| RAY a întrebat:

Satanel are liberul arbitru de a schimba ceea ce scrie in apocalipsa? ca dumnezeu a dat liberul arbitru la toata creatia lui deci si el are dreptul de a alege sa nu faca ceea ce scrie in apocalipsa, banuiesc ca si el stie sa citeasca nu? daca tot era ingerul preferat a lui dumnezeu banuiesc ca facut scoala nu? satanel daca a citit apocalipsa stie absolut tot ceea ce se va intampla cu el si cum va pierde, pai cat de tampit trebuie sa fi sa faci un lucru daca stii clar ca vei pierde?

12 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Satan,in conceptia crestina stie ca ii va veni sfarsitul.
Si tocmai ca stie ca ii va veni sfarsitul incearca din rasputeri sa aduca oamenii pe calea "intunericului" ca sa ajunga cat mai putini cu posibil in rai.

In realitate, chestia asta este o ineptie.Cea mai mare minciuna a omenirii, minciuna care ne-a ingradit instinctele. Oamenii de abia in secolul la sfarsitul secolului 20 s-au trezit ca sexul nu e nimic rusinos si nu are absolut nimic daca faci sex inainte de casatorie.
Si foarte multe ingradiri.Le stim, astia care au fost crestini si ne-am trezit din miciuna asta.
Satan sta in fata omenirii ca fiind adevaratul mantuitor.In sens simbolic, nu literar.Satan e simbolul liberatii si dezvoltarii umanitatii, tocmai pentru ca, crestinii l-au acuzat atat de multa vreme.Adica ce au acuzat? Carnalitatea oamenilor si instinctele oamenilor.Satan reprezinta aceasta caranlitate incatusata de crestinism si iudaism timp de mii de ani.
Pana la urma ne-am trezit in sfarsit si incepem sa gandim logic.Nu mai credem ca sexul e murdar, sau ca trebuie sa avem grija la ce mancam si ca "binele" si valorile crestinismului sunt cele adevarate si valide.

| VelaJohnny a răspuns:

Faci confuzie intre liberul-arbitru (capacitatea fiintelor inteligente de a lua decizii proprii) cu faptul de a fi atotputernic. Oamenii au liber-arbitru, esti de acord. Asta nu inseamna ca pot face ce vor, spre exemplu sa zboare cu puterea mintii (la propriu). Conform Bibliei, toti demonii se afla in lanturi, adica sunt limitati, nu le sta in puterea lor sa faca orice, desi au in continuare capacitatea de a alege sa faca ce vor. Sper ca ai inteles diferenta acum.

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Eu vreau sa stiu daca satanel poate sa se pocaiasca maine de exemplu?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Poate laughing
Uitasem sa precizez ideea ca demonii sunt in lanturi, scrie in Iuda 6.

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Demoni find ingeri cazuti nu?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Exact.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Lasa-ma cu video facute de sectanti propaganda 10% ca sa ajungi in rai, zi-mi are satanel liberul arbitru sau nu are? vezi tu nici in cazul lui iov satanel nu a putut face nimic decat dupa ce satanel a cerut voie sa testeze credinta lui iov, deci satanel sau vreun inger de asta evil nu poate face nimic fara aprobarea directa a lui dumnezeu

Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfăţişat înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei.
7. Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".
8. Şi Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău?"
9. Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10. N-ai făcut Tu gard în jurul lui şi în jurul casei lui şi în jurul a tot ce este al lui, în toate părţile şi ai binecuvântat lucrul mâinilor lui şi turmele lui au umplut pământul?
11. Dar ia întinde mâna Ta şi atinge-Te de tot ce este al lui, să vedem dacă nu Te va blestema în faţă!"
12. Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Şi Satan a pierit din faţa lui Dumnezeu.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

In acel video iti explica conform Biblie. Iti dezvolta textele biblice cu privire la liberul arbitru al Satanei. Daca nu vrei sa il vezi e problema ta. Dar acel video iti va raspunde la intrebare 100%

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Tu nu poti sa afirmi cu propia ta minte? ai nevoie de tot felul de video a altora care sprijina credinta ta, ai creier gandeste, spune poate satanel schimba apocalipsa sau nu poate?

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Acolo in acel video nu scrie de asa ceva si spune despre apocalipsa ceea ce stiu deja, pe ma interseaza liberul arbitru daca il are satanel, daca il are inseamna ca apocalipsa poate fi scimbata, daca nu il are inseamna ca insati dumnezeu vrea apocalipsa sa se intample desi el a promis ca numai va face vreun potop vreodata

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Şi Iehova a simţit o mireasmă odihnitoare,+ astfel că Iehova a zis în inima sa:+ „Niciodată nu voi mai blestema pământul+ din cauza omului, căci înclinaţia+ inimii omului este rea din tinereţea lui,+ şi niciodată nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am făcut.+ 22 Cât va fi pământul, nu vor înceta niciodată semănatul şi seceratul, frigul şi căldura, vara şi iarna, ziua şi noaptea".+