| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ce părere aveți de faptul că biblia și implicit toate religiile (creștinism, iudaism și islam) condamnă relațiile sexuale înainte și în afara căsătoriei?

92 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pentru ca toate cele mentionate de tine au cam aceeasi profeti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum nu ai tehnologia necesara, uai? Implantezi un ovul fecundat deja aka zigot in uter. Cum nu poti sa faci asta in 2020?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai ce, tu stii? Tu crezi bazaconiile dintr-o carte de povesti scrisa mult mai prost decat Lord of The Rings, de exemplu. Eu cred ca nu are nici un sens creationismul biblic si daca te uiti in jur o sa vezi ca exista dovezi interpretabile destul de usor care conduc la cu totul alte concluzii. A, da, stai, Satana a facut de fapt desenele de la Nazca sau cosmonautii de pe piramidele egiptene...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce caracater, ce fapte, ce tehnologie poate dovedi cu 2000 de ani mai tirziu ce s-a intimplat? Nu stim ce s-a intimplat in 1989 la noi si acum vii si zici ca multi au vazut pe gizas facind chestii... care sunt aia? Cum de istoricii mari din perioada respectiva nu au mentionat deloc marile minuni?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De fapt, s-a produs o greseala in ceea ce am scris. Uite cum ar fi fost corect : Cum puteam implanta un ovul daca noi nu aveam tehnologia necesara si suntem singuri in Univers asa cum spun multi savanti?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca eu stiu? Eu sunt cel considerat nebun de catre voi, ce mai conteaza parerea unui nebun? Conteaza acum la tine care esti om 100% sanatos mintal daca crezi sau stii ca asa s-a intamplat. Eu oricum stiu ca extraterestrii exista, asa ca nu imi fac probleme de acele desene de la Nazca.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

,,Cum de istoricii mari din perioada respectiva nu au mentionat deloc marile minuni?'' -> pai cine a participat la eveniment spune sau scrie, nu altul din alta parte a lumii.
Iisus a avut peste 500 de martori.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai nu sintem singuri, asta e elementul-cheie omis din biblie. Poate ca era initial acolo si a fost scos intentionat. Asta mergind pe logica ca gizas asta chiar a existat. Si in linia asta avem explicatia invierii si a ridicarii la cer la fel (teleportat ceva nanoboti care sa il "repare" si apoi inaltat la nava-mama cu o unda gravitationala - astea sunt concepte la nivelul la care am ajuns sau il putem imagina acum - daca ai ratat cumva stirea, deja se folosesc nanoboti injectabili pentru eliminarea tumorilor, de exemplu).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Haha, hai sa fim seriosi. Scrie in biblie, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bineinteles ca in Biblie scrie. Ce, tu nu crezi ce arunca savantii pe gura?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In Biblie ne spune ca nu suntem singuri, ca mai sunt si alte fiinte in afara de oameni (nu ma refer la animale), dar cred ca nu ai observat asta. Si daca a fost la nava (Iisus), a fost la ingerii lui Dumnzeu.

| milan9 a răspuns:

Acest fapt este de natura sa protejeze familia.

| ania a răspuns:

Foarte bună, e rețeta Creatorului pentru fericire și sănătate fizică, spirituală

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Injeri my ass. Aici deviezi complet de la logica. Civilizatie superioara, cam la fel cum pareau conquistadorii cand au debarcat in America Latina, nu ingeri.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Dar relatiile sexuale in afara casatoriei sunt condamnate de Dumnezeu si pedepsite."

Ete na...
"Am şaizeci de împărătese, optzeci de ţiitoare şi fete fără număr..."

Stii cine e asta? O fi Satana, sau un favorit al spiridusului tau?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Una este un om, alta o ființă cu un altfel de corp. Frate, dacă tu nu înțelegi nimic din Biblie și dacă nici macar nu ai citit-o (așa de curând măcar), nu este vina mea. Cică deviez de la logică...
De la logică deviezi tu, nici macar nu cunoști cum de am venit noi pe lume, și ai recunoscut că practic nu crezi in nicio teorie completă. Păi, atunci cum stă treaba?
Voi ateii când nu mai aveți argumente, aruncați cu tot felul de chestii fără sens, ca să plecați până va biruiește adevărul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Adevarul. ADEVARUL. Cum poti pretinde ca detii adevarul? Poate Ispirescu il detine. Sau poate Stephen King a nimerit adevarul in vreo carte. Sau... de ce naiba pierd timpul aici?
P.S. Din biblie fiecare intelege ce vrea, dar nu imi zi ca are vreo urma de logica!

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu îți scriu ceea ce este în Biblie, nu altceva. Teoriile cu privire la creație sunt mai lipsite de logica, cică t-rexul a devenit găină, GAINA! Doar exemplu de o teorie am dat aici. Dacă vrei, rămâi în timpul tau nepierdut, căutând teorii fără sens.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Holiday):

La inceput era asa pentru ca oamenii sa se inmulteasca mai mult si mai repede. Cand se nastea un baiat intr-o familie era o binecuvantare, deci ne dam seama ca erau raritati baietii pe atunci. Dar apareau conflictele si geloziile intre neveste iar asta a fost corectat cand a venit Isus pe pamant cu o noua lege!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De asta au aparut neoprotestantii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Aia si inca vreo cateva zeci de adunaturi, fiecare cu ce le convine lor sa interpreteze din bazaconiile alea...

| GicaGigekGica a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din cate vad tu esti ateu.
Sa zicem ca Universul a fost creat prin evolutie. A explodat o stea care in miliarde de ani au aparut planete si fiinte.
Problema e cine a creat steaua care a explodat, nu e asa?

Acum o sa ziceti: Da, dar daca Dumnezeu a creat lumea cine l-a creat pe Dumnezeu?

Nici o teorie nu e precisa, dar totusi noi EXISTAM. Deci cineva sau ceva ne-a creat, asa ca din aceste doua teorii doar una e corecta!

Prima teorie: nu poate sa demonstreze nimeni ca a existat acea stea veodata. Pentru ca asta s-a intamplat acum miliarde de ani.

A doua teorie: Daca exista Dumnezeu poate sa se demonstreze. Logic, ceva ce exista se poate demonstra, chiar daca dulceata divinitatii sta in credinta si nu date fixe care oricum nu ne-ar ajuta sa stim de unde vine si ce face Dumnezeu.
Dar sa zicem ca Dumnezeu nu vrea sa arate tuturor oamenilor ca el exista. Dar credinciosi daca nu ar fi asistat la minuni si Dumnezeu nu i-ar fi ajutat in viata oare nu s-ar fi pierdut in atatia mii de ani ideea de Dumnezeu? Adica sa te inchini la un zeu inexistent atatia ani te-ar descuraja.
Eu acum ceva timp ma gandeam care din aceste doua variante e adevarata si am ajuns la raspunsul acesta. Dumnezeu exista!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Sint sceptic. Consider ca discutia privind crearea Universului ne depaseste complet in momentul asta si e o risipa de resurse inutila. Cu teoria lui gigel cel chel care face totul din nimic nu am mare lucru pana cand vin astia crestinopati si incep sa arunce in bol concepte sinistre ca "pacat" "lege divina" "judecata de apoi" si alte ineptii. Nu te descurajeaza inchinatul la bau-bau ca tu oricum mori si transmiti SPERANTA aluia de dupa tine. Biblia si religiile in general sunt ca morcovul atirnat sub nasul magarului - tot promit, si tot promit, si tot promit chestii. Probabilistic, unora li se si indeplinesc dorintele, asa ca se transmite ciuma asta mai departe. Pai daca eu imi doresc ceva foarte mult si fac ce trebuie ca sa obtin acel ceva, crezi ca mai conteaza daca ma rog sau nu sa imi mearga bine? Daca ma rog si imi merge bine, e oricum meritul meu plus un mic dram de noroc, daca nu ma rog si imi merge bine, e iar meritul meu.
P.S. Concluzia ta e una filozofica. Si daca exista... e femeie sau barbat? E alb sau negru? Poate ca e un ochi in virful unui tentacul?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ma descurajeaza inchinatul la Bau-bau pentru ca asa cum am zis si mai sus daca nu ar exista atunci cu adevarat s-ar fi risipit ideea de divinitate.
Pentru ce intrebarile astea...e femeie sau barbat? E alb sau negru? La ce folos sa stim cum arata daca ochiul uman nu-l poate vedea? Este un duh...sau ce stiu eu, poate nu. In Biblie scrie ca e mai stralucitor ca razele soarelui. Dar totusi daca am sti cum arata, ne-ar ajuta la ceva?
Pentru tine nici o teorie nu e adevarata, dar totusi existi...corect? Nu iti pui si tu intrebarea de unde vii? In lume nimic nu apare, nimic nu dispare ci totul se transforma. Din cate vedem toata creatia lui Dumnezeu e asa, deci nu o sa dispari pur si simplu cand mori.
Dar mai e sufletul, nu e materie, dar e ceva. Oare nu Dumnezeu a creat sufletul?
Prin mesaje nu pot sa iti transmit sentimentele si emotiile mele deci orice ti-as zice aici nu te-ar misca...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Daca am sti acum arata ne-ar ajuta, ca nu i-am mai da bani. Femeile cel putin au nevoie de machiat, de treburi stralucitoare gen catedrale, etc. Legat de ce zici cu ideea de divinitate, imi pare rau dar trebuie sa te contrazic. Ideea s-a perpetuata datorita mizeriei in care s-a scaldat mereu majoritatea populatiei. Vezi de exemplu acum unde se intampla sa fie procentul de necredinciosi cel mai mare - in tarile unde populatia e foarte bine educata, o duce bine material, si e condusa cum trebuie. De-alde Norvegia, Suedia, de-astea. P.S. Vin de la mama si de la tata, o sa ma duc in nimic mai devreme sau mai tirziu. Sint foarte curios daca o sa prind ceva cataclisme/salturi de progres tehnologic/stiintific majore sau nu cu mult mai mult decat ma doare de unde vin si daca ma duc undeva. Eu sunt impacat cu ideea ca o sa dispar pur si simplu. Majoritatea oamenilor nu pot concepe asta, si uite unul dintre cele mai solide motive care mentin in viata ideea de divinitate si tot ce vine cu ea. P.S. Spanacul de teorie cu sufletul e vechi si mi se pare jenant. De-ar avea macar aia credinciosi suflet...

| GicaGigekGica a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiu ca te crezi mai destept ca ceilalti si ca stii adevarul ca nu exista divinitate si ca am aparut din rahat. Si mai stiu ca va veni vremea cand se va afla adevarul. Cand Dumnezeu va judeca fiecare om si nu vei putea zice ca nu ai stiut ca Dumnezeu exista, pentru ca multi oameni au incecart pana acum sa iti arate asta dar tu tot impietrit esti...Nu conteaza, eu mi-am facut treaba, acum tu esti de vina
Dar am si eu o curiozitate, cine a creat Pamantul. Ce crezi tu?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aa, si in legatura cu tarile sarace si credinciosii. In aceste tari sarace sunt multi credinciosi pentru ca STIU ca doar Dumnezeu le este scaparea. Pe cand in tarile bogate toti se distreaza, mananca, beau si nu se mai gandesc ce o sa manance maine pentru ca au viitorul asigurat (Pe Pamant) In concluzie nu le mai trebuie Dumnezeu.
Asa e omul, cand o duce bine uita de Dumnezeu dar la necaz isi aminteste de el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nu stiu adevarul, insa nici ailalti nu il stiu. Cine a creat pamintul? Un eveniment aleator care a creat o masa cu suficienta forta de atractie care sa traga tot praful cosmic din jur si sa iasa o planeta. Sau poate niste reptilieni. Sau poate un spiridus. P.S. Pareai rezonabil, insa ai inceput cu timpeniile cu judecatul...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Ete, fis. Imi place ca o dai bine filozofic, dar ai stricat toata treaba cand ai inceput cu prosteala aia cu judecata...

| RAY a răspuns:

Ca toate trei au acelasi carte, unde scrie ca trebuie sa faci nunta la primarie si la biserica?