| Moisie a întrebat:

Plecand de la faptul ca un Testament este scris numai de persoana in cauza care se gandeste la moarte, si nu de alti oameni in locul lui,
INTREB: Ce valoare are Noul Testament care nu e scris de Dumnezeu, ci de niste oameni in locul Sau!
Nu vi se pare ca religia care are la baza un Testament Fals, este si ea o religie falsa?

5 răspunsuri:
| Marius511 a răspuns:

Da cu ce te priveste pe tine cine a scris cea scris? Vii cu intrebari de zeci de ori pana aduci omul la spital

| Moisie explică (pentru Marius511):

Pe mine ma intereseaza doar sa separ adevarul de minciuna.
Si minciuna este ca Testamentul il scrie cel care se gandeste la moarte si nu sarlatanii in locul sau!

| Marius511 a răspuns:

Numai de cand sunt eu aici vad ca ai luat superviteza ceva de speriat.
Mai demult parca nu faceai chiar asa. Iti dadau crestinii peste bot laughing

| Moisie explică (pentru Marius511):

Fals, atunci cand jignesti in loc sa argumentezi este o dovada ca nu au dat ci au luat peste bot pe planul rationalitatii, ca planul trocii cu noroi in care traiesc porcinele, nu ma inttereseaza si nici nu ma impresioneaza.

| Ṕαᾔḓεмḯḉ a răspuns:

Pe scurt: Da.
Am sa iti descriu pe scurt ideea mea asupra 'religiei': 2 tipuri:
-atei: Cei care nu cred in existenta vietii de apoi, sau orice se leaga de aceasta
-'credinciosi'- Parerea mea, eu incadranduma in aceasta categorie[nu la crestinism desiguron the phone, nu conteaza in ce crezi, satana, isus, buda, alah, sau mai stiu eu ce. Biblia Crestina spune un lucru atat de clar, dat pe tava, care e chiar greu de inteles si anuma: 'Crezi de iei putere'[Sau cv de genu, nu mai stiu exact].
In concluzie, parerea mea, este ca la momentul actual, religia crestina, despre care stiu mai multe, a ajuns sa se transforme dintr-o filozofie/cult religios intr-o corporatie, a carei scop sunt integral $$$$