| Moisie a întrebat:

Plecand de la versetul biblic din Lege(Deuteronom) 13:1 unde vedem ca Dumnezeu cere credinciosilor Sai, sa ii ucida pe acei oameni care fac minuni ca prin aceste minuni sa fie crezuti drept Dumnezei. oare din ce cauza crestinii nu asculta de ce spune Dumnezeu iun Legea Sa, ba chiar ii fac in ciuda slavind un asemenea om ca fiind un Dumnezeu?
Credeti ca necunoasterea si nerespectarea acestei Legi a lui Dumnezeu va va fi iertata la Judecata de Apoi?

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cei care practica aceste lucruri nu au legatura cu Dumnezeu.Matei7:21-23

| iurii75 a răspuns:

Cine te-a indus în eroare cu "judecata de apoi"? Unde scrie aşa ceva în Tora?

| Moisie explică (pentru iurii75):

Tu esti sigur ca ai inteles intrebarea mea?
Incearca sa raspunzi la ea si daca te intereseaza Tora atunci pune o intrebare despre Tora

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

Am înţeles întrebarea, chiar dacă ai schimonosit versetul. Nu înţeleg de ce te referi la ceva despre ce nu scrie tora. Eşti sigur că va fi o judecată de apoi?

| Moisie explică (pentru iurii75):

De ce intrebi asta un ateu? Tu nu stii ca un ateu nu crede decat in adevarurile demonstrate? Si daca esti crestin, de ce nu raspunzi la intrebare?

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

Şi dacă eşti ateu de ce afirmi că tora e legea dată de Dumnezeu?

| Moisie explică (pentru iurii75):

Pentru ca in Tora scrie ceva ce in Biblie nu scrie, si anume faptul ca Dumnezeu a facut ub legamant cu oamenii, pe cand religia crestina este bazata pe un legamant facut (la primul conciliu al apostolilor) intre niste sarlatani condusi de un ucigas in serie.
Asa ca este o diferenta uriasa intre originea si valoarea celor doua religii Adica prima se bazeaza pe un mit iar a doua pe o bicisnicie pusa la cale de niste excroci care au avut unb singur scop, acela de a excroca oamenii.
Adevarat este ca ulterior Imparatul Constantin, alt ucigas in serie, a observat "valoarea" de fanatizare a acestei excrocherii, si s-a gandit sa o modifice un pic, si astfel s-a nascut crestinismul de azi care are ca scop, prostirea si linistirea maselor (pentru ca sefii sa poata fura in liniste) vezi "smerenie" indoctrinarea a proasta astfel ca sa nu caute averi pe pamant ca vor avea in ceruri daca vor fi saraci lipiti, de a spiona vezi SPOVADA,, si bineinteles de a spolia material prostimea vezi Zeciuiala si alte forme de belire a maselor.

| Moisie explică (pentru iurii75):

Pentru ca Tora este Legea pe care a primit-o patriarchul Moise, si Tora este atribuita direct lui Dumnezeu!
Spun acestea nubazat pe convingerea mea, dar retine ca eu lucrez cu "Materialul Clientului" tocmai din cauza ca pe numeni nu intereseaza convingerea mea, si eu croiesc cu materialul clientului pentru a dovedi ca Imparatul este in pielea goala!

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

Scuze, dar ai o logică cam ciudată, chiar stranie. Dacă eşti ateu înseamnă că pentru tine Dumnezeu nu există, deci nu e nici o diferenţă între "primul mit/minciună " şi "cea de-a doua". Totuşi tu încerci să dovedeşti că a doua este eronată pe baza primeia (să dovedeşti o minciună cu altă minciună). Deci nu prea înţeleg thinking - ce vrei tu? day dreaming

| Moisie explică (pentru iurii75):

Ceea ce trebuie sa intelegi este faptulca eu ca si ateu ce sunt, lucrez intotdeauna cu Materialul Clientului, si vreau sa va dovedesc voua credinciosilor, ca materialul cu care este imbracat imparatul, este exact materialul din pveste, adica imparatul vostru este in funful gol!

| Moisie explică (pentru iurii75):

Chiar daca sunt ateu, pentru mina exista Dumnezei, dar nu Dumnezeul din Biblie!
Si anume Dumnezeii mei adevarati sunt parintii mei, si nu cred ca daca iti slavesti parintii poti fi numit credincios sau religios.

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

Ceea ce faci tu este tot ce vrei numai nu "lucru cu Materialul Clientului". Deşi Clientul spune că Biblia ( toate cele 66 de cărţi ce o alcătuiesc) este materialul lui, tu tai şi arunci o jumătate, la cealaltă jumătate nu tragi atenţia, n-o iai în seamă, iai doar o aţă pe care o adaogi la o cârpă de-a ta şi strigi bucuros că nu se potriveşte. rolling on the floor
Deci totuşi - ce vrei de fapt? day dreaming

| Moisie explică (pentru iurii75):

Poate treaba aia cu cele 66(6) de carti vi le spune Dumnezeul vostru care este Diavolul!
In religia in care a aparut scriptura, nu exista decat 5 carti inspirate de Dumnezeu si anume Cartiloe lui Moise, dar si alea au fost inspirate rabinilor si nu preotilor crestini, dar si aceasta inspiratia a fost facuta sub observatia Duhului Sfant ca Dumnezeu sa fie sigur ca I s-a inteles corect mesajul, si veniti voi crestinii care il aveti pe Dumnezeu pe "dumnezeul" veacului acesta, si schimbati cu nerusinare tocmai acele intelesuri pe care atent le supraveghea Duhul Sfant tocmai ca sa NU fie schimbate!
Iti dai seama ca ciorba imputita care a iesit din aceasta netrebnicie...NU poate fi Cuvantul Lui Dumnezeu

| Moisie explică (pentru iurii75):

Vreau sa dovedesc ca religia crestina NU vine de la Dumnezeu, asa ca NU are niciun Dumnezeu ci este o falsa religie care are ca scop politic Prostirea, Manipularea, Indoctrinarea, Jefuirea si Spionarea oamenilor, si ca si consecita cu oameni Prosti si Manipulati nu poti crea o societate Dezvoltata ci una retrograda si profund imorala, exact asa cum este societatea din Ro astazi!

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

"exact asa cum este societatea din Ro astazi!" -În aşa caz mi-i jale de tine şi totodată bucuros de mine că nu trăiesc în România. rolling on the floor
Şi care este soluţia conform minţii tale luminate şi geniale?

| Moisie explică (pentru iurii75):

Faptul ca tu si cu mine am evadat din Iadul numit Romania nu schimba cu nimic situatia din Iadul romanesc care a ajuns asa din cauza ca oamenii au fost prostiti de religie.
Solutia este ca religia sa fie inbterzisa asa cum este interzis si nazismul, care fie vorba intre noi era mult mai uman decat bicisnicia crestina, si tinerii sa fie indreptati cu fata catre stiinta si nu cu fundulcum ii intoarce religia, pentru ca progresul societatii nu poate veni prin Credinta a Proasta, ci numai prin competente profesionale bazate pe Stiinta!
Oare mintea ta bazata pe obscurantism religios poate pricepe ca adevarata lumina vine de la stiinte si nu de la lumanare?
Sau voi nu aveti in casa iluminat electric si stati la lumanare ca Amishii?(daca stii cine sunt aia)

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

Super! I-ai locu lui Băsescu rolling on the floor

| Moisie explică (pentru iurii75):

Ai ramas cumva fara replica?

| Dumniezău a răspuns:

I-ai inchis pe cretini la intrebarea asta laughing

| OmuCuBasca a răspuns:

A cunoaste legile omenesti (si a le respecta) este de ajuns. Biblia este un manual de utilizare foarte bun, facand abstractie de povestile irelevante. FII OM!

| Moisie explică (pentru OmuCuBasca):

Depinde de ce intelegi prin om?
Unii cred ca daca esti o OAIE a Domnului, esti mai OM decat oamenii care au COSTIINTA!
Adica acea constiinta care face deosebirea dintre un animal, fie acesta si cu chip uman, si OM!
Si acum sa trecem la intrebarea care am pus-o mai sus...

| OmuCuBasca a răspuns (pentru Moisie):

Esti slab, rau de tot. Credeam ca poti citi printre randuri. P.S. Lasa dracu' Biblia si desfa o bere.

| Moisie explică (pentru OmuCuBasca):

Bash ca bine zici!

Întrebări recente