| Vernusio a întrebat:

Poti fi crestin si om placut inaintea lui Dumnezeu si daca nu te duci la nicio biserica?

21 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca da. Adica pana la urma conteaza mai mult cum te porti cu cei din jur si cum ai tu sufletul ca om decat sa mergi intr-o cladire, parerea mea.

| anonimg a răspuns:

"Sa-Mi faca un Locas Sfant, si Eu voi locui in mijlocul lor." (Exod.25:8)
"In ziua a saptea sa aveti o adunare sfanta."(Numeri.28:25)

"Sase zile sa lucrati; dar ziua a saptea este Sabatul, ziua de odihna, CU o adunare sfanta. Sa nu faceti nicio lucrare in timpul ei: este Sabatul Domnului, in toate locuintele voastre." (Levitic.23:3)

"A venit in Nazaret, unde fusese crescut; si, dupa obiceiul Sau, in ziua Sabatului a intrat in sinagoga." (Luca.4:16)
(Fapte.13:14); (Fapte.16:13)

| Bacemi a răspuns:

Creștin nu poți fi pentru că ei interpretează că în biblie scrie ca să se adune în biserici. Iar la ei biblia e stâlpul de temelie a tuturor chestiilor promovate. Nu există aproape sunt, 90% sunt, sunt dar fără să fac nu știu ce chestie. Ori ești ori nu ești.
În altă ordine de idei de ce ai adopta o chestie restrictivă care a fost făcută înainte de a exista tu și care habar nu are de ce experiențe are nevoie sufletul tău? Religia înseamnă să te temi de iad. Spiritualitatea înseamnă să fi fost deja acolo.
Plăcut în fața lui Dumnezeu (sau a vieții, a energiei, a universului, fasole cu ciolan, oricum ai vrea să îi spui) ești atunci când ce simți, gândești și faci sunt în armonie. Când ești sincer cu tine și ești dispus oricând să pierzi tot ce ai pentru lucrurile în care crezi.

| milan9 a răspuns:

Crestin doar cu numele nu foloseste la nimic... Iar ca sa fii placut inaintea lui Dumnezeu trebuie sa-ti manifesti fidelitatea aceasta printr-o legatura vie cu Biserica. Iar Biserica suntem noi toti, credinciosii, legati prin dreapta credinta si harul care lucreaza... in Biserica happy

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru Vernusio):

Trebuie vazute cauzele... Sunt multi actori (spre exemplu) de la Hollywood care au trecut la Ortodoxie doar pentru ceea ce au trait atunci cand au intrat...

| minrest a răspuns:

Tocmai asta e prima conditie ca sa fi un crestin autentic, sa nu te duci la nici o asa zisa biserica. Isus spune ca oamenii de regula au invatatori, stapani si conducatori, dar ucenicii lui nu trebuie sa aiba asa ceva; iar toate ''bisericile'' sunt conduse de asa ceva, deci cel ce vrea sa il urmeze pe Isus nu trebuie sa apartina nici unei ''biserici''.

| SG1995 a răspuns:

Da, poti.

| Mclaren12 a răspuns:

Ești plăcut lui Yehova dacă ești ignorant și îndoctrinat. Nu trebuie să mergi la biserică pentru asta.

| ALGator a răspuns:

Hm, crezi, te rogi, respecti cerintele Bibliei (la care nici preotii nu cad de acord)... ar cam fi de ajuns. Biserica e totusi un loc lumesc, unde slujesc oameni ca si noi. Nu Dumnezeu a facut facultatile de teologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am trait o minune in biserica(ortodoxa)si poate toata lumea din univers sa-mi spuna sa nu cred ca eu nu-i voi asculta.

Răspuns utilizator avertizat
| 1231242 a răspuns:

Am citit o carte despre asta numita Imparatia secreta, iar acolo autorul explica citatele din biblie in lumea contemporana(mai exact sec XX). Poti fi un om crestin fara sa te duci la biserica, dar trebuie sa respecti urmatoarele legi.Nu ti le spun pe toate, cu toate ca sunt 8, dar sunt foarte complex explicate.Iti spun 2 cele mai importante:
Legea perseverentei:
"Unii crestini au fost gresit invatati, spunandu-li-se ca tot ce trebuie sa faci daca vrei sa obtii ceva de la Dumnezeu este sa rostesti cuvantul credintei, sa nu te indoiesti si vei primi acel lucru respectiv.Asta nu e departe de adevar.decat ca lasa aafara imporatanta Lege a perseverentei. Dumnezeul elibereaza incetul cu incetul toate lucrurile bune ale imparatiei si ale lumii celor care fac eforturi."
Legea folosintei:
"Nicioadata nu trebuie sa dispretuim inceputurile mici.Cresterea va veni,putin cate putin,aproape pe nesimtite,in primele faze."
"Plec de la premisa ca Domnul ti-a dat suficienta forta ca sa faci cel putin o flotare,poate nu perfecta,sprijinindu-te in genunchi, cum se spunea in engeza "flotari femeiesti", dar, oricum, una esti in stare s afaci.Si astfel, iei ceea ce ai si incepi sa utilizezi acel lucru.Fa cate o flotare sau doua pe zi, timp de o saptamana, si in curand ai sa constati ca nu e prea greu."

| Kiwibibilă a răspuns:

Dar de cand are legatura Dumnezeu cu biserica?

| Jogo211 a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Cred ca esti satanista

| SG1995 a răspuns (pentru Jogo211):

Baiatu ce ai fumat?

| Jogo211 a răspuns (pentru SG1995):

Esti prost

| Viitorulapropiat a răspuns:

Teoretic un crestin se duce la biserica cel putin odata pe saptamana. Acum a fii un crestin inseamna a nu înjura, a nu bea, trebuie sa respecți tot ce scrie in biblie. Cu toții gresim.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Ca sa fii creștin nu trebuie neapărat să te duci la biserica.Un creștin adevărat îl poartă în suflet pe Dumnezeu, se roagă acasă și mai îndrumă și alți oameni sa fie in calea Lui.Deci un om mi-a zis acum un an că el se duce la biserica doar pentru pomana și să râdă de preoți.Ce concluzie sa trag?

| AndreiiAndrei a răspuns:

Nu.
Argumentez: Epistola Soborniceasca a Sf Ap Iacov(2, 17)
Credința fara fapte e moartă

| Ncb_Cristi_1993 a răspuns:

Poţi fi, dar îti va lipsi biserica, cu toate astea, poti fi placut lui Dumnezeu