| anonim_4396 a întrebat:

Religia și cerințele ei sunt mult prea grele de îndeplinit.Eu așa cred,când o să aibă cerințe mai ușoare poate o sa mă pocăiesc și convertesc.Voi. Voi ce credeți despre acest subiect?
De azi nu mă ma interesează religia.Mi-am dat seama că e prea greu sa te lupți cu diavolul care m- am convins că există există.Cum am inceput sa mă rog mai mult și să îmi propun sa fiu un om mai bun,născut a doua oară și să am o relație cu Dumnezeu cum au început sa vina ispitele și să mă cert și să mă enervez cu familia.
Religia nu mai are loc în viața mea,cine are de gând să se multe cu nenorocitul de diavol sa se lupte,eu îmi văd de jocurile mele online și de citit și de nutriție.
Religia și a fi creștin e prea greu pentru mine,n-am forță și voința și nici măcar sănătate și răbdare sa fiu un creștin adevărat.
Deci de acum îmi voi face o cruce noaptea când mă culc și atât,nu mă mai interesează nimic din religie,are cerințe și obligații mult prea mari pentru mine
Oricum Dumnezeu mă va iubi și așa,nu am chef sa mă cert cu familia de cate ori vreau sa fiu un creștin adevărat că am mai incercat de multe ori.
Deci voi ce părere aveți,religia și cerințele ei sunt mult prea grele de îndeplinit? Eu așa cred, când o să aibă cerințe mai ușoare poate o sa mă pocăiesc și convertesc.

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Converteste-te la Biserica Anglicana. Nici macar nu-ti cere sa crezi ca Isus e Dumnezeu, ca s-a nascut dintr-o fecioara, etc. Adica au dogmele astea, dar daca nu le crezi esti acceptat in continuare in biserica.

| ania a răspuns:

Cerintele Mantuitorului Hristos nu sunt grele ci aparent imposibile." Sa iubesti pe aoeoapele tau ca pe tine insuti", tot ce doriti sa va faca voua oamenii facet- le si voi la fel". Sunt porunci imense: cine reuseste sa faca totdeuna alrora doar ce ar dori sa primeasca de la ei?
Dar daca ignoram si contestam poruncile Creatorului, e si mai greu, traim in condamnarea continua a propriei constiinte, cu un sentiment acut al lipsei de sens, etc.
De aceea a promis Mantuitorul Hristos ca va trimite Duhul Sfant ca sa locuiasca in cei credinciosi pentru a deveni oameni noi, care iubesc poruncile lui si se dedica sa le implineasca."Daca ma iubiti veti pazi poruncile mele.Eu voi ruga pe Tatal si El va va da un alt Mangaietor care sa ramana cu voi in veac si anume pe Duhul Adevarului, pe care lumea nu- L poate primi, pentru ca nu- L vede si nu-L cunoaste, dar voi il cunoasteri caci ramane cu voi si VA FI IN VOI"(Romani 14:15-17)Deci cand te nasti din nou vine Duhul Sfant sa locuiasca in duhul omului si incepe un proces de transformare a mintii, a atitudinilor, pentru a deveni tot mai asemanator cu Mantuitorul Hristos.Ramame si natura pacatoasa in om, asa cum scrie in Romani 7(Fiindca dupa omul dinlauntru imi place Legea luu Dumnezeu dar vad in madularele mele o alta lege, care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.O nenorocitul de mine! Cine ma va elibera de acest trup de moarte? Mumtumiri fie aduse lui Dumnezeu prin Iisus Hristos, Domnul nostru.Asfel dar cu mintea eu slujesc legii lui Dumbezeu dar cu fiea pamanteasca slujesc legii pacatului(Romani 7; 23-25)
Cand il alegi ca Domn al vietii pe Hristos si iti dedici viata Lui nu te mai identifici la persoana I cu firea pamanteasca ci cu natura noua, eneegizata de Duhul Sfant pe care o primest la nastea din nou. Daca esti copilu Lui nu renunti, iti ceei iertare de la Dumnezeu, crezi ca esti iertat, cauti sa faci bine celor din jur, esti dedicat apeofundarii relatiei cu el.Asa cum noi iubim copiii si avem rabdare sa se maturizeze si El are rabdare cu noi, impoetant e sa nu renuntam

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Ai dreptate și ai luat o decizie foarte buna.

| Werrich a răspuns:

Gata, nu mai faci reclama la cursurile Librariei Adventiste "Sola Scriptura"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este adevărat ca atunci când încerci sa Ii fii placut mai mult lui Dumnezeu, luptele sunt mai mari, dar Dumnezeu te va ajuta dacă te străduiești. Scrie în Biblie ca Dumnezeu a pregătit mijlocul de scăpare din fiecare ispită, deci nu e imposibil sa le biruim, dar trebuie sa găsim acel mijloc pregătit de Dumnezeu. Dacă familia cauta cearta cu tine, mai bine taci și păstrează pacea, dacă te lupți cu gânduri rele, încearcă sa te gândești la orice altceva, tine post și roagă te și Dumnezeu te va ajuta. Nu e prea greu, cu Dumnezeu e ușor, trebuie numai sa Îl avem pe El în viata noastră. Eu zic sa nu renunti la Dumnezeu, regulile Lui nu sunt prea grele pentru cei care trăiesc cum vrea El

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Pacat Alyn. Ar trebui sa faci cumva rost de vointa. Nu ceda asa usor. Mai lasa jocurile alea pe calculator ca sa nu-ti strici vederea si cauta ceva care iti da incredere in tine. Ar trebui sa te controlezi, nu lasa pe diavol sa te controleze. Asta este un sfat prietenesc. Deci nu lasa pe altcineva sau altceva sa te controleze. Puterea este la tine. Cand vezi pacatul stopeaza-l cumva, cu ''Rugaciunea lui Iisus'' de exemplu, de fieacare data.
Asa am crezut si eu mai de mult ca Dumnezeu ma va iubi orice ar fi, dar nu e chiar asa. Daca il vei lasa pe diavol sa faca ce vrea cu tine, Dumnezeu nu te va mai iubi si vei ajunge in iad. Daca vrei sa ajungi acolo iti urez succes. Dar nu este bine ce faci. M-ai dezamagit. Asa barbat esti tu? Pacat de tine. Oare ce vor gandi ceilalti oameni despre tine... Probabil pe multi nu-i intereseaza, dar eu am ales sa te ajut cumva, aici, asa cum pot eu. Steagul sus Alyn. Fii mai optimist, fii mai rabdator si gaseste-ti cumva vointa, ceea ce te face sa ai incredere in tine. Trebuie sa speri mereu ca va fi bine si sa-ti spui in gand asa: ''Gata de astazi ma voi schimba orice s-ar intampla in bine.'' Si asa sa fie, daca nu, asta este eu macar am incercat. Si nu te mai lasa influentat de alti oameni sau alte lucruri pe care le vezi.

| AdrianSOTL a răspuns:

1. Dacă încerci să urmezi o religie și niște reguli e în zadar fie că le respecți fie că nu.

2. Nu merge cu,, când o să fie o cale mai ușoară o să mă pocăiesc", pentru că Matei 7:14 VDC
"Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă și puţini sunt cei ce o află." - ce vrea să spună asta? Calea care duce la viață nu e o cale care se poate lărgi și să se facă mai ușoară.

3. Ai 2 varinate:
- 1 te lupți cu diavolul
- 2 îl urmezi pe diavolul

4. Ispitele vin din partea diavolului, el face tot posibilul să te descurajeze și să dai înapoi.

1 Petru 5:8 VDC
Fiţi treji și vegheaţi! Pentru că potrivnicul vostru, diavolul, dă târcoale ca un leu care răcnește și caută pe cine să înghită.
1 Corinteni 10:13 VDC
Nu v-a ajuns nicio ispită care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Și Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiţi ispitiţi peste puterile voastre, ci, împreună cu ispita, a pregătit și mijlocul să ieșiţi din ea, ca s-o puteţi răbda.

5. Da, Dumnezeu te iubește și te-a mai lăsat în viață întocmai ca să te pocăiești. Nu uita că Dumnezeu este DREPT și nu poate să nu pedepsească păcătul, așa că dacă nu te pocăiești vei merge în iad oricât de mult te-ar iubi Dumnezeu, pentru că nu poate socoti pe cel vinovat drept nevinovat.

Exodul 34:7 VDC
care Își ţine dragostea până în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea și păcatul, dar nu socotește pe cel vinovat drept nevinovat și pedepsește fărădelegea părinţilor în copii și în copiii copiilor lor până la al treilea și al patrulea neam!"

Te rog să-mi dai o modalitate prin care să te pot contacta, o să îți răspund mult mai bine la întrebările tale, știu că ai lupte de dus așa că ți-ar putea prinde bine un sfat de la cineva care a trecut pe acolo.

+ Da, diavolul și demonii chiar există (am experimentat pe pielea mea), dar nu de ei ar trebui să-ți fie teamă, ci de Dumnezeu.