| anonim_4396 a întrebat:

Pentru că știu că sunteți mulți din voi pe aici în temă cu religiile sau chestii d-astea și știți cu ce se mănâncă, după părerea voastră, ați fi dornici să îmi dați sursele voastre de informații?
Nu contează de care... documentare, cărți, filme, site -uri, ce vreți voi.
De asemenea nu contează că-i din creștinism sau islamism sau satanism sau mai știu eu ce. Dacă se poate cât mai multe, orice are legătură cu asta e binevenit.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Pentru crestinism in primul rand Biblia. Eu cand am nelamuriri cu anumite versete sau vreau sa stiu ce spune Biblia despre un anumit lucru, caut pe aceste site-uri de obicei:
www.gotquestions.org (Protestant)
www.jw.org (Martori)
www.crestinortodox.ro (Ortodox)

Astea sunt doar cand am nelamuriri. Sa nu inlocuim Biblia.

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Numai Biblia pentru crestini, pentru celelalte, internetul.

| RAY a răspuns:

De stiinta te intereseaza? ca daca vorbim de basme,povesti sunt destule cate vrei ele find produse umane atat,avand ca baza speranta,frica,scopul vieti etc
suntem o specie de maimute primate care se crede de natura divina, nu suntem, suntem doar niste animale care isi urmeaza traseul firesc al vieti nastere-supravetuire-moarte si atat, nu exista dovezii ca exista dumnezeu, satana, zeii

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Și asta, nu cunosc cine știe ce despre știință, aş putea spune că mai deloc, adică cred că ar fi extrem de folos și interesant să știi despre ceea ce te înconjoară, descoperiri și altele, pentru totul există un început, probabil o să merg în paralel cu ambele, având surse protrivite.
Nu ai fi dornic să fii profesorul meu de știință? }}} Dar ai totală dreptate despre religie, am mai citit și eu niște chestiuțe pe ici, pe colo, apăi logica proprie despre credință și voiam să aprofundez tema asta religioasă, nu că aş crede sau ceva, doar niște cunoștințe.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Http://www.youtube.com/user/bartdehrman

Ehrman e ateu si profesor universitar de Noul Testament.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Bun link, multumesc man, tu esti agnostic sau ateu?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu, sunt pandeist.

| RAY a răspuns:

Xerxes1 alea sunt minciunii

| T0T a răspuns:

Citește cărțile principale ale religiilor care te interesează(cum ar fi Biblia, Coranul, Biblia Satanică etc). Poți să te informezi despre lucruri din viața de zi cu zi și dacă vrei o informație propriu zisă nu e greu să o găsești pe google și să o dezvolți cu altele. Odată ce știi chestiuni de bază e ușor să cauți ceea ce vrei pe baza a ce știi. Însă e destulă pierdere de timp. Cum zicea Ray, mai bine îți pierzi mai mult timp cu știința. Bazele deja le afli la școală și poți să le dezvolți de pe net ca să înțelegi mai bine și să îți fixezi anumite lucruri.

| xerxes1 a răspuns:

Pentru inceput citeste asta:
https://www.historia.ro/......gia-pagana

| VelaJohnny a răspuns:

Personal, doar citate din Biblie, informatii istorice de pe internet, gen wikipedia, la studiul personal din Biblie folosesc diferite auxiliare, gen asta

https://www.jw.org/ro/publicatii/carti/invata-biblia/

| AlexeHellsing a răspuns:

Surse pentru creștinismul răsăritean:
-Sfânta Scriptură
-Literatura Patristică
-Patericele/Proloagele

| suntsuper a răspuns:

Pentru inceput poti citi istoria religiilor de Mircea Eliade. exista nenumarate forumuri pentru asa ceva. Stiu un site unde acum cativa ani se purtau niste discutii foarte interesante legate de religii, ocult...Se numeste Lovendal. Articolele lui sunt putin absurde dar o sa vezi ca sunt interesante pana la urma