| anonim_4396 a întrebat:

Cand sunt in perioada menstruatiei nu am voie in biserica? dc?
funda:*

Răspuns Câştigător
| anonima20 a răspuns:

Ai voie sa mergi, doar ca n`ai voie sa saruti icoanele, sa te aproprii de vesmintele preotului. De ce? Totul porneste de la ideea ca intr-o biserica in care a curs sange nu se mai poate sluji.De aceea, mai demult, cand nu existau ob-uri si absorbante, femeile nu aveau voie in timpul menstruatiei sa intre in biserica pentru a nu exista riscul de a picura pe jos sange.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing))))))))))...nu are cum?! numai suntem pe vremurile buniciilaughing...winking