| GhostSura a întrebat:

Salut, TPU!
Am o grava problema si va implor sa ma ajutati... Va rog chiar frumos de tot. Am si cateva intrebari si as vrea raspuns de la persoane cu experienta, si fara misto.
In primul rand cred ca am un demon, diavol in mine sau ceva de genu, cum pot scapa de el? Uite de ce cred asta: Nu stiu, ca de cam 2 ani cam asa mi-a venit in minte asa fara sa ma gandesc eu, chestii urate, care si plang cateodata, adica, chestii urate despre mama mea, care nu vreau sa le gandesc, si nu pot scapa de ele, chestiile sunt de exemplu ca e curva, ca swge pl. etc, si ea nu e deloc asa, e ca persoanele normale, m-am si rugat la Dumnezeu, si vad ca nu prea m-a ajutat. Ce sfat imi dati?
Acum sa vad intreb ceva care le am in minte de mult.
1. Dumnezeu e langa mine?
2. Dupa moarte chiar se intampla ceva? Adica chiar te duci in cer? Si cine ma duce in cer? Si ce se intampla?
3. Credeti ca, un Dumnezeu bun, ne-ar trimite la Inferno, etc?

Va rog din toata inima sa-mi raspundeti la chestia cea mai importanta, chestia cu care am inceput subiect-ul... Ca chiar nu vreau sa ma gandesc la asta, avand in vedere ca mama mea nu este acel gen de persoana, si sincer, din tot sufletul as inebuni daca cineva s-ar lua de ea sau ceva de gen.

Inca odata, e chiar urgent.

Răspuns Câştigător
| MushroomSheep a răspuns:

S-ar putea doar sa intrii in depresie, la cate gandesti.
Ar trebui sa te calmezi, fiecar om isi pune intrebari.Eu mereu ma intreb daca chiar exista Dumnezeu,cum a aparut,oare are si El un Dumnezeu?
Ma rog, vom afla asta dupa moarte happy.
Te sfatuiesc aa mergi la o biserica, la un preot de incredere, sa te spovedesti sau ceva. Daca crezi ca preotul ii va spune mamei tale, du-te la cineva care nu o cunoaste.Ma rog, daca ar fi intrat un diavol in tine, erai nebun de mult.
Stai linistit, du-te la biserica pentru ca numai asa te vei "vindeca". happy
Succes!

| GhostSura explică (pentru MushroomSheep):

Dumnezeu exista cu siguranță laughing
Asta sunt sigur 100% happy
Despre raspuns, iti multumesc mult, o sa merg imediat, cand o sa gasesc una, ca sunt in Italia acum.
Inca ceva, preotul oare ce-mi face?

| doctorandus a răspuns (pentru MushroomSheep):

Dap, terapia cu agheasma, n-ar fi mai bine la psihiatrie?

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca iti spun sa NU te gandesti la un inorog zburator, ai sa te gandesti fix la un inorog zburator. Iar cu cat ai sa incerci sa te gandesti mai putin la acel inorog ai sa te gandesti mai mult, pentru ca asa functioneaza mintea umana.

Tie ti-au trecut prin minte in mod intamplator niste "ganduri urate" despre mama ta.
Ai incercat sa le reprimi, iar ele au rabufnit si mai puternic, cum era de asteptat.

Oamenii nu au control total asupra subconstientului, cu cat incerci sa te opui mai mult cu atat potentezi fenomenul.

Nu te mai gandi la asta, e cel mai bun sfat pe care ti-l pot da.

1. Probabil ca nu.
2. Probabil ca nu.
3.Nu. Si chiar daca o face, I'm a nice guy, so keep calm.

| AvalohAlyn a răspuns:

Se numesc ganduri eronate sau intruzive si sunt specifice tulburarii obsesiv compulsive.Nu sunt gandurile tale, sunt eronate, false dar tu le dai importanta si ele iti dau anxietate mare.Cauta un psiholog sau daca situatia se agraveaza urmeaza tratamentul unui psihiatru.Si te poti ruga si la Dumnezeu.Nu e mare lucru sa te duci la psiholog sau la psihiatru(sunt doua lucruri diferite), ei te pot vindeca. Apropo, nu ai niciun demon in tine, stai linistit, e un inceput de tulburare obsesiv compulsiva.Succes si sanatate

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Spune-i unui psihiatru roman ca ai ganduri intruzive si te vei vedea intr-o nuvela de kafka penca el nu stie cu ce se mananca

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat, daca ai diagnosticul de tulburare obsesiv compulsiva psihiatrul iti da tratament medicamentos, de obicei antidepresive si anxiolitice...Sunt multi in lume cu OCD,, obsesii, sunt si comunitati de self help pentru ei...gandurile astea oricum sunt eronate si neadevarate, vin in mod fals si nu rapeste luciditatea sau discernamantul omului ceea ce se si vede, el e constient de gandurile lui, eronate si le poate vindeca dar doaar daca vrea si ia tratament si face si psihoterapie.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar OCD face parte din tulburarile anxios-depresive.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu putem decat incerca unul dintre noi sa intram acolo si sa spuna ca se vede posedat de tarfa babilonului pe un cal si inconjurat de serafimi rosii desi nu vrea sa si-o imagineze, sa zicem ca cerul s-ar infuria pe el, sau ca isi omoara prietena pentru ca ii e frica sa se culce cu ea, sau ii e frica sa calce pe gresie vazand semnele crucii- toate ganduri intruse

in conditiile in care e adevarat ce se intampla la unele centre mai rasarite de ocd in lume dar cum vezi si tu sper, stadiul psihologiei in Romania e o combinatie de crestinism steril cu ateism care mai degraba seamana tot cu reactia crestinismului la erezii in evul mediu si cu dictionarul atomist de boli psihice si medicamente proaste care te trimit in mormant, ai avea curaj sa te incumeti la o pseudo-consultatie si sa scapi viu?laughing

| sublime89 a răspuns:

Credintele tale religioase sunt de vina. Nu esti singurul crestin confuz care pune astfel de intrebari pe aici. Asta ne arata cam ce efect poate avea religia asupra unor oameni. Totul e in imaginatia ta, iar in momentul in care vei constientiza asta, vei fi bine.

| Inferno a răspuns (pentru sublime89):

Asta pentru ca religia crestina condamna gandurile negative, iar consecinta fireasca este ca oamenii au si mai multe ganduri negative.

E si normal,religia nu a fost conceputa de psihologi,ci de niste primitivi care habar nu au aveau de existenta subconstientului,cu atat mai putin de modul in care acesta functioneaza.
Subconstientul nu percepe negatia,asa ca daca iti cer sa nu ai ganduri negative, exact ganduri negative ai sa ai.

Frica aceasta, ca daca ai sa gandesti negativ ajungi in iad, ii face pe oameni sa gandeasca, in mod involuntar, chiar si mai negativ decat ar gandi in mod normal.

Si nu e prima gafa de acest fel pe care o face religia. Sa nu uitam ca tot religia ne cere sa controlam apetitul sexual, ceea ce este biologic imposibil.

| mentholinks a răspuns:

Eu am avut si inca imi mai trec prin cap ganduri poate mai perverse si mai malefice decat ale tale. Nu cred ca e un demon poate doar Dumnezeu incearca sa-ti atraga atentia. Incearca sa te relaxezi inainte de culcare si lasa gandurile sa vina si sa plece.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca persoana despre care vorbesti face ce ai zis tu, care este problema ta?
Fiecare are viata lui si face ce crede de cuviinta.
Praticamente non sono cazzi tuoi cosa fa la tua mamma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LOL, =]]]
1.NU STIM
2.NU STIM
3.NU STIM

Apropo de INFERNO, stai asa ca trebuie sa vina si el. Inferno, vrei sa il trimitem pe GhostSura la tine?

Revenind la subiect, nu stiu daca ai pus intrebarea la mișto sau chiar e adevarat ce gandesti, da' nu, nu ai demoni, ce drk?
Stai calm-a și nu te gandi la tampenii X__X

| GhostSura explică (pentru anonim_4396):

Cum dracu sa pun la misto intrebarea? oare nu sunt prost.
Si apropo cum fac sa nu ma gandesc daca nu ies din minte?
Si eu incerc in fiecare zii sa le scot. din minte prostiile astea

| anonim_4396 a răspuns (pentru GhostSura):

Toată lumea se gandeste la tâmpenii, pur si simplu tratează-le cu indiferența si vezi-ți de treburile tale.
Aaa si btw, esti nou pe categoria asta, aici se pun uneori intrebari la mișto ca de exemplu unul a pus o intrebare cu Slanderman a aparut intr-o poza, etc deci...
Saaaaaau, mergi la un psiholog... te va ajuta foarte multwinking

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru GhostSura):

Iti sugerez sa te gandesti ca dumnezeu nu exista in timp ce esti la cura de senna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cheama ganduri intruzive, tin de constiinta faptului ca cineva iti urmareste gandirea, cineva. dumnezeu.
atunci ceea ce nu vrei sa gandesti in fata lui se refuleaza.
poate daca incerci sa fii atee?
daca te vei mai intoarce la religie vreodata va fi foarte greu sa iti regasesti sau accepti vechea constiinta

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut

| Alecx19 a răspuns:

Sunt sigur ca nu ai un demon si orice ar fi e doar in mintea ta. Daca te gandesti la chestiilea alea poate fi pentru ca iti place, sau a facut unele lucruri defata cu tine cand erai mic/a si te-au marcat in subconstient.

| GhostSura explică (pentru Alecx19):

Nu am facut nimic de mic. Asa dintr-o data au aparut acum 2-3 ani.
Va rog sa ma ajutati.

| MushroomSheep a răspuns:

Fiecare ne întrebăm la un moment dat dacă există Dumnezeu,fiecare ne jignim apropiații, dar regretăm după.Nu eşti posedat, stai liniştit, ai face bine să mergi la un preot, spovedeşte-te.Te vei simții mao eliberat după.