| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Am si eu o intrebare mai ciudata.Cand eram mic,l-am vazut pe diavol, dracu sau cum i se mai zice.Eu eram undeva la tara, aveam in jur de 10-11 ani si "creatura" aia era pe cer,lumina foarte puternic, jumatate om-jumatate animal si s-a "asezat" pe o casa care in cele din urma a luat foc din cate am inteles eu si in care locuia un om in varsta.Multi mi-au zis ca am visat,dar eu stiu sigur ca nu am visat,ca a fost ceva real.Voi ce parere aveti,cam ce inseamna chestia asta? Astept raspunsuri seriose si lamuritoare, nu glume proaste.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Ba are legatura, foarte mare legatura. Eu nu stiu ca diavolul sa fie cum zici tu, stiu ca nimeni nu stie cum arata pentru ca e atat de urat ca mori de spaima cand il vezi, dar exista imagini cu el asa cum si l-au imaginat unii, asa ca daca as visa, sau as avea halucinatii, l-as vedea cum cred ca e, sau cum stiu, de la altii ca e. Totul e de la creier, e vorba de informatii stocate, si apoi sa te intrebi de ce atunci, e ca si cum ai incerca sa iti explici de ce ai visat ceva; n-o sa afli niciodata.

25 răspunsuri:
| AlinaShhhhh a răspuns:

Buna,poate este adevarat ce spui tu si sti ca lucruri din astea nu vezi cam des, deci acelor oameni le trebuie dovezi clare pentru a crede asa ceva.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Stiai de undeva ca diavolul e jumatate om, jumatate animal, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Da, si eu vedeam mai demult asemenea lucruri. Chiar daca s-a intamplat cu multi ani in urma, consulta un preot sau calugar!

| 26Geo a răspuns (pentru Mădă0611):

Da,astea le auzi de cand esti mic, de la 4-5 ani.Nu era o noutate asta.Chestia asta se intampla undeva prin seara dinaintea ajunului, inainte de colindat.Nu cred ca are legatura chestia aia la care te gandesti tu.L-am visat doar o singura data, nu de n ori, asta ma intreb, de ce atunci si la varsta aia?

| 26Geo a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am gandit la asta, dar nu am facut-o pentru ca nu am incredere in ei, stiu ca imi vor spune ceva de genu "sa te apropii de D-zeu; sa fii credincios; sa vii la biserica, etc" deci, nu as face nimic asa.

| Aqustic a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu pe cine ai vazut? Ceva ingerii? sau pe batman?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 26Geo):

Iti va spune sa crezi in Dumnezeu si iti va descanta ceva, te va stropi cu aghiasma si chiar va functiona! Crede-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Aqustic):

Astfel de lucruri chiar NU sunt amuzante!

| BlackSulphur a răspuns:

Si eu cand ma drogam vedeam pesti ce zburau in cer... Coincidenta?

| 26Geo a răspuns (pentru Mădă0611):

Bun,stiu la ce te referi,dar te intreb si eu acum,de ce l-am visat tocmai atunci, de ce doar o data, de ce la varsta aia si cea mai importanta, de ce l-am visat(cu totii la varste mici credem in lucrurile astea si ne e cam frica chiar daca nu recunoastem)?
Eu pot sa zic ca inainte de a mi se intampla o anumita chestie, visez cu 2-3 zile inainte, nu le iau in considerare pentru ca stiu ca sunt vise, dar dupa alea 2 zile mi se intampla exact chestia aia.Ce explicatie stiintifica poti da aici?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 26Geo):

Nu cred ca s-a descoperit cum lucreaza creierul in timpul somnului, adica in functie de ce iti scoate anumite informatii (visele)?

"Eroare cognitiva, eroarea profetiei care se autoindeplineste – tendinta de a manifesta comportamente ce dau rezultate care ne vor confirma convingerile." sau poate sa fie ceva care e concret, stii ca o sa se intample, si te gandesti mult timp la el, astfel e posibil sa visezi acel ceva.

http://www.descopera.ro/......espre-vise

Acum cateva zile am visat ca eram pe o terasa pe care fusesem o singura data, prin '95-'96. Subconstientul putea sa imi dea alta terasa, dar mi-a dat-o pe aia, habar n-am de ce. Sa ma gandesc ca am cancer si creierul imi arata? Fusesem acolo la inmormantarea unei fetite care avuse cancer. Daca o sa ma gandesc mult la boala, e posibil sa ma imbolnavesc, si apoi spun ca am visat asta. Cam asa faci tu, si multe persoane.

| 26Geo a răspuns (pentru Mădă0611):

Interesant ceea ce zici, dar, mai am 2 intrebari la care as dori un raspuns.
1.Primul vis se refera la o persoana, o blonda cu ochi verzi si accent de englezoaica, asta imi doream ca sotie. Aveam 15-16(app) ani atunci cand am visat asta si vreau sa zic ca nu cunoasteam pe nimeni si nu credeam ca o sa cunosc o asemenea persoana din cauza ochilor(foarte rari!) si na, acum sunt prieten bun cu ea, simt ceva mai mult pentru ea.
2.Imi doaream mult sa ma duc undeva, sa vad pe cineva si cu 2 zile inainte am visat ca ma duc degeaba, si, asa a fost, am fost si am fost degeaba.
Coincidenta? .....Eu nu cred in asa ceva!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 26Geo):

E prea clar ce s-a intamplat. 1. era ceva ce iti doreai, nu cunosteai dar stiai cum arata ochii verzi, parul blond si cum suna acel accent. 2. era ceva de care erai sigur, chiar te temeai ca o sa fie asa, ca si cum nu inveti pentru examen, visezi ca-l pici, si-l pici. laughing Logic ca-l pici.
Daca esti atent la vise o sa gasesti doar informatii pe care le detii, amestecate, dar nimic nou, dorinte, temeri, si ceva random, sau e random pentru ca nu intelegem cum lucreaza subconstientul cand dormim. thinking

| N1no a răspuns:

Chestiile astea sunt adevarate,eu am vazut un trup de om cu tot cu fata, care statea ascunsa dupa un stalp, iar altadata o pisica neagra se tinea dupa mine si niste prieteni, noi o goneam se ducea pe alta strada si apoi vendea dupa noi.L un moment dat cand am ajuns cu prietenii la casa la unu din ei, pisica ne astepta la us. Dadeam cu pietre in ea nimic.Pana la urma a lovit-o unu in cap si a plecat.Toate s-au intamplat pe la 2-3 noaptea.

| 26Geo a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai asta e, imi doream chestia asta, si am visat-o dar care erau sansele ca eu sa o gasesc pe ea dupa ce am visat-o acum 10 ani? Nu credeam ca o voi cunoaste niciodata,acum pe bune, cate fete blonde cu ochi verzi mai exista? Eu zic ca nu prea multe, sunt foarte rare si in plus, cu accentul ala si mai mici sansele, d-aia sunt asa confuzsad

| Roadstar a răspuns:

Te inseli, uite,, diavolul'',, satana''dracu', etc.
http://www.trilulilu.ro/......-pe-satana

| Mădă0611 a răspuns (pentru 26Geo):

Cand cauti ceva, gasesti. Cautai o fata asa cum iti place, ai gasit-o, daca voiai bruneta cu ochi caprui, blonda tot acolo era, dar n-o observai, sau nu era asa importanta pentru tine cum e acum. Nu mai cauta semnificatii in vise. Si apoi se poate sa crezi ca ai visat, n-o sa stii niciodata daca chiar ai visat sau ti se pare, pentru ca ti se pare prea tare. tongue

| 26Geo a răspuns (pentru Roadstar):

Mersi maestre, l-am vazut a 2-a oara pe dracu, e in clip sub forma lui C.V. Tudorrolling on the floor tare clipulbig grin

| 26Geo a răspuns (pentru Mădă0611):

Si daca nu mi se pare si asa e? Oricum, o sa vad pe parcurs ce si cum, nu are rost sa facem o discutie pe tema asta ca cine stie cand mai terminamlaughing
Ms oricum.

| 26Geo a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri.

| Miauti a răspuns (pentru 26Geo):

Pt ca un copil are o credinta mai mare decat un adult. Si in al doilea rand imaginatia este cea mai puternica putere al omului.

Si uite aici o explicatie: http://pazniculviselor.blogspot.ro/2011/09/teorii-imaginatia.html

| miriam18 a răspuns:

Poate ca ti s a aratat eu te cred pentru ca intamplarea cu pticul la avut si mama mea cand a fost mica 7 ani si ea l-a vazut si a fost nasol.

| 26Geo a răspuns (pentru miriam18):

In ce sens a fost rau?

| miriam18 a răspuns (pentru 26Geo):

Pai vroia sa o omoare se urca peste ea sa o sufoce pentru ca mama mea s a nascut in familie de oameni ortodocsi si a trecut la religie penticostala mama mea cerde ca acel diavol a vrt sa o omoare cand a fost mica pentru ca stia ca va trece la alta religie.

| 26Geo a răspuns (pentru miriam18):

Da,dar diavolul nu are legatura cu schimbarea religiei cuiva.Probabil ca ceea ce a visat ea reprezinta alta chestie.Are alta semnificatie, uite ce am gasit:
"Daca sunteti atacat de un diavol, in realitate nu va stapaniti si nu sunteti galant."
"DIAVOL: pericole din exterior sau chiar din interiorul tau, acea parte negativa a ta care îsi împiedica evolutia; placere de a face rau sau de a distruge, rputate, sentimente negative, gândire negativa, autodistrugere, actiuni prin care îti faci singur rau sau îi afectezi negativ si pe ceilalti; teama, anxietate, riscul de a gresi sau de a face ceva necinstit; tentatie, ispita, pacat."