| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ce părere aveți de faptul că biblia și implicit toate religiile (creștinism, iudaism și islam) condamnă relațiile sexuale înainte și în afara căsătoriei?

92 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ehe, le condamna si pe alea in cadrul casatoriei daca nu indeplinesc 234324 de conditii...

| Jay1 a răspuns:

Căsătoria este înființată nu ca să ne stricăm, nici ca să ne pîngărim, ci ca să fim curați. Ascultă pe Pavel cum zice: Din pricina aprinderii, fiecare să-și aibă femeia sa, și fiecare bărbatul său. Două pricini sînt pentru care s-a înființat căsătoria: ca să fim curați și ca să ne facem părinți; dar, din aceste două, cea mai însemnată este curăția. Cînd a intrat pofta, a intrat și căsătoria, ca să taie obiceiul cel neînfrînat și să ne facă a ne mulțumi cu o singură femeie

| Holiday a răspuns (pentru Jay1):

Multi dintre preferatii spiridusului au avut baxuri de neveste, amante si tiitoare.

| Digikey a răspuns:

Daca dragoste nu e macar o

| Irinel15123532 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu este adevarat, Dumnezeu a creat actul sexual in cadrul casatoriei, nu il interzice si nu spune nicaieri vreo conditie de indeplinit, in cadrul casatoriei, repet.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dă-mi doar un exemplu, doar ca să știu despre ce vorbești.

| Celcestietot a răspuns:

Totul tine de moralitate. Dacă Dumnezeul cel adevărat vrea ceva de la tine, îndeplinește-ti datoria.

| Meme10Memu a răspuns:

Instructiuni de manipulare corecta a trupului. Dumnezeu da porunci spre binele nostru.

| Meme10Memu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt multe instructiuni de manipulare spre binele nostru din partea lui Dumnezeu. Mediul inconjurator si trupul sunt ca o masinarie foarte complexa.

Prin inmultire necontrolata omul a ajuns la industrie si poluarea mediului.

Suprapopularea e o inmultire necontrolata. Daca Dumnezeu nu facea ca oamenii sa imbatraneasca si sa moara suprapopularea avansa mai repede. Industrializarea e o masura gresita a omului pentru a controla suprapopularea. La Armaghedon Dumnezeu va face o reglare a suprapopularii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Mda, deci dumnezeu nu are nicio problema cu sexul oral nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Religiile au fost scrise de oameni pentru oameni in vreme cand sexul era ceva extrem de tabu daca ma pot exprima asa. Vremuri in care omul era invatat ca trebuie sa se rusineze de corpul lui, vremuri in care femeile era discriminate in absolut orice, vremuri in care sexul nu era studiat, nu exista protectie.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Corect, intrebarea e: dovada, dovada?

Vezi pentru detalii https://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Daca tie in cadrul FAMILIEI iti place sa mananci rahat, nimeni nu se opune dar Dumnezeu spune ca trupul omului este un TEMPLU si trebuie sa-l cinstim. Este optiunea ta daca iti place sa consumi dejectile partenerului tau. Succes.

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Citeste Cartea Cantarilor din Vechiul Testament.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danut):

Nu stiu cum e la tine, dar partenera mea se spala. Si eu ma spal.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danut):

Dar inteleg punctul tau de vedere, ca la tine JEGUL e in floare, stiu asta de cand ai afirmat ca cele doua copile de la Caracal au meritat sa fie ucise pentru ca nu s au rugat la dumnezeul tau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ha, ha. Si atunci de ce naiba ne mai batem capul cu stiinta si alte porcarii de-astea? Satana, desigur.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Vezi indienii ce meseriasi sunt la capitolul asta din vremuri stravechi. Bine, in ultima vreme a cam inceput sa ii loveasca crestinismul la cap si sa se prosteasca...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Irinel15123532):

Hahahaha, dumnezo' a creat actul sexual. Good one! Dupa care a creat bolile sexuale, incompatibilitatea sexuala intre parteneri, si toate cele. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Fara sex in post, fara sex simbata daca vrei duminica sa mergi la biserica, fara sex duminica dimineata, desigur. Fara sex la toate crucile si cruciulitele din calendar...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Auzi tu, dejectii. Ce debil. Pai daca trupul omului e un templu, atunci cum de genereaza dejectii? Tot ce vine din templu e sfint, deci trebuie adorat si consumat cu smerenie. Corect? big grin

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si cred ca trebuie sa intorci si icoanele

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Degeaba, ca barbosul suprem tot te vede. Tre' sa te sexezi cu rusine si plin de frustrare, repede, nu cumva sa iti placa prea mult ca e pacat. Scopul actului e procrearea, nu sa te simti tu bine.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru suntserios):

Intre un sot si sotia lui, nu. Dar relatiile sexuale in afara casatoriei sunt condamnate de Dumnezeu si pedepsite.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Unde ai citit tu in biblie treaba asta?
Eu am citit altfel. Dar repet, cu sotia, intre un sot si sotia lui, Dumnezeu pedepseste relatiile sexuale in afara casatorie, este curvie si preacurvie.

1 Corinteni 7:5 ''Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, apoi să vă împreunaţi iarăşi, ca să nu vă ispitească Satana din pricina nestăpânirii voastre.''

Biblia spune ca intre un sot si sotia lui nu trebuie sa existe abstinenta, DECAT prin buna invoiala, intre ambii soti, pentru post si rugaciune, pentru un timp, poti sa intretii relatii sexuale cu sotia ta chiar aca esti in post daca nu te poti stapani, nu este pacat.
Actul sexual nu a fost facut de Dumnezeu doar pentru procreere, ci Dumnezeu interzice abstinenta, desigur FARA metode contraceptive AVORTIVE, acelea ucid, fara pilula de a doua zi sau sterilet, acele Omoara ceea ce deja s-a format, ucid copilul, acolo e viata, este crima. Prezervativul nu este avortiv, pentru ca el nu face altceva decat sa nu se intalneasca cele doua celule, dar odata ce ele s-au intalnit, orice interventie asupra lor este crima.

Toate aceste lucruri le-ai fi stiut, daca ai fi citit-o.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Minciuni. În Biblie nu există așa ceva.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acestea nu au existat pana la caderea in pacat, si sa iti mai spun ceva, nu Dumnezeu le-a creat, ci omul. Nici nu ai idee ce se intampla la nivel mondial, strategii politice ascunse si interese ale unor oameni influenti care nu se fac vazuti public. Si razboaiele sunt programate cu mare tactica, totul este calculat si se indreapta spre ceva, spre ce, inca nu stim. Suna ciudat dar este adevarat. Omul in dorinta dupa putere a schimbat lumea aceasta asa cum a facut-o Dumnezeu, a creat bombe nucleare care pot distruge jumatate din planeta in cateva secunde, si desigur, si boli.
Un vechi citat spunea ''Nu vorbi despre ce nu cunosti''

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Majoritatea nu citesc mai deloc, iar daca au citit, au citit vreo 2-3 articole de pe internet despre teoria Big Bang și ceva legat de teoria evoluționistă, iar acum sunt atei. Dar motivul principal al acestora pentru care sunt atei, este fuga de moralitate. Dacă Dumnezeu le-ar fi permis absolut tot ce le trece lor prin cap, i-ar fi recunoscut existența cu mare drag.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Intr-adevar, de aceea nu se intorc multi la Dumnezeu pentru ca trebuie sa renunte la lucrurile imorale, rele si distrugatoare chiar pentru ei insisi. Exact ca in pilda fiului risipitor, fiul a ales sa plece de acasa, dar tatal sau l-a asteptat. Fiul trebuie sa stie ca la tatal sau gaseste dragoste si acceptare, dar tatal nu se va schimba pentru a-i fi pe plac fiulu, sa fie fiul fericit ca are un tata care acum se drogheaza si el, pentru a-i fi pe plac fiului. Tatal isi mentine sfintenia si pozitia, si isi asteapta fiul ratacit, biblia spune ca ''a taiat vitelul cel ingrasat cand s-a intors fiul acasa ca sa se veseleasca'' Un vitel nu se ingrasa intr-o saptamana, ceea ce inseamna ca tatal si-a asteptat fiul sa se intoarca din prima zi in care a plecat. Principiile Lui Dumnezeu raman aceleasi, si sunt in totalitate spre binele nostru.
A bea alcool in exces (ficat distrus), a fuma (durata de viata mai scurta, cancer, plamani distrusi), a te droga (poti contacta Hiv, schizofrenie, suicid), a plati sau a intretine relatii sexuale in afara casatoriei (boli incurabile, sarcini nedorite care duc la avort, crima), a minti (scaderea respectului de sine, teama de a a fi prins, relatii distruse), a fura (inchisoare, distrugerea celeilalte persoane care banii furati puteau fi pentru medicamente sau plata chiriei), toate sunt distrugatoare si omul stie asta, dar din cuza placerii de moment, risca totul, si adesea, pierde totul.
Dumnezeu vrea tot ce este mai bun pentru noi, El prin poruncile lui, urmareste interesul nostru, ne vrea binele, nu ne-ar feri de ceva cene face bine, El vede in perspectiva, stie unde duce un anumit lucru, stie ca ne va distruge.
Este Tata, ne iubeste si ne vrea doar si doar binele. Slava Domnului Iisus ca acum putem fi mantuiti si am primit Duhul Sau cel Sfant, unde in vechiul testament Duhul Sfant nu ramanea in om, dar acum prin sangele Lui Hristos, Duhul Sfant locuieste in fiecare credincios, si il intareste si ii da putere sa biruiasca raul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Hahahaha, dar nu. Nu ai nimerit-o. Oricum dumnezo' iarta tot cu exceptia sinuciderii, nu?