| Moisie a întrebat:

Pe ce isi bazeaza crestinii credinta ca dupa moarte vor ajunge in Rai cu ajutorul lui Christos, cand acest Christos se lauda singur ca detine doar cheile mortii si ale Iadului dar nu si ale Raiului? (vezi Apoc 1:18)

2 răspunsuri:
| Jackul336 a răspuns:

Se bazeaza pe dorinta de a fi rasplatiti, pe dorinta ca vor avea parte de o viata nemaipomenita dupa moarte si mai ales pe refuzul de a crede ca aceasta viata mai mult sau mai putin amarata e singura de fapt!
Esti tentat mai degraba sa crezi ceea ce -ti place nu ceea ce nu ti-ai dori!

| FlorinPetrean a răspuns:

Salut! Daca esti crestin adevarat vei vrea sa mergi in Rai deoarece acolo este Mantuitorul, Domnul si Prietenul tau Isus Hristos. Crestinii vreau sa mearga in Rai ca sa cunoasca pe Domnul vietii lor. In versetul respectiv nu scrie "doar".