| ForeverWarrior a întrebat:

Sal.Vi s-au intamplat lucruri despre care sa ziceti ca nu e o coincidenta, ca e mana lui Dumnezeu?

41 răspunsuri:
| martzian a răspuns (pentru Wøodenpints):

De unde stii la ce ma refer daca nu experimentezi asa ceva? Si apropo, daca as lasa "totul in seama unui zeu" probabil ca ar fi exact cum spui tu. happy

"Bineînţeles, asta asta cea mai uşoară metodă şi la îndemâna oricărui retardat să apeleze la ea, ca să se simtă împliniţi fără să facă nimic." Cam atat cu logica si cu bunul simt... Sa inteleg ca tu stii ca eu nu fac nimic sau ca sunt retardat? Nu-i asa ca este usor sa te porti astfel in spatele monitorului? Nu-i asa ca e mai lesne sa jignesti decat ca iei in calcul toate variantele? sad

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

"vazand ca biblia se contrazice singura" - ai un exemplu concret?

| Wøodenpints a răspuns (pentru martzian):

Îmi place când oamenii se opresc asupra unui cuvânt celi se pare lor nepotrivit, după care nu vor să mai înţeleagă mesajul.
Voiam să spun că asta este la îndemâna oricui, nu-ţi trebuie prea mult să apelezi la divinitate.

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Porunca cu nu ucide contra deuteronomului.

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Vezi tu, daca dumnezeu nu are nevoie de un creator universul de ce ar avea nevoie?
Dar ca sa iti explic acea energie; La inceput se crede ca toate cele 4 forte(gravitationala, nucleara tare, nucleara slaba si electromagneticca) erau legate intre ele dar cumva forta gravitationala a reusit sa se ''elibereze'' dand nastere unei explozii imense.

| martzian a răspuns (pentru Wøodenpints):

Am inteles.

"Voiam să spun că asta este la îndemâna oricui, nu-ţi trebuie prea mult să apelezi la divinitate." - Indraznesc sa te contarzic. A putea fi la indemana oricui dar nu toti sunt gata sa plateasca pretul. Este mai lesne - desi mai pagubos si doar in aparenta la indemana- sa alegi invers.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Porunca de care vorbesti acolo se gaseste (in Deuteronom) si nu se contrazice cu nimic. Poate poti fi mai specific...

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Dragos, nu ma pot abtine sa nu zambesc. S-a discutat atat de serios pe marginea energiei incat explicatia ta poate starni genul asta de reactie chiar si celor care sustineau ca universul a aparut prin incalcarea, exceptionala, a legilor termodinamicii... happy

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Ci ucide-i; mana ta sa fie inaintea tuturor asupra lor, ca sa-i ucida, si apoi sa urmeze mainile a tot poporul
asta spune sa ucizi
una din porunci spune sa nu ucizi.

| Wøodenpints a răspuns (pentru martzian):

Care preţ?

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Si ti se pare o contradictie? Sunt tari (inclusiv unele civilizate si la care unii inca mai ravnesc) in care pedeapsa cu moartea este inca instituita. Faci diferenta, in aceste tari, intre crima si aplicarea legii, care uneori inseamna exact pedeapsa cu moartea? Nu vreau sa crezi prin ceea ce spun ca sustin pedeapsa cu moartea. Spun doar ca nerespectarea Legii avea consecinte serioase, iar asta ne da doar o mica imagine a grozaviei pacatului.