| AvalohAlyn a întrebat:

Poate exista reincarnarea? Ce credeti?

26 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate exista, poate nu. Acest lucru nu se poate sti, se poate doar crede. D-aia se numeste credinta si nu stiinta.

| danay72 a răspuns:

Nu cred. Eu cred ceea ce spune Biblia și anume că omul când moare nu mai știe nimic si se întoarce în pământ. Eclesiastul 9:5, 6,10, Geneza3:19

| Clorox a răspuns (pentru danay72):

M-ati innebunit cu biblia asta, las-o naibii de biblie!

| Deaad a răspuns (pentru Clorox):

laughing

| danay72 a răspuns (pentru Clorox):

Întrucât reincarnarea este un subiect biblic, nu poți sa răspunzi, decât cu Biblia.

| Clorox a răspuns (pentru danay72):

Esti constient ca au existat alte religii inaintea crestinismului, nu? S-a vorbit despre reincarnare de la inceputurile religiilor, nu doar in crestinism, chiar si in satanism se vorbeste despre reincarnare.

| danay72 a răspuns (pentru Clorox):

Nu era vorba despre ce religii cred în reincarnare, ci dacă exista reincarnarea.

| Clorox a răspuns (pentru danay72):

Stiu, dar tu esti genul de persoana care mereu aduce vorba de biblie...

| danay72 a răspuns (pentru Clorox):

Da,pentru ca suntem la categoria religie. Dacă eram la alta categorie, nu.

| Clorox a răspuns (pentru danay72):

Chiar asta nu intelegi, nu e vorba mereu de biblie, au existat alte religii cu mult inainte fata de crestinism, nu se bazeaza totul pe bibliewinking

| Drimmero a răspuns:

Habar nu am, astea sunt exact lucrurile care ne depasesc pe noi, nu suntem in masura sa ne dam cu parerea pentru ca nu stim ce se intampla dupa ce murim cu exactitate,, lucrurile astea sunt peste mintea umana.

| T0T a răspuns:

Nu poate în sensul în care te gândești tu.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu cred in reincarnare, cu toate ca sunt ateu.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

Serios?
Noutate.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

Da,ar putea exista.
Dar prefer sa nu-mi pese si sa nu-mi fac sperante desarte.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Pai nici eu nu-mi fac sperante, dar prefer sa cred ca exista.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu,eu nu cred asta, pot sa fie diverse persoane si din alte tari care sa arate exact la fel, nu exista reincarnarea.

| Darkmagic a răspuns:

Nu cred in "preexistenta sufletului", nu pentru ca a spus-o Justinian in 553, ci pentru ca imi pare o "doctrina" injusta si ilogica.
Intr-adevar, cu reincarnarea au cochetat curente ca Antropozofia sau religii ca: Orfismul, Crestinismul (pana la al cincilea Conciliu Ecumenic de la Constantinopol), Buddhismul, Hinduismul, etc.
Insa:
- Pentru a sustine reincarnarea trebuie sa accepti ca exista un Creator de suflete, altfel intreaga teorie cade, pentru simplul fapt ca "populatia" umana, animala, vegetala, minerala, CRESTE.
(am adaugat regnurile pentru ca in hinduism de exemplu, te poti "reincarna" involutiv, intr-un animal, planta, etc)

- Luand in considerare existenta Creatorului ce "produce" cumva suflete noi necesare "populatiei" in crestere, doctrina reincarnarii este fundamental injusta, daca tii cont de TELUL unic al reincarnarii: "evolutia" unui suflet, trecand dintr-o entitate in alta, "sufletele noi", fiind clar dezavantajate fata de cele "produse" in trecutul...sa-i spunem indepartat, ori nicio religie care se respecta, NU poate lucra asa.

La cele doua subpuncte de mai sus nu a putut sa-mi raspunda niciun adept ori exeget al reincarnarii, si nici sa-mi explice ce vina are, si de ce trebuie sa fie diferita "evolutia" la un om nascut ieri cu un suflet nou care abia va incepe ciclurile de reincarnare, fata de un suflet aparut in urma cu 2-3 mii de ani, care a "beneficiat" deci, de nenumarate cicluri de reincarnari.

Daca rationamentul iti pare putin dificil, poti alege un raspuns intre "Nu exista" sau "Este injusta".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai gasit pe cine sa intrebi la ce raspunsuri ai primit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate... sincer nu imi prea pasa de ce se va intampla cand voi muri, fie ce-o fi.
Am avut chiar saptamana trecuta o discutie legata de reincarnare cu o profa tare de treaba care ne spunea ca scopul omului este de a deveni lumina, si ca ne tot reincarnam pana ajungem la aceasta lumina (o"perfectiune" care nu exista din punctul meu de vedere )

| Elide a răspuns:

Si eu tot în Biblie cred că atunci când vom murii nu mai știm nimic, și reincarnarea este doar o amăgire a diavolului.

| doctorandus a răspuns (pentru Elide):

Si tot in Biblie scrie ca daca Ioan Botezatorul nu era reincarnarea lui Ilie, atunci Isus nu poate fi Hristosul.

| raMLesS a răspuns (pentru Elide):

Si unde ajungi? In rai? Ce e raiul?

| Kanpeki a răspuns:

Mi se pare cel mai logic raspuns. Iti recomand sa citesti invataturile lui Buddha.

| RoxanaY a răspuns:

Imposibil conform Bibliei!

| citrixma a răspuns:

Nu există, o dată ce sufletu a părăsit trupul nu se întoarce din nou în trup.