| Michael11 a întrebat:

Provocare pentru atei. Un muncitor care lucra in constructii pretindea ca este ateu. Un coleg de-al lui i-a spus: "Daca nu crezi ca exista Dumnezeu atunci zi sa te bata Dumnezeu". Asa-zisul ateu a raspuns: "Ce, sunt prost "? Ateilor. Va rog sa faceti publica dorinta voastra de a fi pedepsiti de Dumnezeu si in ce fel. Noi care suntem crestini, ne vom ruga ca Dumnezeu sa faca intocmai dupa dorinta voastra si cat mai urgent. Nu trebuie sa va fie frica. Daca Dumnezeu nu exista, nu vi se va intampla nimic. Cine se inscrie primul pe lista?

Răspuns Câştigător
| Necuvântător a răspuns:

Dacă ar spune "Să te bată Dumnezeu" nu ar fi demn să se numească "ateu".

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adica voi credeti in dumnezeu de frica doar, apropo care dumnezeu din care religie? era o data un cioban pe un camp s-a intalnit cu un grec, iar acest cioban a spus daca zeus exista sa ma trasneasca acum, iar el a fost trasnit pe loc, astfel de povesti nu sunt dovezi sunt povesti demne de copii de 3 ani, in care din cei 6000 de zeii sa credem, tu de unde stii ca doar dumnezeu tau exista? biblia nu neaga existenta altor zeii

| RAY a răspuns:

Dorotheea21 dublu standard http://ro.wikipedia.org/wiki/Dublu_standard

dupa ce ti-am dat voturi ma faci nesimtit, te-am jignit? sa imi dai acel raspuns in care te-am jignit, cine a jignit oare, suntem penibili toti, practic ai jignit tot TPU
în 13 Noiembrie | Dorotheea21 a răspuns:
Esti trilu? laughing
Cine sa calculeze astfel de probabilitati?
Stii ce inseamna probabilitate? De unde vrei sa iti calculeze niste insi din TPU astfel de lucruri? laughing
Sunteti penibili. Toti.

Dorotheea21
în 13 Noiembrie | Dorotheea21 a răspuns:
Vreau sa vad un calcul probabilistic.
Si e nesimtire sa votezi asa, cand chiar tu ai cerut in intrebare asta! laughing

"Sansa ca un creator sa fi aparut din nimic si sa creeze absolut totul din nimic, care e probabilitatea?"

| RAY a răspuns:

Slayer09 :)) :)) As mai fi vrut sa vorbesc cu el sa imi mai explice filozofiile vietii si toate astea dar se pare ca eu nu mai am cum sa mai dau de el daca el nu vrea asta.

spalare pe creier, indoctrinare sectancta http://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă există nu se întâmplă nimic, căci El nu pune botul la toate tâmpeniile.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sadrian46):

Exista doua tipuri de atei. Sadrian, si restul lumii de pe TPU, in mare parte niste nesimtiti.
Nu am gasit niciun alt ateu care sa raspunda asa cum o faci tu.
De ce asa?
Ai o explicatie pentru felul tau, si al lor?

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Pentru felul meu de a răspunde a mai complicat. Și ca să te lămuresc ce fel de ateu sunt eu. Sunt atei care urăsc religia. Eu urăsc habotnicia, și nu confund credința cu delirul ei.
Modul de a trăi viața este compus din ce știi ( știință) și din ceea ce crezi ( credință). Dacă pui în locul cuvântului Dumnezeu, idealul tău cel mai înalt nu te mai lupți cu furioșii Domnului.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc, din nou. Ti-am raspuns la mesaj. happy
Desenele animate care se autointituleaza aici Atei trebuie sa iti citeasca raspunsurile dimineata, la pranz si seara.
Le-as face lectura obligatorie. happy

| slayer09 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Iarta-l, si accepta-l asa cum e el, nu trebuie sa iti pui intrebari despre felul cum sunt oamenii, asta cred ca ar inseamna sa ii judeci, nu? si daca ii judeci nu este bine pentru sufletul si creierul tau, tu ia-l asa cum e el: un om care are nevoie de "vindecare", asa cum suntem toti, toti avem nevoie de vindecare, unii sunt mai bolnavi, altii mai putini bolnavi, si trebuie sa iubim noi pe altii fara a cere in schimb ceva, ci doar sa ne bucuram ca putem sa iubim si sa ajutam pe altii, nu sa asteptam ca altii sa ne iubeasca. sadrian46 e un om bun, dar numai ca se pierde uneori, si asa suntem si noi, ne pierdem si nu stim ce vrem, si ne facem in minte multe idei, principii care nu ne folosesc si devenim artagosi si frustrati ca nu e asa cum vrem noi si ca tot ce zic altii nu se pupa cu principiile noastre si ii spunem aproapelui nostru ca nu e normal. Dar normalul e relativ, din punct de vedere individual depinde de fiecare principiu si idee pe care o implantam in creier. Deci in concluzie, fiecare are libertatea de a face ceea ce vrea, de a fi cum vrea, de a gandi cum vrea, de a se exprima cum vrea, de a face ce il taie capul, dar toate actiunile noastre vor avea un efect bun sau rau (depinde ce alegem) pe plan psihic, fizic, spiritual, cam asa lucreaza legile Domnului. Asa ca, tu sa ai pace in inima si sufletul tau si sa ii accepti pe toti asa cum sunt, nu te tulbura daca ei iti vor vorbi urat sau nu vor fi pe aceeasi lungime de unda cu principiile sau ideile tale.

| xerxes1 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Raspunsurile unui pensionar ratat care are prea mult timp liber?
14.000 de raspunsuri in 10 luni.
De la sex, religie, afaceri, relatii etc, tataie a demonstrat ca a inteles mai lent si mai gresit decat multi lectiile vietii.
Si nu este ateu, o face pe ateul ca sa impresioneze, in special copii de 12 ani de pe site.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru xerxes1):

Nu cred asa ceva.
Este parerea ta, impotriva parerii multora care am vazut ca il apreciaza.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru slayer09):

Acum 29 minute | slayer09 a răspuns (pentru Dorotheea21):
Iarta-l, si accepta-l asa cum e el, nu trebuie sa iti pui intrebari despre felul cum sunt oamenii.""

Nu sunt suparata pe Sadrian, au contraire. :)
Am fost nervoasa ieri pe un nesimtit de desen animat de aici care m-a jignit si mi-a dat voturi aiurea in tramvai.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17327083/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17327106/
Agramatul TPU imi da mie nefolositor si eronat, pentru ca i-am spus ca nu o sa aiba un calcul probabilistic la intrebarea lui in care cerea un calcul probabilistic! =))

Nu am ce sa iert la el, i-am dat ignor si acolo o sa putrezeasca.
Un semidoct mai putin, de ale carui intrebari si raspunsuri scap. :)

| Panamax a răspuns (pentru Dorotheea21):

Octavian este prostul siteului categoria atei.L-a depasit chiar si pe Ray.

| slayer09 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Aaaaaaa RAY, prietenul meu de suflet, eu is la ignore de mult la el. big grin. Dar il vad un om simpatic, stii cum sunt copii aia mici de tot incearca ei sa faca ceva si nu reusesc si se strofoaca si tot nu reusesc si daca nu reusesc strica tot si o iau de la capat a doua zi. Si il vad asa trofocat pe tema religiei si a lui Dumnezeu, incat imi e foarte drag. El in strafundul inimii lui stie ca exista Dumnezeu, dar stii cum sunt copii aceia razgaiati de nu vor sa accepte, asa il vad si pe el. As mai fi vrut sa vorbesc cu el sa imi mai explice filozofiile vietii si toate astea dar se pare ca eu nu mai am cum sa mai dau de el daca el nu vrea asta. big grin.
Problema e acum la tine, tu l-ai bagat la ignore, ca te-a suparat pentru ca ti-a dat feedback nefolositor, uite aici mai ai de invatat. Dumnezeu ne vrea iubitori de sine si mandri? big grin

| Dorotheea21 a răspuns (pentru slayer09):

Eu nu il mai vad de ieri ca pe un tip simpatic.
De fapt, nu il mai vad deloc, si sunt foarte multumita.

| slayer09 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Hai mai Dorotheea21, uite-te si tu cat de simpatic e, si chiar mi se pare simpatic, nu sunt ironic, cel putin asa il vad eu. "Spalare pe creier si indoctrinare sectanta" si mi-a bagat si linkul la filmuletul ala, deci chiar il vad ca un om glumet, si cum se baga el peste tot si se ia de toti asa..intr-un stil al lui aparte big grin, chiar imi e simpatic.
Acum iarta-l si tu mai, nu te mai gandi la el ca un om rau. Iubirea trebuie' sa fie si pentru el, nu numai pentru cei ce iti fac bine si te apreciaza. Nu asa zice Domnul Dumnezeul nostru?

| Holiday a răspuns (pentru Dorotheea21):

"Este parerea ta, impotriva parerii multora care am vazut ca il apreciaza."

Ce naiba, pana si Veorica a obtinut 2.000.000 de voturi...

| Holiday a răspuns:

"Va rog sa faceti publica dorinta voastra de a fi pedepsiti de Dumnezeu si in ce fel."

E un nonsens sa ai vreo dorinta care sa astepti sa iti fie indeplinita de un spiridus inexistent. In momentul in care "ceri" sa-ti dea, sau sa-ti ia ceva, deja nu mai esti ateu.

| Panamax a răspuns:

Zeul biblic a fost doar un criminal cu probleme psihice.Sa crezi ca ala era Dumnezeu inseamna ca iti lipsesc multi neuroni.Adevarata divinitate exista in fiecare fiinta vie, in fiecare atom din univers.

| Michael11 explică (pentru Panamax):

Dumnezeu este cel care a creat intreg Universul.Tot ce vezi este al Lui. El este cel care a creat viata. Omenirea intreaga este proprietatea Lui. Poate sa faca ce vrea cu fiecare din noi pentru ca am fost creati de El. Daca vrea, poate sa ne lase in viata, daca vrea, poate sa ne ia viata. Daca Dumnezeu ia viata unui om, nu inseamna ca e criminal. A procedat asa deoarece asa a hotarat El. Atat i-a dat voie sa traiasca acelei persoane. Sa presupunem ca tu ai inventa un motor performant de masina. Tu poti sa faci ce vrei cu inventia ta. Poti sa vinzi inventia firmei BMW, sa zicem, sau poti sa o distrugi. Daca ai distruge motorul si l-ai duce la fier vechi, inseamna ca ai probleme psihice? Nu. Motorul a fost al tau si poti sa faci ce vrei cu el. L-ai distrus poate, deoarece nu ai fost multumit de el si vrei sa faci altul mai performant.

| Panamax a răspuns (pentru Michael11):

Adevarata divinitate ramane fara cuvinte cand vede cate tampenii esti in stare sa scrii in cateva propozitii.
Invata sa gandesti cu propriul creier si nu te lasa prostit de turma.Pun pariu ca nici nu ai citit Vechiul Testament, sau ceva despre istoria religiilor.

| RAY a răspuns (pentru Michael11):

Practic dumnezeu asta e un tiran nebun iar noi marionetele lui, cool

| RAY a răspuns (pentru Michael11):

"Sunt si atei care nu pot accepta ca Dumnezeu exista, deoarece asta ar insemna ca ei trebuie sa-si schimbe viata, iar asta nu le convine."

voi crestini sunteti toti sfinti? Romania este o tara in proportie de 99% crestina, este o tara sfanta?

| Michael11 explică (pentru RAY):

Nu toti cei care se pretind a fi crestini, sunt intr-adevar crestini. In Romania probabil mai mult de 85 % dintre puscariasi spun ca sunt crestini. Lozinca nazistilor a fost :"Nihil sine Deo". Stalin a fost student la teologie. Hitler si Stalin au fost cei mai mari criminali pe care i-a avut omenirea. Dupa faptele lui, poti sa-ti dai seama daca acel om este intr-adevar crestin sau nu e.

| RAY a răspuns (pentru Michael11):

Asta e o vrajeala de care nu imi pasa, 99% din romani sunt crestini, iar argumentul tau cade, cele mai violente tari sunt cele religioase iar cele atee sunt pasnice

| Dorotheea21 a răspuns:

Ateii intreaba niste porcarii dupa cum li se nazare lor:
"De ce e Dumnezeu rau? De ce permite aia si ailalta? De ce a omorat oameni, copii, si trilulilu? E schizofrenic, a omorat milioane!", ba unii, mai bolnavi la cap'sor, au "calculat" si cate milioane.
Cand nu le convine lor, Dumnezeu nu mai e insa nici canibal, nici criminal, nici schizofrenic, ci nu exista. laughing
Ma gandesc ca nici tu nu ai fost foarte bine intentionat sa-i impingi spre maledictie.
De ce sa riste? happy

| CinevaAnonimă a răspuns:

1. Tu ești pe cale să îl ispitești pe Dumnezeu și nu e bine ( caută în Biblie ce i-a spus Hristos lui Satan când acesta L-a ispitit).
2) Îl provoci să blesteme, asta nu e creștinește.
3) Credința vine din dragoste, nu din frică. Dumnezeu i-ar putea mântui pe toți prin rugăciunile cuiva.
4) Datoria noastră este să-i răbdăm pe alții, nu să îi îndreptăm.

| Michael11 explică (pentru CinevaAnonimă):

Anisoara. Eu nu il ispitesc pe Dumnezeu si nu pun pe nimeni sa blesteme. Le-am cerut ca ei sa ceara ca Dumnezeu sa-i pedepseasca pe ei, nu sa blesteme pe alti. Eu nu dorec ca ateii sa fie pedepsiti. Oricum ateii vor fi pedepsiti de Dumnezeu daca vor persista toata viata in necredinta lor. Daca ei se considera atei, atunci nu ar trebui sa le fie frica de pedeapsa unui Dumnezeu, despre care ei spun ca nu exista. Ceea ce am scris este o provocare sau un test daca vrei. Am vrut sa aflu ce fel de atei sunt cei care scriu pe acest site. Exista atei sinceri, care vorbesc civilizat si nu il batjocoresc pe Dumnezeu. Ce rost are sa-ti bati joc de Dumnezeu daca stii sigur ca nu exista. Sunt altii insa care sunt atei deoarece asa e cool, adica sa dea bine pe acest site. Unii poate ca sunt atei deoarece nu le place ideea de a avea un sef care sa le conduca viata si in fata caruia sa dea socoteala. Aici poate fi vorba si de mandrie. Ei zic poate in sinea lor, ca pot sa-si traiasca viata cum vor fara sa le comande cineva. Altii poate sunt ignoranti. Nu au citit Biblia, n-au studiat descoperirile arheologice, n-au citit ce au scris istoricii primelor secole etc, dar si-au format o opinie pentru ca asa zic altii. Altii sunt atei poate din ura. Urasc tot ce tine de Dumnezeu si de religie. Altii poate au devenit atei pentru ca nu au gasit raspuns la intrebarile pe care le au. Altii nu sunt siguri de convingerile lor. Inca nu sunt atei in totalitate. Le este frica totusi de Dumnezeu. Sunt si atei care nu pot accepta ca Dumnezeu exista, deoarece asta ar insemna ca ei trebuie sa-si schimbe viata, iar asta nu le convine. Cu siguranta ca mai sunt si alte feluri de atei dar ma opresc aici. Interesant este ca nici unul dintre atei, nu doreste sa fie pedepsit de un Dumnezeu despre care stie sigur ca nu exista.

| Holiday a răspuns (pentru Michael11):

"Sunt si atei care nu pot accepta ca Dumnezeu exista, deoarece asta ar insemna ca ei trebuie sa-si schimbe viata, iar asta nu le convine."

Pe principiul asta, voi de aia nu acceptati ca Zeus, Alah, Manitu, etc, exista?!?

| RAY a răspuns (pentru Michael11):

Si tu iti bati joc de mii de zei in care nu crezi si ai necredinta fata de ei, sa vezi ce o sa te bata aia toti