| gafaf a întrebat:

Deci, este extrem de ciudat. Se spune ca sarutul inainte de casatorie e pacat, da? Pai si atunci, sa zicem ca eu vreau sa-mi fac o prietena, si nu am posibilitati sa pot face asa repede nunta. Cand ne mai intalnim, nu am voie s-o sarut sub forma de salut? Nu ma refer la sarutul ala cu care incepi sa te culci cu ea, doar asa, sa ne sarutam din dragoste, din prietenie, nu avem voie? Vreau doar sa stiu daca si chestia asta este pacat..va rog mult! Multumesc!

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sarutul este una, relatile sexuale, alta. Nu scrie nicaieri in Biblie ca nu ai voie sa saruti pe cineva drag DAR de la sarut se ajunge foarte repede mai departe.

| xerxes1 a răspuns:

Cine spune ca sarutul inainte de casatorie este pacat, practic mananca rahat.
Si biserica are traditie la acest capitol.

| gafaf explică (pentru xerxes1):

Si mie mi se pare extrem de ciudat, am auzit multi credinciosi zicand asta, si asa scrie si pe net, dar sper sa fie adevarat de a spus AC4S4.

| xerxes1 a răspuns (pentru gafaf):

Sa fugi de pocaite ca te-ai ars.

| AC4S4 a răspuns:

Cat timp este ca un salut, cum spui tu, nu este pacat.

| gratargratar a răspuns:

Sarutul nu e pacat. Acum depinde cu ce gand saruti si pe unde saruti - daca intelegi ce spun happy
Pacat sunt relatiile sexuale inainte de cununia religioasa.