| M25M a întrebat:

Scenariu ipotetic: Peste ceva timp, hai sa zicem in timpul vietii noastre, numarul ateilor il va depasi pe cel al crestinilor. Cum credeti ca se vor comporta ateii fata de noul grup minoritar?

P.S. Bineinteles oricine este binevenit sa raspunda, insa ma intereseaza raspunsurile crestinilor. De asemnea incercati sa nu stereotipizati/prejudecati raspunsul, incercati obiectivitate.

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu cred că majoritatea necredincioşilor (ca şi acum, de altfel) ar privi grupul minoritar al creştinilor cu înţelegere şi toleranţă, cât timp credincioşii nu ar încerca să le impună convingerile lor, şi-ar întreţine cultele religioase pe banii lor, nu pe banii publici şi ar avea şi ei înţelegere şi toleranţă faţă de opiniile/preferinţele necredincioşilor.

| RAY a răspuns:

In Romania nu cred ca se va intampla niciodata, romanii in general sunt ca oile apleaca capul jos si merg inainte
asa au facut mereu

| Mădă0611 a răspuns:

Cand nu iti folosesti creierul ci "inima", nu intelegi ca altii gandesc si/sau simt diferit, asa ca ii obligi sa fie ca tine, altfel le oferi o moarte nu tocmai rapida, dar cand stii ca exista doar creierul si ca unii pur si simplu nu pot sa inteleaga ceva, nu incerci sa le bagi ceva pe gat, sau sa-i chinui ca sa inteleaga. Asta e diferenta dintre crestini si atei. Daca noi suntem numiti fara dumnezeu, adica ne lipseste ceva, ei sunt fara ratiune, se vede cu ochiul liber.

| sublime89 a răspuns:

Ateii se vor comporta mult mai bine cu crestinii decat se comporta crestinii cu ateii acum. Pentru ca ateii sunt oameni mai educati, mai civilizati, si implicit mai toleranti.

| martzian a răspuns:

Indraznesc sa afirm ca deja crestinii practicanti sunt in minoritate. Tocmai asta genereaza confuzie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cel ma bun caz religia va disparea de tot din societate.

| Mikhtarian a răspuns:

Ateii ii vor crede pe credinciosi,niste ciudati plini de imaginatie, si incercand sa-i transforme in niste atei fara sentimente cu genul de replica : Aratami-l tu pe Dumnezeu, iti trebuie credinta oarba, ca doar asa castigi iubirea, cercetati.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Depinde. In principal cred ca se vor comporta cum o fac acum: cu o superioritate absurda, poate chiar violent. Asta pentru ca multi dintre asa zisii atei nici macar nu stiu cu ce se mananca ateismul si ii fac de rusine pe adevaratii atei.

| albaKiara a răspuns:

Lumea o sa devina mai rea si nepasatoare pentru ca nu o sa mai fie grupuri de ajutoare religioase ca armata salvarii si biserici care ajuta saracii si bolnavii gratis.O sa fie haos,o sa fie din ce in ce mai putine virgine, arme peste tot, razboaie, foame, rautate si la sfarsit cand credinciosii o sa fie mai putini de 200.000 se va intoarce Mantuitorul si boom sfarsitul va incepe.

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

De ce nu suntei mai buni in prezent? realitatea te contrazice nu eu, tu ai habar in ce tara traiesti?

| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

Italia.

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Ce Italia eu vb de romanii din Romania

| M25M explică (pentru albaKiara):

Ce-ai spus tu acolo se intampla si azi, iar ateismul nu prea are o influenta atat de pregnanta in acesta stare de lucruri...

| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

Rasistule tongue

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Nu sunt rasist spun adevarul, cunosc multi romanii cu acelasi idei asa zise rasiste, desigur banateni si ardeleni sunt harnici

| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

Deci vrei sa spui ca Iesenii nu sunt harnici? Si in plus ce treaba are harnicia cu cea ce am discutat noi doi pana acum laughing Nu mai conteaza happy

| sitărescu a răspuns:

Atât îţi spun :
"cine scoate sabia de sabie va pieri"

Au experimentat-o şi cruciaţii creştini pe pielea lor.

| Calininio a răspuns:

Mi-ar placea tare mult ca ateii sa arate crestinilor ce-au gresit, comportandu-se la fel ca in evul mediu intunecat timp de o saptamana. Apoi sa revina totul la normal.

| Krokodil a răspuns:

Eu,ca ateu, cat timp nu se incearca sa imi fie bagata pe gat o anumita credinta n'am nimic cu acea persoana.
daca cineva incearca sa faca asta normal ca trebuie' sa raspund.
si totusi, crestinii au atitudinea aiurea fata de ateilaughing. acum depinde de fiecare ateu in parte..nu cred ca o sa se poarte toti ca la un moshpit si sa caute sa omoare fiecare crestin.

| NickRudolf a răspuns:

Ma gandesc ca daca crestinii ar ajunge o minoritate iar atei ar,, domina,, ca sa zic asa... sunt de parere ca ar avea un comportament,, agresiv,, fata de crestini, iar la un comportament agresiv ma refere la unul mai mult rasist.

| PPC a răspuns:

Ei se vor purata cum ne purtam noi cu ei acum.