| TeoCata1804 a întrebat:

Ce parere aveti despre religie(in general)? Eu unul cred in Dumnezeu.Dar cand incep sa caut despre lume, univers, viata, evolutie etc nu prea mai cred.Adica mai mult ma convinge stiinta decat crestinismul. Uneori Dumnezeu mi se pare un basm alteori un adevar.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cand vorbim de stiinta,numai exista vorba de credinta, de a crede, noi stim, noi cunoastm, nu credem, nu credem ca daca te arunci de la etajul 9 nu vei cadea, stim ca vei cadea, asta e diferenta intre eu cred vs eu cunosc, cei care cred nu cunosc de aia se numeste credinta ei doar cred atat

https://www.youtube.com/......tps?/watch

Dumnezeu e un personaj fictiv care a creat de un trib evreiesc,asta se poate dovedi si evrei recunosc asta,asta orice teolog stie,iahve,elohim,EL, zeu razboinic, evrei au fost politesti apoi mult mai tarziu devenind monoteisti, exista mai multe variante de geneza, potop, practic sunt povesti copy paste din alte basme de la vecini evreilor

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestinismul este infimat de catre vechiul testament
voi sunteti martori mei, inainte de mine nu a fost nimeni si nici dupa mine nu va nici un mantuitor

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Lasa man.S-a razgandoit zeul evreu, ca si in cazul incestului rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Zeul evreu avea un singur popor atat, chiar iisus spune am venit pentru copii lui israel ca apoi sa spuna sa mearga apostoli lui in toata lumea, clar au fost mai multe variante dar biserica a ales ce a vrut

| anonimg a răspuns:

"Intr-o zi, pe cand Se ruga Isus singur deoparte, avand cu El pe ucenicii Lui, le-a pus intrebarea urmatoare: "Cine zic oamenii ca sunt Eu?"
Ei I-au raspuns: "Unii zic ca esti Ioan Botezatorul; altii zic ca esti Ilie; altii zic ca a inviat un proroc din cei din vechime."
"Dar voi", i-a intrebat El, "cine ziceti ca sunt?"" (Luca.9:18-20)

Asa te intreb si eu pe tine: Tu ce crezi despre El? Este bine sa te iei dupa ce cred altii -in mod pozitiv sau negativ- sau este bine sa cercetezi tu aceste lucruri?
Daca este bine sa cercetezi singur cum stau lucrurile, atunci citeste Biblia pentru ca in ea se vorbeste dspre Dumnezeu. Ea este baza intregului crestinism.
Nu te lua dupa gandurile rele care spun ca Biblia este o carte grea de inteles. Daca stii sa citesti, atunci citeste-o. Matematica, fizica, chimia, nu sunt ele mai grele de inteles?
Daca nu ve intelege un pasag din Biblie, nu-i nimic; mergi mai departe, pentru ca in cele mai multe cazuri se explica in alta parte. Ce, oare am cunoscut cu totii toate lectiile de la matematica, fizica sau chimie? Nu. Si cu toate acestea tot am trecut clasa.

Uite, libraria SolaScriptura te poate ajuta sa cunosti Biblia in doi ani. Cursul este gratuit, si incepe in cateva zile. Grabeste-te sa te inscrii dand clic pe "Biblia" din link-ul acesta: https://solascriptura.ro/cursuri

| Mircea08 a răspuns (pentru anonimg):

Nu am inteles cum o librarie face cursuri, dar eu stiu ca in capitalism nimic nu este gratuit. Cred ca libraria careia ii faci publicitate preda o dogma, dogma bisericii care a infiintat-o, cu scopul de a recruta adepti. Desi cursurile sunt gratuite, odata ce adeptii vor intra in biserica respectiva va trebui sa plateasca zeciuiala. Daca am gresit ceva, te rog sa ma corectezi
In rest, ceea ce ai scris este CORECT!

| anonimg a răspuns (pentru Mircea08):

Cursurile sunt 100% gratuite. Trebuie doar cursantul sa isi ia timp pentru a parcurge acel curs.
Cursul nu este facut dupa o dogma, ci dupa Scriptura. Nu se intra in teologie, in lucruri grele de inteles, ci cursul este facut pentru a intelege Biblia, pentru a ne familiariza cu ea.
Sunt oameni care vor sa o cunoasca, dar ei nu au timp, sau poate nu indraznesc sa o citeasca singuri, sau le este greu sa isi faca ei un program pentru citirea acesteia. Libraria SolaScriptura vine in ajutorul acestora, si ii incurajeaza si pe altii ca sa se familiarizeze cu ea.
Asadar nu este pentru recrutari de "adepti".

Tu spui: "Odata ce adeptii vor intra in biserica respectiva va trebui sa plateasca zeciuiala".
Raspuns: nimeni dupa terminarea cursului nu este obligat si nu trebuie sa mearga la vreo biserica. Nu exista vizite la domiciliu; cursurile sunt 100% prin posta romana. Nu se cere nici macar o fotografie, ci doar o adresa/casuta postala a serviciilor postei romane pentru corespondenta.

| AC4S4 a răspuns:

Hristos nu este o religie. Hristos este Calea, Adevarul, Viata.
Stiinta nu se contrazice cu Dumnezeu. Dumnezeu a creat totul.

Daca uneori Dumnezeu ti se pare un basm, inseamna ca nu ai credinta. Citeste Evanghelia si ai sa vezi cine este Hristos si care este planul lui Dumnezeu pentru oameni.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dumnezeu se contrazice cu crestinismul

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

"Crestinism" e un termen mult prea larg. Daca prin crestinism ne referim la cel biblic, atunci, nu, Dumnezeu nu se contrazice cu crestinismul.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Cum nu man, daca dumnezeu spune ca nu va fi nici un mantuitor in vechi, plus ca vechea lege evreiasca conform bibliei stim ca nimeni nu o poate schimba, iisus a schimbat multe, legile lui dumnezeu sunt vesnice sau provizori, daca sunt provizori este blasfemie sa afirmi asa ceva

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Ce prosti suntem, man. Nu a cost nici in incest.nevasta lui Cain a fost fiica lui Lilith. inseamna can era frati vitregi rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu a predestinat absolut totul,inclusiv ceea ce scriu eu si tu, dumnezeu a facut asta la creatie,in clipa creatiei a hotarat absolut tot, asa ca nimeni nu are liber arbitru face ceea ce dumnezeu deja a hotarat, dumnezeu nu se poate rasgandi nici el nu poate interveni asa ca daca esti bonav degeaba te rogi daca nu esti predestinat sa te vindeci, de aia povestea cu iisus e pura fantezie, dumnezeu nu putea, nu poate schimba absolut nimic

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Cum adica nu va fi niciun mantuitor in vechi?

Isus nu a schimbat nimic. Un om nu poate implini Legea. A fost nevoie ca Dumnezeu sa se intrupeze si sa implineasca El Legea. A murit apoi crucificat. Pentru cel care crede in Hristos, e ca si cum a implinit el insusi Legea.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru RobertG101):

Singura carte dupa care se ghideaza un crestin este Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Crezi ce alegi sa crezi.

| Panamax a răspuns:

Crestinismul seamna cu un banc rasuflat, dar asta n-ar trebui sa ne arunce total in directia cealalta a unui materialism de doi bani (gen Ray care nu stie nici macar fizica de clasa a 6-a).

| 6684464 a răspuns:

Spune-mi ce ai invatat din cautarile tale despre evolutie? Cu cuvintele tale.

| Sketch2 a răspuns:

Eu unul nu cred in existenta unei zeitati. Mai ales cand comparam stiinta cu religia, stiinta va castiga de fiecare data.