| AnotherGuyOnEarth a întrebat:

Astazi cand am venit de la scoala mi s-a intamplat ceva tare ciudat, si ma gandeam ca poate m-ati putea ajuta.Sa va povestesc.Azi pe la 15 am ajuns acasa de la scoala si m-am pus in pat,cand am vazut ca blugii mei erau un pic murdari (jucasem fotbal inainte). Tata mi-a zis ca daca vreau, poate sa ii puna la spalat.Am zis da, si el mi-a zis sa scot tot ce aveam in buzunare.M-am cautat in toate 4 si am scos tot ce era in ele,telefon,guma, servetele etc.El i-a bagat la spalat si totul a fost bine si frumos cam o juma' de ora.Am intrat dupa aia in sufragerie ca sa imi iau castile, cand am vazut un creion ciudat pe masa.Parea foarte vechi,era mic,fara varfuri, si cu o culoare rosiatica.Si mirosea si ciudat, pe deasupra.Curios fiind,l-m luat in mana si m-am dus la tata ca sa il intreb ce cauta acolo.
El imi raspunde ca a bagat mana in buzunarul drept de la blugi si ca la gasit acolo,crezand ca il uitasem.
Eu m-am uitat ciudat la el si i-am spus clar ca scosesem tot ce aveam in buzunare afara, el zice ca nu stie ce s-a intamplat.Si sincer, nici eu nu stiu.Cautasem cu atentie in acel buzunar inainte si nu era nimic.Cum a ajuns acel creion in buzunar? Nu cred ca tata imi juca o farsa, pentru ca si el parea la fel de nedumerit ca mine.Nu aveam cine sa il puna acolo, pentru ca eram numai noi doi acasa.Am aruncat creionul,dar ma tot intreb,what the hell happened? Sunt putin speriat,pentru ca nu mi s-a mai intamplat asa ceva.O vreme m-am gandit ca poate am stafii.
O explicatie mai vesela ar putea fi prezenta Sfantului Anton de Padova, care este patronul obiectelor pierdute.Vedeti voi,cam cu o saptamana inainte de asta,tata si-a pierdut o geanta si nu o mai gasea pe nicaieri. Disperat,s-a rugat Sfantului Anton sa il ajute sa o gaseasca (fac parte dintr-o familie de catolici,suntem destul de superstitiosi).A doua zi,ca prin minune,geanta a aparut in dormitor,si efectiv mi-a cazut fata pentru ca noi cautasem in acel loc si inainte si nu fusese acolo.
Dar chiar si asa,eu nu am mai vazut acel creion niciodata,si nici tata, nu cred ca ar fi putut deci sa se roage ca sa il gasesc.
Voi ce credeti ca s-a intamplat?

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu se implica in asa ceva.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Creionul tău, ce să zic, a trecut și el, prin procesul de curățare, odată cu blugii. E normal să își schimbe aspectul, să capete un miros ciudat, de lemn umed. E unul din creioanele tale, doar că e mai greu de recunoscut.
Era o magie, dacă ai fi găsit, pe măsuța ta, o bancnotă de 500 euro. : ))

| AndreiDanut1996 a răspuns:

S-ar fi putut sa il fi uitat in buzuna tr si eu caut de obicei un pix si il gasesc acasa in buzunarul pantalonilor