| Moisie a întrebat:

Oare cum se explica faptul ca crestinii, desi cunoscand patania lui Adam si pedeapsa exemplara pe care acesta a primit-o de la Dumnezeu pentru NEASCULTARE, totusi vedem ca crestinii incalca Legea lui Dumnezeu fara nicio frica (ceea ce e mult mai grav decat sa nu asculti o indicatie a lui Dumnezeu) ) si au ales sa il urmeze pe acela care a adus cu sine "Sfarsitul Legii", adica inceputul nelegiuirii, adica acel "dumnezeu al veacului acesta" care s-a asezat in biserici si este slavit mai presus de Dumnezeu (vezi 2 Tesaloniceni 2:4)
Oare crestinii chiar nu pot constientiza gravitatea acestei alegeri gresite?
Sau sunt atat de naivi sa creada ca Dumnezeu ii va ierta pentru aceasta ratacire?

16 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Toata lumea calca Legea Lui Dumnezeu! Vrand, nevrand, din greseala, etc. De aia e nevoie de Mantuitor, de Mantuire.
Suntem bieti oameni si cand realizam, deja am gresit, macar sa constatam si sa nu repetam.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Hahahaha ce tare!
Poi ia vezi ce spune Dumnezeu in Isaia 43.11!
Si El spune ca El singurul este Mantuitorul, adica nicidecum un dulgher care a patit ceea ce au patit toti talharii!
2 Este bine ca ai constientizat ca nu ai voie sa persesti in greseala, dar ce te faci cu "calea crestina" care iti impune sa nu asculti de legea lui Dumnezeu ci de faradelegea impusa de Satana care se lasa slavit in biserici ca fiind Dumnezeul veacului acesta?
Esti pregatit sa iesi din biserica crestinba asa cum ti se cere in Apoc.18.4

| martzian a răspuns (pentru Moisie):

Apocalipsa 18:4 nu ne cere să ieșim din biserica creștină. Din contră, plasează "Babilonul" în opoziție cu ea. Interpretarea dumneavoastră indică faptul că aveți informații greșite.

Nu la întâmplare se aude strigarea aceasta: „Ieşiţi afară!" Este o chemare adresată „poporului lui Dumnezeu", chemare de „a nu fi părtaş păcatelor", o chemare pentru a nu suferi pedeapsa lui Dumnezeu, o chemare care avertizează de venirea pedepsei lui Dumnezeu (vs.5)

De ce? – pentru că „păcatele ei s-au îngrămădit până la cer" – în contrast cu intenţia iniţială a Babelului – „vom ajunge la cer" (Gen.11:4)

Deşi aspectul religios al Babilonului nu este atractiv pentru creştini, aspectul materialist este cel periculos pentru Biserica lui Hristos!

APLICAŢIE: Răsplătirea materialismului este falsă! Adevărata răsplată a materialismului este judecata lui Dumnezeu – pierderea şi distrugerea lucrurilor!

Sper că v-am putut fi de folos.

| martzian a răspuns (pentru Moisie):

Din moment ce ati citat si din Noul Testament pentru a argumenta afrmațiile dvs. (apropo de Isaia 43:11) atunci trebuie să știți că tâmplarul la care faceți referință este Dumnezeu întrupat. El este numit Domn și Dumnezeu (Kurios și Theos). Este alegerea dvs daca veți crede sau nu - vă asumați propriile decizii și consecințele lor, ca în orice domeniu al vieții.

| Moisie explică (pentru martzian):

1 Fals!
Noul Babilon este clar orasul Roma, iar curva desfranata a Noului Babilon, cea care s-a intins la asternut cu toti regii si imparatii pamantului este Biserica crestina! Ma mir ca desi esti pocait nu accepti acest adevar.
2 Intr-adevar chemarea era adresata poporului lui Dumnezeu, adica celor de religie mozaica, care inainte de inceputul crestinismului au fost o secta a religiei mozaice care pe parcurs a devenit o religie noua si anume cea crestina, si acestora si altora carev urmeaza calea Marii curve a Noului Babilon le era adresata chemarea cu "Iesiti" pentru ca pe acestia ii va pedepsi Dumnezeu, deci nu ai gresit cu nimic ci doar am avut impresia ca nu imtelegi prea bine.
" De ce..." pentru ca acele pacate de care vorbesti sunt de fapt INCALCAREA LEGII data de Dumnezeu, Lege pe care crestinii o nesocotesc total, si pentru asta ii va bate Dumnezeu pe toti!
Daca este periculos pentru biserica asa numitului Hristos este foarte bine, pentru ca de fapt NU este biserica unuia care a fost UNS ca sa devina Christos, dar se da in mod mincinos drept UNS, adica Christos, ceea ce e Unsul lui Dumnezeu, cand el de fapt el este Potrivnicu adica Marele Nelegiuit care a adus oamenilor nelegiuirea in locul Legii lui Dumnezeu, sau nu cumva sunteti atat de credul incat sa credeti ca Dumnezeu il unge pe acela care cere oamenilor sa incalce legea?
\Sper ca v-am putut explica clar cum stau lucrurile!

| Moisie explică (pentru martzian):

Hahahaha... Ce sa STIU?
Sa stiu eu ceea ce matale nu STII ci doar crezi?
Cum sa ajunga un dulgher certat cu munca, care toata viata nu a fost nici pe departe Dumnezeu, dar a fost acuzat de contemporani ca ar lucra cu puterile lui Belzebub cum sa ajunga un asemea specimen dictamai Dumnezeul?
Poate ai vrut sa spui ca a ajuns "dumnezeu"l veacului acesta, adica Dracu, sau cum iti explici minunea ca in religia originala bazata pe VT nu exista nici atunci si nici astazi Diavol, ci Diavolul a aparut odata cu nasterea asa zisului Hristos care nu a fost UNS!
- Da sunt de acord ca poate fi numit Kur-ios si chiar "dumnezeu" dar Dumnezeul veacului acesta, adica mai pe scurt Diavolul!
- Sigur ca este alegerea mea, si sunt foarte convinsa ca Dumnezeu Creatorul, la Judecata de Apoi(daca aceasta exista) va fi chiar foarte incantat de mine pentru ca am aratat un Mare Adevar, si l-am demascat pe Diavolul care conform 2 Tesal.2:4 se lasa slavit ca Dumnezeu!
Asa ca pericolul este la Dvs. si nu uitati ca veti da socoteala pentru ratacirea Dvs chiar celui care v-a creat!

| martzian a răspuns (pentru Moisie):

Dumneavoastra puteti spune "fals" pana maine - nu se schimba nimic. happy Este doar bataia din picior a unui copil care vrea cu orice pret ca sa aiba dreptate.

Va rog sa imi scrieti daca doriti mai multe detalii pe marginea subiectului.

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

" cum iti explici minunea ca in religia originala bazata pe VT nu exista nici atunci si nici astazi Diavol, ci Diavolul a aparut odata cu nasterea asa zisului Hristos "
Ori eşti prost, ori te faci, rezultatul e acelaş - Iov 1:6 Şi a venit ziua când fiii adevăratului Dumnezeu au intrat să se înfăţişeze înaintea lui Iehova, iar Satan a intrat şi el cu ei.

| Moisie explică (pentru Moisie):

Pentru Iuri Gagarin, adica aerianu!
Esti cam fudul, conform proverbului, dar si de o incultura crasa! Tu habar nu ai ca in VT acest Satan NU a fost Diavol, ci ingerul de incredere a lui Dumnezeu, iar daca ai fi si inteligent atunci ai intelege ce citesti, si ti-ai da seama ca in cazul lui Iov, Satan nu a facut absolut nimic din acele rele/probe, fara incuvantarea lui Dumnezeu.
Sau la cat de incuiat esti tu ai impresia ca Dumnezeu si Dracu lucreeaza in colaborare, adica Dracu propune si Dumnezeu incuvinteaza?
In VT adica in Tanach, Satan era PROCURORUL care ii acuza pe oameni de pacatele/greselile lor si ii cantarea pe fiecare dupa greutatea greselilor!
Asa ca nu fa pe altii ca ar fi prosti cand tu crezi totul a proasta si nu numai ca nu stii nimic, dar nici macar nu intelegi ce citesti!
Stii cum se cheama aceasta?
De analfabetism structural ai auzit?

| Moisie explică (pentru martzian):

De la cine sa cer detalii?
De la unul care nu intelege nici cat fac 1+1?
1 In ce functie a fost UNS tamplarul Isus astfel incat sa poare numele de Christos= UNSUL!
2 Ce legi a primit religia crestina de la Dumnezeul lui Moise?
3 De cand un ucigas ca Saul din Tarsus are puterea de a arunca la gunoi legile Creatorului?
4 Tamplarul Isus care era un rabin amator, a venit sa implineasca legile, adica sa-i faca pe oameni sa le respecte, si nu sa le inlocuiasca cu legile criminalului Saul din Tarsus, tot asa cum poitaiul de la tine din sat iti cere sa respecti legea si nu o schimba el dupa bunul sau plac.
Ar mai fi multe de spus dar stiu ca adevarul nu este placut si nici acceptat de cei care si-au consacrat propria viata MINCIUNII!

| oprescudorin11 a răspuns:

Ti-am zis deja! Mantuirea e pentru toti, ca toti gresim si vom gresi in viata. Lasa Judecata, ca e a Lui Dumnezeu, nu faci tu ordine intre pacatosi.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Da, bineinteles ca asa este cum spui, doar ca acea mantuire de care avem cu totii parte se mai numeste si MOARTE!
Sau nu vrei sa-l crezi pe Mantuitorul tau Christosul care in Apoc. 1.18 se lauda cat il tin bojocii ca el detine doar cheile Mortii si ale Iadului!
Deci intelege ca mantuirea prin moarte o avem asigurata cu totii, dar tu casi crestin vei avea parte si de "imparatia sa" care este Iadul, pentru ca din pacate pentru tine, cheile raiului nu le detine el!

| martzian a răspuns:

Faceti o confuzie majora. "Sfarsitul" legii nu înseamnă anularea ei, ci împlinirea ei! Termenul în limba greacă este "telos". Iar împlinirea permanentă și irevocabilă a Legii are legătură cu faptul că omului căzut îi este realmente imposibil să o păzească. De aici necesitatea jertfelor - care nu absolvă de păcat, ci doar indică spre jertfa lui Hristos.

Hristos însuși a afirmat acest lucru atunci când a spus: "Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc". (Matei 5:17)

Legea lui Moise, cu toate ritualurile ei, le este dată în mod specific evreilor - nu creștinilor. Tot ceea ce lor li se cere să păzească se găsește reluat în Noul Testament - și face trecerea de la o Lege rituală la un mod de viață bazat pe o viață transformată.

Probabil că vorbim limbi diferite. Singurul mod în care ai putea să mă înțelegi este dacă ați întâlni un creștin "născut din nou" - regenerat. Viața lui schimbată, în contrast cu trecutul, stă mărturie asupra modului în care Hristos a împlinit legea, redându-i omului libertatea nu de a păcătui, ci de a-L alege pe Dumnezeu. De bună voie!

Un articol scris de mine, în trecut, care vă poate ajuta:
http://martzian.wordpress.com/......testament/

| Moisie explică (pentru martzian):

Tot la fel probabil este si sfarsitul vietii care este implinirea ei, bineinteles pentru zevzecii care nu au stiu sa si implineasca viata cand erau tineri, destepti, sanatosi si puternici ci o "implinesc" cu lumanarea pe burta cand nu mai pot face nimic!
Hai las-o D-le in pace ca nu vezi ca scartie si pute? Legile sunt facute pentru a fi implinite, si nu cand sunt implinite sa le aruncam la GUNOI asa cum spune Pavel in Filipeni 3.
- Cum naiba sa dea Dumnezeul religiei mozaice legi pentru religia Crestina?
Asa o prostie zau ca nu am mai auzit, sau vrei sa zici ca recunosti ca religia crestina NU vine de la niciun Dumnezeu ci de la "dumnezeul" veacului acesta?
_ aia cu Implinitul Legii nu a spus-o niciun Christos ci a spus-o dulgherul Isus care era Rabin amator, si acest Isus nu era crestin ci era de religie mozaica si nu a schimbat nimic la Legea lui Dumnezeu. De schimbat Legea a schimbat-o ucigasul Saul din Tarsus apostolul Diavolului, caci a lui Isus nu a fost!
- Noul Testament este un text pe care nici Isus si nici Dumnezeu nu il recomanda niciodata nimanui, iar dovada o avem acolo unde rabinul (liber profesionist) pe nume Isus recunoaste ca citeste si urmeaza scripturile religiei sale ...si nu Noul Testament al Diavolui!
- Sper sa intelegeti ca cel care in mod mincinos este numit Hristos, adica de fapt antichristul, nu are puterea de a schimba Legea lui Dumnezeu, asa ca cine urmeaza Legile Antichristului adica NT. legi care intra in conflict cu Legile lui Dumnezeu, acela va intra in conflict direct cu Dumnezeu!

| martzian a răspuns:

Nu ati spus nimic nou, nici argumentat. Nu ma vad nevoit sa raspund, prin urmare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti absurd, probabil nascut in absurdistan, si-ti mai poate raspunde cei vare nu-ti stiu ineptiile, dar eu le stiu de multisor deci pa si *** mare moisica tata fiindca vad ca ai luat iar lista de intrebari.iar eu am o vorba; cinei prost, sa moara.