| AndreiiAndrei a întrebat:

Salut utilizatori TPU!
Unde scrie in scriptură ca ochii sunt oglinda sufletului?

Răspuns Câştigător
| Elena9328 a răspuns:

Aici, in primul paragraf.
Citește cu atenție.
Luca 11:34 „Ochiul este lumina trupului tău. Dacă ochiul tău este sănătos, tot trupul tău este plin de lumină; dar dacă ochiul tău este rău, trupul tău este plin de întuneric". Cum sunt ochii tăi? Priveşti cu ei la slava lui Dumnezeu sau eşti orbit de comorile acestei lumi? Se spune că ochii sunt oglinda sufletului nostru. Atunci când priveşti la un om, vezi în ochii lui ceea ce are pe suflet. Dacă este trist, ochii sunt întunecaţi şi parcă stau să plângă. Dacă este fericit, ochii sclipesc şi radiază de fericire. Când ochii tăi sunt luminaţi de Cuvântul lui Dumnezeu, inima ta este veselă, plină de pace. Dar când priveşti la negura lumii, sufletul tău devine împovărat. Doar privind cu ochii şi poftind o femeie, ai şi săvârşit păcatul. Pofta vine privind, aşa că fii înţelept şi păzeşte-ţi ochii de gunoaiele lumii.

Matei 18:9 „Şi dacă ochiul tău te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine. Este mai bine pentru tine să intri în viaţă numai cu un ochi, decât să ai amândoi ochii, şi să fii aruncat în focul gheenei".

Oare de câte ori pe zi păcătuim cu privirea noastră? Câţi dintre noi ar trebui ca azi să umblăm cu ochii scoşi pe stradă din pricina păcatului? De câte ori ne-am întinat privirea vizionând filme mizerabile şi site-uri pornografice? În loc ca ochii noştrii să găsească plăcerea în Legea Domnului, noi preferăm plăcerile lumii, plăcerile carnale, pe care le considerăm atât de „dulci"!

Doamne, spală-ne gândul, viaţa şi mai presus de toate spală-ne privirea de tot ce este murdar şi păcătos. Sfinţeşte ochii noştrii Doamne ca să putem privii slava Ta!
Fundiță?

| AndreiiAndrei explică (pentru Elena9328):

Multumesc!
Cum dau funda?

| Elena9328 a răspuns (pentru AndreiiAndrei):

Mulțumesc și eu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Elena9328):

Esti excelent! Cu Majucule!

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Matthew 6:22-24
'' The eye is the lamp of the body ''
'' Your eyes are windows into your body ''