| AvalohAlyn a întrebat:

Există și oameni de știință care cred în Dumnezeu și în existența vieții după moarte? Nu este singurul sa stiti.Ce părere aveți?

http://www.cunoastelumea.ro/......lucinatie/

10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Au tradat Teoria evolutionista, este clar ca-i ceva necurat la mijloc, oameni cu carte care scot adevarul la iveala.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Cum să zic, faptul x om de știință crede într-o chestie de gen zâna măseluță, nu face acea chestie reală. Apelul la autoritate e eroare de logică... fizică, biologia și neuro-psihologie ne indică foarte clar că șansele să există vreo formă de viață după moarte sunt de 0%.

| AvalohAlyn explică (pentru SG1995):

Citeste cartile dr. Eben Alexander si o sa ai alta parere, ca exista viata de dincolo.Si o demonstreaza un doctor remarcabil.

| SG1995 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Prietene, chiar dacă aș citit experiențele lui Eben, sunt experiențele lui subiective, în timp ce era în moarte clinică, și probabil halucina, știa de exemplu că atunci când moare o persoană, glanda pineală secretă dmt, o substanță psihoactiva si halucilogenă care se găseste în plantele de ayahuasca, de ce? Simplu, ca creierul să se relaxeze și să fie confortabil cu moartea în sine. Procesul de moarte nu e ceva supranatural, e ceva banal, neuroni cedează, sinapsele mor, celulele nu se mai regenerează iar activitatea cerebrală se oprește, iar odată ce întâmplă asta, în realitate e adio, în rest poți crede ce vrei, și ce te face tine să dormi mai bine noaptea.

| AvalohAlyn explică (pentru SG1995):

Creierul lui Eben era complet nefuncțional, mort și totuși el a avut experiența aia, de aia zic că e o moarte clinică mai aparte a lua căci creierul nu mai funcționa deloc și deci nu avea nici ce sa mai halucineze.El o zice nu eu

| SG1995 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cum să o zic mai frumos: Dacă o spune Eben nu însemană că e și adevărat, odată ce creierul e 100% nefucțional ești dus, numai există cale de întoarcere, pentru că funcțiile cerebrale sunt out, adică din moarte cerebrală nu îți mai revi, pentru că a cedat sistemul. Deci e clar că Eben a fost în moarte clinică nu în moarte cerebrală, iar când mori, creierul nu colapsează odată, ci o face dreptat, cedează funcțiile principale, după îți pierzi conștiența, intri în stare vegetativă și după mori cu totul. Să numai zic că timpul intern e diferit de cel extern, deci experiența lui de câteva zile în Rai, Iad etc, ar putut în realitate să durere câteva sencunde până când creierul nu a mai putut procesa nimic.

| Algo098 a răspuns:

E vorba de castigul de popularitate, audienta, bani. Nu sunt lucruri reale. Daca erau lucruri reale, le-ar vazut toti, nu numai cativa care vor sa atraga atentia asupra lor prin fantezie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar oamenii de stiinta sunt mereu blocati de dz cand trebuie sa scrie cartea. Ei nu neaga existenta lui dz, ci confirma. Si din cauza asta lucrarile lor sunt absurde, si nu-s in stare sa vada adevarata forma a realitatii, ca mintea lor este blocata de cuvantul lui dz.

| Andresso a răspuns:

Si-au dat seama la un moment dat ca știința e ceva general si nu neapărat adevarat.
Oameni deștepți.