| LikeARollingStone a întrebat:

Salut, oameni buni! Ce parere are Biserica Ortodoxa despre Miscarea Legionara? O mare parte din membrii acestei miscari au fost ucisi pentru ca nu au renuntat la credinta si la Dumnezeu. Sunt ei recunoscuti in vreun fel de Biserica Ortodoxa? De ce pe Wikipedia Miscarea Legionara este descrisa ca o oranizatie terorista?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Indiferent de optiunea politica a cuiva, daca si-a dat viata pentru Cristos, poate fi considerat martir.

In wikipedia poate scrie (aproape) oricine. Pesemne ca, acolo, ML e descrisa ca o organizatie terorista fiindca: 1) asta e imaginea pe care o are si 2) spre sfarsitul activitatii ei, dupa asasinarea Capitanilor si a principalilor lui colaboratori, chiar a avut actiuni teroriste, facandu-si dreptate singura, cu pistolul.

| Holiday a răspuns (pentru RaduMD):

"Indiferent de optiunea politica a cuiva, daca si-a dat viata pentru Cristos, poate fi considerat martir."

Corect, cum si musulmanii care isi dau viata pentru Alah in atentate de exemplu, sunt considerati martiri de religia lor.
Nu e nici o diferenta intre crestinism si islamism.

| RaduMD a răspuns (pentru Holiday):

Intemeietorul crestinismului si-a dat viata sustinandu-si credinta cu pretul ei? Intemeietorul religiei islamice si-a dat viata sustinandu-si credinta cu pretul ei?

Martirii crestini isi dau viata in atentate? Dar "martirii" musulmani?

Deci, diferente exista. Dar trebuie sa le cauti cu ochi curat si fara prejudecati.

5 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

"O mare parte din membrii acestei miscari au fost ucisi pentru ca nu au renuntat la credinta si la Dumnezeu. "

Da de unde. Legionarii au fost eliminati pentru implicarea lor politica. Pe de o parte, au comis multe asasinate(asta ca sa iti raspund si la intrebarea cu organizatia terorista), pe de alta parte, miscarea crescuse in popularitate in randul populatiei (si mai apoi in ochii nazistilor), fapt ce a dus la reprimari din partea autoritatilor carliste si ulterior antonesciene.

| sublime89 a răspuns:

Biserica Ortodoxa are o parere foarte buna despre Legionari, asa cum a avut si-n perioada in care acestia au existat. Si ma bucur mult ca e asa, pentru ca ateii n-au decat de castigat din asta. Daca biserica ortodoxa a sustinut o organizatie terorista si criminala precum au fost legionarii, atunci inseamna ca e de acord cu astfel de lucruri. Cine se aseamana, se aduna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miscarea legionara,a amestecat religia cu politica, si s-au manifestat prin teroare si idei fundamentaliste care nu s-au potivit nici oamenilor nici vremurilor acelora.iar asocierea politica religie nu este potrivita nicunde nicicand, deoarece duce la abuzuri, tiranie, ucideri si impilare.