic cateva sute de delicventi care "se sdacrifica" exact ca rabinul Isus, aia nu sunt mantuitori?

| suffarstar a răspuns (pentru Moisie):

Da,dar cati din ei invie? Pentru ca Isus,daca nu ar fi inviat, ar fi un om intelept si atat. El insa a inviat si prin asta si-a aratat natura divina intregii lumii. Se spune ca in multe zone ale globului crestinismul a fost rapid imbratisat tocmai din aceasta cauza, pentru vechile lor religii, sa te mori si sa invii inseamna sa fi samanul suprem.

Bineinteles ca Isus stia ca trebuie sa moara. De aceea s-a si lasat prins si le tot spunea ucenicilor sai caci el trebuie sa moara si sa invie in cea de-a treia zi. Isus nu a murit doar fiindca s-a opus sistemului, ci si din cauza ca aceasta era si scopul sau.

| Moisie explică (pentru suffarstar):

Tu chiar crezi povestea asta?
Isus nu avea niciun interes sa se sacrifice pentru ca pe baza mitului despre el se se faca o religie diabolica care face pipi pe Legea Dumnezeului religiei sale!
Tu chiar poti sa fi atat de naiv incat sa crezi ca un om care nu a fost Dumnezeu nici macar o sutime de secunda in viata sa, a devenit Dumnezeu cand tocmai si-a pierdul viata si nu mai era nici macar om ci doar un cadavru?
Daca chiar crezi ca da, atunci de ce nu va exprimati corect si vorbiti mincinos despre "Dumnezeu omul" si nu de Dumnezeu cadavrul?

| Neymar3000 a răspuns:

Mesajul lui Iisus Hristos este universal.
Dar orbii si surzii nu il pot intelege.