| neaivan a întrebat:

Salutare : In fiecare an exista 4 posturi! Cate zile minime din cele patru posturi trebuie sa aiba un post?

10 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

De craciun trebuie sa tii post negru 40 de zile.Incearca, poate reusesti.

| Fatamuntilor a răspuns:

POSTUL e post; bine ar fi daca ai posti miercurea si vinerea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1. postul -pastelui =48 zile
2. -craciunului = 40 zile
3. -Sfintei Marii= 14 zile
4. -Sfintilor Apostoli= variaza in functie de Paste, daca pastele cade pe 8 mai - se suprima, pana la o luna

| neaivan explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu ai dat un raspuns, dar nu la aceasta ma refeream. Postul Sfintilor Apostoli ai zis ca variaza in functie de data Pastelui dar au fost ani in care postul a avut doar cateva zile sau una [ exemplu, marti lasatul secului si joi e sarbatorit Sf. Apostoli], eu stiam ca postul nu poate avea mai putin de 8 zile!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru neaivan):

Anul acesta nu se poate dar are doar 3 zile, uita-te in calendar.

| HueyFreeman a răspuns:

4 posturi? Pro TV, Prima TV, Antena 3 si Cartoon Network.

| Zenit313 a răspuns:

Minim 3 zile.

| Generalul a răspuns:

Decat sa asculti ce zic popii si sa te infometezi ori sa te indopi inutil cu varza si fasole (vezi ce zic prietenii tai dupa ce mananci asta cu saptamanile) mai bine ai citi o carte si ai merge cu prietena la kfc laughing

| abcabcabc a răspuns:

Daca esti minor si nu esti obisnuit cu postul incearca sa tii ultima saptamana din fiecare si la anul vei tine cate 2 saptamani ( doar daca miercurea si vinerea tii post; daca nu te rezumi la o saptamana )
Eu am inceput sa tin post de 3-4 ani si inca nu pot tine un post importnt complet dar am reusit sa cresc foarte mult si sa renunt la medicamente in favoarea mancarii

| ChR a răspuns:

Postul = biggest bullshit ever