| Miti34 a întrebat:

Este pacat daca "ne batem " in gluma?
Adica,ca si cum am face trante, dar fara sa ne certam si sa "ne lovim" cu brutalitate.Cand dam cu pumnii de exemplu,dam incet, radem in acelasi timp,nu dam de furie, ci ne jucam. Este pacat? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Fără sa vrei te joci sa fi violent, iar Dumnezeu urăște violenta.Psalmul 11:5

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e pacat, cum sa fie pacat, e doar o joaca de copii. Uita-te la animale, la pisici, ciini, ei cum se joaca, nu tot asa? Si eu cu sotia mea ma hirjonesc uneori in felul asta, si de fiecare data terminam rizind, si daca ne simtim bine unul cu celalalt (si am momente din astea de care de fiecare data imi aduc aminte cu placere, ele fac farmecul relatiei noastre), si nu ne facem rau unul celuilalt. Si ce e pacatul decat a face rau celuilalt?

| Holiday a răspuns:

La astia e pacat orice. Nu tot ei au interzis Jocurile Olimpice Antice ca nu erau pe gustul spiridusului si in spiritul povestii lor zapacite?
Daca vrei sa fii un bun adept al crestinismului trebuie toata ziua sa pupi spiridusul in dos si sa cotizezi la secta de care apartii pentru nemurirea sufletului. In rest sunt pacate si vei ajunge sigur in iad. Amin!

| AC4S4 a răspuns:

Nu este pacat, este doar in gluma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa va aud intr-o zi ca si respiratul este un pacat.

| Miti34 explică (pentru anonim_4396):

Chiar daca vei auzii, e bine de stiut. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miti34):

Ce vreau sa zic este ca de multe ori exagerati cu crestinismul vostru si cu intrebarile de genul daca poti face sau nu cutare lucru pentru ca ar fi pacat. Asta este o tampenie, daca vrei sa faci ceva cu adevarat nu te opreste nimeni, cu atat mai putin o fantoma care pesemne va stie toate miscarile.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exagerarile in crestinism l-au facut si il fac irelevant.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu e păcat atâta timp cât e în glumă, dacă nu simți furie/ură/dispreț față de el și nici el față de tine nu e păcat (evident joaca să nu pună viața vreo unuia în pericol și scopul să fie doar distracția, adică să nu pariați pe ceva anume, bani sau alte chestii), dacă joaca voastră respectă cele de mai sus NU e păcat.