| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare pentru atei. In ce an credeti ca crestini se vor trezi la realitate? Si credeti ca o sa se intample? Se apropie ca lumea sa fie atheism= World peace... big grin

Răspuns Câştigător
| misterelvisz a răspuns:

Interesanta intrebarea! Din pacate marea majoritate a crestinilor sunt indoctrinati si condusi de mici catre "voia domnului"! La noi in societatea falsa si depravata sa fi ateu e inca un subiect tabu! In alte tari sunt mult mai deschisi! Iar omul de rand are nevoie de speranta si religiile vand una din cele mai puternice "viata fara de moarte plus nu stiu ce privilegi"! Pentru persoanele de rand e mai usor sa-si urmeze si asculte familia, prieteni etc. decat sa se documenteze si sa deschida ochii! Iar daca asta se va intamplla am certitudinea ca noi nu v-om mai exista in momentul acela! Oricum important e sa fi mai bun cu sau fara relige! O zi buna!winking

28 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ateismul nu implica neaparat lipsa atributelor nasoale care cauzeaza razboaiele si conflictele. Ce, ateii nu pot fi lacomi, idioti, vanitosi? Poate cind o sa fim toti budisti si hindusi...

| danut a răspuns:

DACA, si numai daca ai fi citit si informatile stiintifice de pe net ai fi aflat ca ESTE pus in ADN-ul uman imboldul de al cauata pe CREATOR. Deci cum ai vrea tu ca specia umana sa isi atace existenta in esenta? Intr-adevar sunt si dereglari in genetica anumitor indivizi dar sunt la o populatie minora care sunt tolerati (acceptati) ca dereglari sau "defecte" de "productie". P.S. Numai datorita lui Dumnezeu este cat decat o stare de pace pe pamant, daca nu era Dumnezeu, demult specia umana era disparuta.

| sublime89 a răspuns:

Pe masura ce va trece timpul, crestinismul va pierde tot mai multi adepti, pentru ca progresul omenirii e unul accelerat. Cunoasterea ne-a facut sa renuntam la religii, si ea a prograsat mult in utlimii 500 de ani, dar va progresa si mai mult in urmatorii 100 de ani. Aflam acum mai multe lucruri in cateva decenii, decat am aflat in precendele cateva secole. Deci crestinismul ar putea fi practic gata in mai putin timp decat credem noi. Eu cred ca se va sfarsi undeva intre 2200 si 2500.

| LeKaAlex a răspuns (pentru sublime89):

Bun Raspuns, ti-as da funda dar nu pot laughing.

| Liviu a răspuns:

Hai sa iti spun eu cum vad toata chestia 'religie - oameni' e in felu urmator.Stii cand cresteai si parinti tai te ocroteau si iti spuneau ca sunt langa tine la bine si la rau? Se sacrificau pentru tine,iti dadeau tie sa mananci ce e mai bun, faceau ei treburile mai grele, simteai mereu chiar si cand nu erau langa tine ca ei de fapt vegheau asupra ta? Ei bine, oameni vor sa aiba in continuuare sentimentu de 'siguranta' vor sa aiba la cine sa isi spuna problemele, la cineva sa se roage sa stie ca nu va rade, situatia ii ofera un oarecare confort.Psihicul sau actioneaza in altfel, daca ii se intampla un fapt bun, crede ca e de la dumnezeu.Ei bine, eu rog fiecare crestin in parte sa se roage sa poata zbura.SIgur nu va putea.Ori sa ghiceasca gandurile cuiva.Cei care sau lecuit de boli grave, au avut doar noroc, sau de la vreun medicament ceva.Chestia e ca multi nu inteleg lucru asta.Cred ca va mai dura ceva pentru Romania.Dar e mult pana prinde contur in alte tari, e mult pana se da la TV materiale pentru atei(e formulat cam prost dar in fine)Atunci omu de rand care are instinctul de turma, va vedea.Ca de fapt se inchina la stele, va renunta.Multi se cred crestini ortodoxi, multi se cred credinciosi, si se duc la biserica din joi in paste.Atunci cand au nevoie de ajutor se roaga happyMajoritatea nu cred,insa de gura lumi,si sa nu fie marginalizati,se ascund si ei happyIn fine,in sinea noastra toti stim de fapt adevaru, dar ne e frica sa il recunoastem. Popi/bisericile ar muri de foame happy Oricum in Romania avem cele mai multe biserici, in raport cu spitalele, gradinitele, scolile, licele etc.

| LeKaAlex a răspuns (pentru Liviu):

Dumnezeu ar exista daca ar raspunde crestinii la intrebarile astea 1. Cine l-a creat pe dzeu? 2. De unde vine? 3. De ce ne ajuta? daca erau raspunse ma faceam popa, dar uite ca n-avem raspunsuri ce-a ce inseamna ca nu exista, noi incercam sa le explicam asta dar ei ne injura sau nu ne baga in seama.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru LeKaAlex):

Ai zis că vrei niște răspunsuri, dar n-ai zis dacă veritabile sau nu. Deci o să răspund cu ce mă duce mintea și să ai un răspuns doar ca să te văd eu pe tine popă. laughing
1. Dumnezeu nu a fost creat, nimic nu a fost creat, totul s-a transformat și asta a făcut și Dumnezeu cu lumea, a transformat, nu creat... creatul e doar o formă de a zice pentru oameni care erau prea proști în trecut ca să înțeleagă. Iar Dumnezeu este forma supremă de existență, a fost din totdeauna.
2. Având în vedere că a existat din totdeauna, nu vine de undeva ci se află-n unde este din veci.
3. "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!" - Deci, Dumnezeu ne ajută pentru că suntem o creație a lui și vrea să avem grijă de restul creației sale.
Sa-mi dai adresa bisericii în care vei slujii, vreau să te vizitez. happy

| M25M a răspuns:

"Atheism" nu va fi egal cu "World Peace". Cu sau fara religii, cu sau fara ateism, vor exista si in viitor interese politice, teritoriale, economice etc. Nu conteaza ateismul sau religia intr-un stat vai de capul lui dar care are(un exemplu) ceva resurse de petrol...winking

| Alcyon a răspuns:

Sa crezi tu asta. Si comunistii erau atei, iar asta nu i-a impiedicat sa omoare oameni.

| Aiwendil a răspuns:

Nu se va intampla asa ceva pentru ca mereu vor fi oameni care vor fi si crestini si atei pentru ca traim intr-o lume a opusului si a echilibrului.
Si daca ar fi asa cum ai zice tu lumea cred ca ar lua razna, nu cred ca ar fi mai bine.Imagineaza-ti cum ar fi sa dispara dintr-o data toate animalel din lumea asta? E bine.Nu,nu e.E oribil.Se va produce un mare haos in intrega lume pentru ca e o conexiune intre planta-animal-om.

| Metalheadforever666 a răspuns:

De prostie nu o sa scapam niciodata si daca va fi numai ateism inca vor mai fi opinii diferite si contraziceri.

| Winchester308 a răspuns:

World peace pe naiba.Ti se pare ca in Ucraina se intampla ceva datorita religiei? Sau prin alte zone de conflict? Nu, se intampla pentru putere.

| LeKaAlex a răspuns (pentru Winchester308):

Daca Americani se bag in razboi cu rusi sau cu aia din Ucraina incepe al treilea razboi mondial. Sti ce vroia Hitler? Sa fie razboi si sa cucereasca el toata planeta si sa se numeasca Germania pamantu atunci numai vedeai ce era in Ucraina si in Afghanistan daca era asa nu vedeai un sarac in lume. Si de ce era World Peace daca castiga Germani razboiu? uite ca-ti zic. Ei erau destepti au facut prima racheta care depasea viteza sunetului. Americani stiau ceva de asta? Germani erau ce-i mai destepti si mai bine ei controla pamantu decat prosti nostri de presedinti. Da in Ucraina se intampla din cauza religiei este trista lumea(Stephen a zis daca il sti macar)

| Winchester308 a răspuns (pentru LeKaAlex):

Cred ca tu n-ai priceput nici 1% din ce am scris eu.Ti se pare ca ce se intampla acolo este din cauza religiei? Trebuie sa fi putit batut in cap.N-are nici o legatuara.Americanii se baga in razboaie ca vor sa dea bine sau pur si simplu se arunca si ei pe unde au de castigat.Din nou, religia n-are nici o legatura.
A zis Hanusha aia de nazisti.Noi doar i-am spus ca nu erau toti atei. Daca ar fi fost n-ar mai fi purtat aia cu "Gott Mit Uns", n-ar mai fi avut sens, nu mai ridica nici o morala.Era inutila.
Cred ca esti putin ametit si neatent la ce am zis.
Nu mai conteaza, vad ca iti este greu si te incurci in raspunsuri neintelegand ce vrem sa zicem asa ca ma rezum la asta: cu sau fara religie razboaie tot sunt, deci nu-i world peace.

| LeKaAlex a răspuns (pentru Winchester308):

Lol sunt batut in cap nu? Iti recomand sa mai te documentezi nitel cine este Stephen Hawking si mai vorbim si sa cauti un episod cu el ce vorbeste despre Dumnezeu, Religia aduce suferinta nu razboaie am gresit scuza-ma, sti ce-am vazut pe un site? Un om sa taiat pe spate pentru ca asa zicea religia lui, O copila din Afghanistan a fost violata si condamnata la moarte de catre parinti ca asa zicea religia lor, Cum dracu sa fie buna religia cand am vazut astea?

| Winchester308 a răspuns (pentru LeKaAlex):

Am spus ca esti batut in cap datorita greselii tale, in momentul ala erai batut in cap.Acum nu sunt sigur ca esti.Te intreb : Esti constient ca eu n-am spus ca religia este buna, ci dimpotriva, rea?

| LeKaAlex a răspuns (pentru Winchester308):

Ai zis ca razboaiele nu sunt din cauza religiei asa e but atunci eram grabit ca aveam treaba big grin

| LeKaAlex a răspuns:

Si daca tot ziceti de nazisti de aliati de ei ce nu ziceti? Ca ei au omorat mai multi oameni ca nazisti. Stalin in ani 30 a omorat 1 milion de oameni ia lasat sa moara de foame? asta nu ziceti dar de nazisti ziceti sau de aliati care au dat 2 bombe atomice si au omorat civili? ati uitat? si ei erau mai multi crestini si tot omorau oameni si Hitler castiga razboiu daca nu ataca Rusia si cand castiga razboiu era World Peace pentru ca erau atei. Si ca sa fie World Peace trebuia sa fie razboi.

| Zurelin a răspuns:

Si nazistii erau atei, si au realizat un razboi si un genocid de evrei... ateismul este opusul pacii

| anonim_4396 explică (pentru Zurelin):

"Si nazistii erau atei"... stii ca afirmatia ta este eronata nu?

| LeKaAlex a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic din ziua de azi nu dupa timpu ala acum 60 de ani

| M25M a răspuns (pentru Zurelin):

Gott mit uns! -- iti spune ceva?

| anonim_4396 explică (pentru Zurelin):

laughing asta ca sa nu para numai religiosii niste nenorociti sau ce

| MissHalcyon a răspuns (pentru Zurelin):

Crestinii au ucis mii de victime "in numele domnului" in trecut si spui ca ateismul reprezinta opusul pacii? Wow.

| AcceaptăAdevărul a răspuns:

Habrar nu aveti ce vorbiti unii...Hanusha are dreptate.Doamne cand vad ca nu aveti minte...
Eu sunt de acord cu stiinta dar nu in totalitate ceea ce o da spre partea ateismului e egoismul...Omul vrea bine, nu poate traii in rau.Lumea e imperfecta oamenii sunt imperfecti si tu zici ca ateismul aduce pace? Aceasta lume e predestinata imperfectiunii.
Ateismul e de fapt cel mai mare pacat tu zici Sunt Ateu ok dar zicand asta zici si ca esti own pe tine cand de fapt nu te poti controla pe indeplin si uiti ca nu te-ai creat singur te-a creat cu ajutorul iubirii contopiri a 2 celule. Poti sa te nasti din greseala, adica fara iubire omeneasca dar gandes-te celulele din care ai iesit de ce s-au unit puteau sa nu se uneasca si sa nu existi sunt o multitudine de cazuri.
Dumnezeu e o fiinta perfecta infinita din care ne tragem. Spune tu exista imperfectiune totala? Iti zic eu ca nu ar insemna distrugere moarte adica nimic 0 iar 0 e 0. ti se pare tie ca universul e 0?happy Poti tu s-au alt cineva cuprinde infinitul? Iti zic eu c anu...si totusi il folosim in matematica si etc intalegi? Folositi-va mintea

| LeKaAlex a răspuns (pentru AcceaptăAdevărul):

Atat cat cineva crede in Dzeu inseamna ca are un creier ca un om din jungla. Sti ce zicea mama ieri? Ploua si era SF Ilie si cica zbura cu calu prin ceruri. Am ras toata ziua cu fratemiu. Ce-a zis mama se gaseste numai in povesti de copii, se vede ca crestini n-au pic de inteligenta.

| LeKaAlex a răspuns (pentru LeKaAlex):

Despre stiinta ma refer